Reklama

Watykan

Watykańska inauguracja choinki i szopki - „Mazurek Dąbrowskiego” na placu św. Piotra

Włodzimierz Rędzioch

Kilka polskich akcentów znalazło się w programie inauguracji choinki i bożonarodzeniowej szopki na placu św. Piotra. Choinka pochodzi z lasów mazurskich, prezentował ją biskup ełcki Jerzy Mazur, zaś po zapaleniu na niej świateł przed bazyliką watykańską zabrzmiał „Mazurek Dąbrowskiego”.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Podczas inauguracji podkreślano, że pochodząca z diecezji ełckiej choinka przebyła 2000 km, by dotrzeć do Watykanu. Przewodniczący Gubernatoratu Państwa Watykańskiego kard. Giuseppe Bertello przypomniał, że w tym roku mija 35 lat od ustawienia na placu św. Piotra po raz pierwszy choinki - stało się to na życzenie papieża Jana Pawła II.

Ordynariusz opactwa terytorialnego Montevergine w Kampanii o. Riccardo Guariglia OSB, które podarowało szopkę, wskazał na symboliczne znaczenie poszczególnych postaci w niej umieszczonych, w tym przedstawień dzieł miłosierdzia.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Przewodniczący władz regionu Kampanii Vincenzo De Luca przekazał pozdrowienia dla „wielkiego narodu polskiego”, z którym łączą Włochów więzy kulturowe i duchowe.

Reklama

Z kolei abp Renato Boccardo z archidiecezji Spoleto wskazał, że Boże Narodzenie jest tradycyjnie świętem dzieci i to właśnie „dzieła sztuki” wykonane przez dzieci z jego archidiecezji oraz z oddziałów onkologicznych zdobią tegoroczną choinkę na placu św. Piotra w Watykanie.

Dzieci z terytorium opactwa Montevergine przekazały swym rówieśnikom z archidiecezji Spoleto, dotkniętej niedawnym trzęsieniem ziemi, symboliczne upominki - słodycze i pluszowe mikołaje.

W trakcie uroczystości wykonano utwory muzyczne z Kampanii i z Polski, którą reprezentował Zespół Sygnalistów Myśliwskich „Galindowe Rogi” z Rucianego-Nidy (nadleśnictwo Maskulińskie), założony w 2001 r. Zabrzmiały także słynne kolędy: „Cicha noc” i „Adeste fideles”.

Najpierw zapalono światła w szopce, a następnie na choince, co zebrani przyjęli pełnym zachwytu okrzykiem i oklaskami. Światła na choince włączyło dwoje dzieci, w tym jedno z Polski.

Przekazując dar bp Jerzy Mazur przypomniał, że drzewo to przez 65 lat rosło w mazurskich lasach, a dziś raduje serca na placu św. Piotra. Jest to dar Polski dla Ojca Świętego, przekazany z inicjatywy metropolii warmińskiej i białostockiej oraz dyrekcji regionalnej Lasów Państwowych w Białymstoku. Przekazywany jest w 25. rocznicę reorganizacji struktur kościelnych w Polsce, a także w roku kilku jubileuszy maryjnych.

Na uroczystości obecny był także metropolita warmiński abp Józef Górzyński.

Podziel się:

Oceń:

2017-12-07 19:20

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Szopka ze Strzegomiem w tle

O koncepcji wpisania strzegomskiego pejzażu w panoramę Betlejem
opowiada autor projektu Bartek Giemza

Ryszard Wyszyński

O koncepcji wpisania strzegomskiego pejzażu w panoramę Betlejem opowiada autor projektu Bartek Giemza

Wpisując strzegomski pejzaż w tło betlejemskiej szopki, chciałem podkreślić to, że także miasto Strzegom i jego mieszkańcy oraz ludność okolicznych wsi czerpią bardzo wiele sił z narodzin Bożej Dzieciny – mówi autor projektu Bartek Giemza

Więcej ...

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość + Litania Loretańska

Karol Porwich/Niedziela

Maj jest miesiącem w sposób szczególny poświęconym Maryi. Nie tylko w Polsce, ale na całym świecie, niezwykle popularne są w tym czasie nabożeństwa majowe. [Treść Litanii Loretańskiej na końcu artykułu]

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

2024-05-02 20:32

Mat.prasowy

Dlaczego Maryja jest Królową Polski? Kto to w ogóle wymyślił? Co to właściwie oznacza dla współczesnych Polaków i czy faktycznie jest to sprawa wyłącznie religijna? Zapraszamy na trzeci odcinek „Podcastu umajonego”, w którym ks. Tomasz Podlewski przybliża fascynujące początki królowania Maryi w naszej Ojczyźnie.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Kościół

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady