Reklama

Polska

Poznań będzie świętować 1050-lecie powstania pierwszego biskupstwa w Polsce

Boudewijn Berends / Foter / Creative Commons Attribution 2.0 Generic (CC BY 2.0)

„Poznań. Chrystus i my” – pod takim hasłem upłynie organizowany w 2018 roku w stolicy Wielkopolski jubileusz 1050-lecia pierwszego biskupstwa w Polsce. Jubileuszowe obchody rozpoczną się w pierwszą niedzielę Adwentu, 3 grudnia 2017 r.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jak podkreślił podczas zorganizowanej w siedzibie Konferencji Episkopatu Polski konferencji prasowej metropolita poznański abp Stanisław Gądecki, celem jubileuszu jest ukazanie natury i misji Kościoła, lepsze poznanie jego historii, ale przede wszystkim konstruktywne zaangażowanie wiernych w działalność ewangelizacyjną. Sprzyjać będzie temu szereg wydarzeń, które przez cały rok będą organizowane w pierwszej w Polsce stolicy biskupiej.

Jubileusz zainauguruje list pasterski abp. Gądeckiego do wiernych archidiecezji poznańskiej, który odczytany zostanie w I niedzielę Adwentu, 3 grudnia.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Główne obchody jubileuszowe odbędą się w Poznaniu 22-24 czerwca 2018 r. z udziałem biskupów, kapłanów i osób życia konsekrowanego, a także przedstawicieli ruchów, wspólnot i stowarzyszeń kościelnych. W Poznaniu obradować będzie także Rada Konferencji Biskupów Europy (CCEE). Biskupi z europejskich diecezji i archidiecezji przyjadą do Poznania 13 września.

W programie obchodów jubileuszowych znalazły się liczne koncerty i wydarzenia artystyczne, a także sympozja naukowe poświęcone historii biskupstwa poznańskiego. Spotkania akademickie zorganizuje Wydział Teologiczny Uniwersytetu Adama Mickiewicza, Poznańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk oraz Archiwum Archidiecezjalne. Owocem całorocznych obchodów będzie publikacja czterotomowej historii archidiecezji poznańskiej, przygotowanej pod kierunkiem prof. Józefa Dobosza.

W parafiach archidiecezji obchody jubileuszowe odbędą się w Wigilię Zesłania Ducha Świętego – 19 maja. Na cały rok szkolny przygotowane zostały materiały katechetyczne dla dzieci i młodzieży. W jubileuszowym duchu przeprowadzone zostaną również rekolekcje wielkopostne oraz całoroczne nabożeństwo pierwszych niedziel miesiąca. W maju zorganizowana będzie misja ‘Talitha kum’.

Jako znak wdzięczności za przybycie do Polski biskupa misyjnego w 968 r. archidiecezja wyremontuje szkołę i kaplicę w kraju misyjnym – na Madagaskarze. Na początku października duchowni i wierni archidiecezji będą pielgrzymować do Rzymu.

Reklama

Kościołem jubileuszowym będzie katedra poznańska na Ostrowie Tumskim. Szczególnym znakiem obchodów jubileuszowych będzie również wizerunek Matki Bożej w Cudy Wielmożnej z poznańskiego sanktuarium na Wzgórzu Przemysława, którego 50-lecie koronacji również przypada w 2018 r.

Prof. Tomasz Jasiński z Instytut historii Uniwersytetu Adama Mickiewicza przypomniał, że biskupstwo poznańskie w latach 968-1000 obejmowało całe państwo polskie i było wprost zależne od Stolicy Apostolskiej. Przytoczył też fragment „Annales Bohemici”, w których odnotowano, że w 968 r., a wiec dwa lata po chrzcie Mieszka, Polska „zaczęła mieć swego biskupa”.

Biskup Jordan, ustanowiony przez papieża Jana XIII zapoczątkował historię polskiej hierarchii kościelnej, a książę Mieszko I zbudował w Poznaniu pierwszą katedrę na ziemiach polskich. Do 1798 r. do biskupstwa poznańskiego należała m.in. Warszawa. W 1821 r. podniesiono je do rangi arcybiskupstwa i metropolii.

Podziel się:

Oceń:

2017-11-14 17:22

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Wielki jubileusz pomorskiego biskupstwa

Dary ofiarne: mapy, korporały i zobowiązania modlitewne

Ks. Marcin Miczkuła

Dary ofiarne: mapy, korporały i zobowiązania modlitewne

Papież Innocenty II 14 października 1140 r. powołał do istnienia biskupstwo pomorskie ze stolicą w Wolinie.

Więcej ...

Rozważania na niedzielę: Jak się uczyć miłości?

2024-05-02 20:31

Mat.prasowy

To jest wręcz szalone że współczucie i empatia mogą zmienić świat szybciej niż konflikty i przemoc. Każdego dnia doświadczamy sytuacji, które testują naszą wrażliwość - naszą miłość do siebie samego do bliźnich i oczywiście do Boga.

Więcej ...

Nosić obraz Maryi w oczach i sercu

2024-05-03 21:22
Kościół w Zwanowicach

ks. Tomasz Gospodaryk

Kościół w Zwanowicach

Mieszkańcy Zwanowic obchodzili dziś coroczny odpust ku czci Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Sumie odpustowej przewodniczył ks. Łukasz Romańczuk, odpowiedzialny za edycję wrocławską TK “Niedziela”

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Jasna Góra

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady