Reklama

Niedziela Małopolska

Kraków: w „Polach Dialogu” potępiono ataki na muzułmanów

Ks. Rafał Cyfka

Archiwum

Ks. Rafał Cyfka

Lęk nie może prowadzić do prowokacji i przemocy wobec muzułmanów – powiedział ks. Rafał Cyfka, dyrektor krakowskiego oddziału Papieskiego Stowarzyszenia „Pomoc Kościołowi w Potrzebie”. W siedzibie „Pól Dialogu” przy ul. Stradomskiej 6 w Krakowie odbyło się kolejne spotkanie z cyklu „Gość na Polach”. Tym razem przedstawiona została sytuacja chrześcijan w Pakistanie.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pakistan nękany jest wieloma napięciami. Ich przyczyną są m.in. wielość religii oraz ubóstwo materialne. Powszechne są płatne morderstwa, napady rabunkowe, handel narkotykami czy zamachy terrorystyczne. Chrześcijańska społeczność w Pakistanie liczy ok. 3 mln wiernych. Największa, stutysięczna wspólnota chrześcijan zamieszkuje miejscowość Lahor.

Ks. Rafał Cyfka, który przybliżył zebranym sytuację tamtejszych chrześcijan, w Pakistanie przebywał dwukrotnie, w 2015 i 2016 roku, towarzysząc abp. Sebastianowi Shaw w jego posłudze wśród miejscowej ludności.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Omawiając problem przemocy w Pakistanie, ks. Cyfka podkreślił, że ofiarami prześladowań są nie tylko członkowie społeczności chrześcijańskiej, ale także muzułmanie, którzy sprzeciwiają się prawu szariatu. – W 2014 roku prawie 900 muzułmańskich kobiet zostało zamordowanych poprzez powieszenie bądź ukamienowanie, bo nie chciały podporządkować temu prawu. Trzeba podkreślić, że już samo poddanie pod wątpliwość słuszności istnienia prawa o bluźnierstwie, w świetle ich prawa już jest bluźnierstwem - mówił ks. Cyfka. – Tym samym ucina się wszelkie możliwości dialogu - dodał.

Jak wyjaśnił dyrektor regionalny, przyczyną prześladowań chrześcijan jest m.in. system edukacji, który promuje islam jako jedyną słuszną religię. Ofiarą takiego systemu został m.in. 15-letni pakistański chłopiec, który został zamordowany w szkole tylko dlatego, że nie wyrzekł się wiary w Chrystusa. Zabójstwo miało miejsce zaledwie kilkanaście dni temu.

W czasie spotkania wspomniany został także przypadek Asi Bibi, którą oskarżono o bluźnierstwo przeciwko Mahometowi. Kobieta od 7 lat znajduje się w więzieniu, mimo wielu apelów płynących z całego świata. – Często jest też tak, że pod domy chrześcijan podrzuca się Koran, aby ci, nieświadomi niczego, nadepnęli na niego. A to już jest powodem do tego, aby skazać ich na śmierć - mówił do zebranych.

Reklama

Mówiąc o działaniach Papieskiego Stowarzyszenia „Pomoc Kościołowi w Potrzebie” ks. Cyfka zaznaczył, że najważniejsze jest wspieranie chrześcijańskiej edukacji. – To, co my robimy dla mieszkańców Pakistanu, to przede wszystkim budowa szkół. Chrześcijańskie szkoły na tamtych terenach mają ogromną wartość. Uczą się w nich także, a może przede wszystkim, muzułmańskie dzieci. Wykształceni w chrześcijańskich szkołach młodzi ludzie są oswojeni oraz tolerancyjni wobec innych religii. Edukacja chrześcijańska bardzo mocno procentuje - podkreślił ks. Rafał Cyfka.

Na koniec zaapelował o to, aby prowadzić dialog z osobami, które są wrogo nastawione do wyznawców innych religii. Podkreślił, że należy sprzeciwiać się atakom na tle religijnym. Potępił także atak, który miał miejsce 11 września w Krakowie przy ul. Floriańskiej, gdzie został zaatakowany muzułmanin.

– Wyrażamy sprzeciw wobec przemocy wymierzonej w tych, którzy mieszkają także tutaj, w Krakowie. Chrystus potępia takie zachowania. Nie zgadzamy się na takie zachowania i nie możemy na to pozwolić. Lęk nie może prowadzić do prowokacji i przemocy wobec muzułmanów - podkreślił.

„Gość na Polach” to owoc współpracy Papieskiego Stowarzyszenia PKWP z krakowską redakcją "Gościa Niedzielnego”. Celem cyklicznych spotkań jest przybliżenie sytuacji z krajów objętych konfliktami zbrojnym oraz tych, gdzie chrześcijanie są zagrożeni.

„Pola Dialogu” zapraszają 20 września do kościoła pw. św. Józefa przy ul. Poselskiej, gdzie o godz. 18.30 odbędzie się Msza św. w intencji prześladowanych chrześcijan. Natomiast kolejne spotkanie filmowe odbędzie się 11 października o godz. 19.00.

Podziel się:

Oceń:

2017-09-14 09:52

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Porzucił islam dla Jezusa

Adobe.Stock

O powodach, które sprawiają, że muzułmanin wybiera chrześcijaństwo, z nawróconym na katolicyzm Massimem M. Ayarim rozmawia Włodzimiedrz Rędzioch

Więcej ...

Ojciec Pio ze wschodu. Św. Leopold Mandić

Leopold Mandić

en.wikipedia.org

Leopold Mandić

W jednej epoce żyło dwóch spowiedników, a obaj należeli do tego samego zakonu – byli kapucynami. Klasztory, w których mieszkali, znajdowały się w tym samym kraju. Jeden zakonnik był ostry jak skalpel przecinający wrzody, drugi – łagodny jak balsam wylewany na rany. Ten ostatni odprawiał ciężkie pokuty za swych penitentów i skarżył się, że nie jest tak miłosierny, jak powinien być uczeń Jezusa.

Więcej ...

Dziedzictwo religijne Francji przemawia do młodych… i nawraca

2024-05-13 16:42

Karol Porwich/Niedziela

Gotyckie katedry czy romańskie kościoły potrafią skutecznie przemówić do serc współczesnej młodzieży, a wręcz zainteresować ją chrześcijaństwem. We Francji są na to twarde dowody w postaci młodych dorosłych, którzy proszą o chrzest. W tym roku odnotowano tam rekordową liczbę nawróceń na katolicyzm. Okazuje się, że w co trzecim przypadku u początku wiary stało spotkanie z chrześcijańską sztuką sakralną.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Fatima - główne treści orędzia Matki Bożej

Europa

Fatima - główne treści orędzia Matki Bożej

Czego tak naprawdę Maryja oczekuje od nas wołaniem z...

Wiara

Czego tak naprawdę Maryja oczekuje od nas wołaniem z...

Ważne jest nasze codzienne spotkanie z Bogiem

Wiara

Ważne jest nasze codzienne spotkanie z Bogiem

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Wiadomości

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Kościół

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj