Reklama

Niedziela Lubelska

Lublin: Ks. prof. Cisło: Chrześcijanie nie zabijają muzułmanów, a są mordowani

Bądźcie naszym głosem – prosił Polaków w imieniu prześladowanych
i cierpiących z powodu wojen abp Darwish

Małgorzata Czekaj

Bądźcie naszym głosem – prosił Polaków w imieniu prześladowanych i cierpiących z powodu wojen abp Darwish

- Chrześcijanie nie zabijają muzułmanów, a są mordowani- mówił na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim ks. prof. Waldemar Cisło podczas spotkania promującego jego książkę „Imigranci u bram. Kryzys uchodźcy i męczeństwo chrześcijan XXI wieku.”

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W ramach wstępu do spotkania głos zabrał Przemysław Czarnek, wojewoda lubelski

- Macie siedzącego przed sobą wybitnego człowieka. Naukowca o szerokich horyzontach i człowieka z ogromnym talentem organizacyjnym i miłosierdziem w sercu – mówił o ks. Cisło wojewoda.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Zwrócił on uwagę, że pomoc wschodowi jest organizowana w ostatnim czasie na coraz większą skalę. Nie tylko dla chrześcijan, ale dla wszystkich, którzy tego potrzebują. Przypomniał o akcji Lubelszczyzna dla Syrii.

- Sugeruje się nam, że jesteśmy obojętni na los imigrantów i uchodźców, a to nie prawda. W woj. lubelskim w tym roku zostało przyjętych 1600 uchodźców – poinformował Przemysław Czarnek.

Nawiązując krótko do wypowiedzi wojewody ks. prof. Cisło powiedział: - Problem się upolitycznił i nie dostrzega się w nim człowieka.

Ks. prof. Cisło spotkanie oparł na omówieniu tematu: „Islam. Religia pokoju i tolerancji czy pretekst do podboju kulturowego i ekonomicznego świata”, który ukazał na przykładzie Arabii Saudyjskiej, gdzie kilkakrotnie gościł.

Ukazał kulisy funkcjonowania państwa w wielu aspektach, m. in. ekonomicznym i kulturowym. Przede wszystkim opowiadał o bardzo trudnej sytuacji żyjących tam chrześcijan.

- Chrześcijanie na Bliskim Wschodzie są otwarci na innych. Nie zmuszają do zmiany wiary. Z ich pomocy korzystają wszyscy, bez względu na wyznanie czy pochodzenie.

W Arabii saudyjskiej poza ambasadami nie można odprawiać mszy świętej. Nie można mówić nawet o chrześcijaństwie. Jest tylko kilku księży, którzy tygodniowo udzielają posługi nawet 15 tys osób. Chrześcijanie spotykają się w ukryciu nocami. Obserwuje się powrót do Kościoła podziemnego, jak w pierwszych wiekach.

Autor książki opowiedział, że w oficjalnych przewodnikach nie ma wzmianki o zabytkach pochrześcijanskich. Jest ich już bardzo niewiele, ponieważ są niszczone i burzone pod pozorem budów i modernizacji otoczenia.

Reklama

Ks. prof. Cisło zarysował charakterystyczne problemy tamtejszego Kościoła dotyczące np. pochówku zmarłych, których muzułmanie zakazują grzebać w świętej dla nich ziemi.

Dużo miejsca zostało też poświęcone trudnej sytuacji kobiet, zarówno muzułmańskich, jak i chrześcijanek. Nie mogą one poruszać się same po ulicach, mają zakaz prowadzenia samochodów, a prawa wyborcze otrzymały dopiero rok temu. Chrześcijańskie kobiety są nikim, ze względu na płeć, ale też na swoją religię. Bardzo często padają ofiarami napadów i gwałtów ze strony muzułmanów.

Spotkanie zostało zakończone pytaniami od uczestników.

Organizatorem wydarzenia były Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”, Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej, Polska Akademicka Korporacja Astrea Lublinensis oraz wydawnictwo „Biały Kruk”.

Ks. prof. Waldemar Cisło jest Dyrektorem Sekcji Polskiej Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie.

Podziel się:

Oceń:

2017-11-22 20:41

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Jemen: podpalenie kościoła Świętej Rodziny w Adenie

Michał Mach

Rano napastnicy z zasłoniętymi twarzami splądrowali, a następnie podpalili kościół Świętej Rodziny w Adenie, najstarszy z trzech w mieście. Według świadków atak był dziełem grup powiązanych z Al-Kaidą.

Więcej ...

Co nas łączy, co nas dzieli

2024-05-20 10:25
Warsztaty poprowadziły Katarzyna Piosik-Łobaczewska i Anna Walczak

Katarzyna Krawcewicz

Warsztaty poprowadziły Katarzyna Piosik-Łobaczewska i Anna Walczak

"Racja czy relacja?" to tytuł kolejnych warsztatów zorganizowanych przez Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży w Zielonej Górze.

Więcej ...

Matko Śnieżno-Różańcowa, módl się za nami...

2024-05-20 20:50

Karol Porwich/Niedziela

W czasie pierwszej wojny światowej kult Matki Bożej stał się szczególnie żywy. Rozpoczęto starania o koronację cudownego wizerunku.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Kościół

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

Wiara

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

Maryja Matką Kościoła

Maryja Matką Kościoła

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...