Reklama

Niedziela Małopolska

Kraków: wystawa unikatowych fotografii Jerozolimy z początku XX w.

wikipedia.org

Wystawa unikatowych fotografii pokazujących Jerozolimę z początku XX w. otwarta została 25 czerwca w krużgankach klasztoru dominikanów w Krakowie. Zdjęcia pochodzą z ogromnej kolekcji École Biblique et Archéologique Française de Jérusalem – najstarszej katolickiej uczelni w tym mieście. Wystawa „Jerozolima utrwalona” otwarta będzie do 30 września.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Prezentowane fotografie stanowią wyjątkową kolekcję, ponieważ nieodłącznie związane są z Francuską Szkołą Biblijną i Archeologiczną w Jerozolimie. Ta katolicka uczelnia powstała w 1890 roku na życzenie papieża Leona XIII i od ponad stu lat prowadzi badania nad Biblią oraz wykopaliska archeologiczne w Jerozolimie i na całym Bliskim Wschodzie.

Przeor krakowskich dominikanów o. Paweł Ciuba OP powiedział podczas wernisażu, że krużganki klasztoru to miejsce pamięci o zmarłych i miejsce zadumy i modlitwy. „Jest to też miejsce, które od czasu do czasu "ożywa" wspomnieniami na temat Jerozolimy. Ta wystawa to jest kolejny pomost między polskimi dominikanami a dominikanami pracującymi w Jerozolimie” - podkreślił.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

„Cieszę się, że mogę tutaj dzielić się bogactwami biblioteki, w której pracuję w mieście świętym, mieście, które dla was chrześcijan i dla żydów i dla muzułmanów jest miastem najważniejszym na świecie” - mówił o. Paweł Trzopek, dyrektor dominikańskiej biblioteki w Jerozolimie.

Reklama

„Częścią pracy dominikanów było dokumentowanie tego co widzieli i obserwowali każdego dnia” - wyjaśniał o. Trzopek, dodając, że w XIX w. dominikanie z Jerozolimy sprowadzili tam najnowsze aparaty fotograficzne i z nimi przemierzali to miasto robiąc zdjęcia. W rezultacie obecnie w bibliotece znajduje się 12 tys. zdjęć z czego 57 można zobaczyć na wystawie.

„Wystawa, którą otwieramy ukazuje Jerozolimę jako miasto święte, widziane przede wszystkim oczyma dominikanów. To miejsce – Jerozolima umyka temu utrwaleniu (…). Ale jednocześnie jest to miejsce, które trwa niezmienne od 3 tys. lat pisanej historii, a z drugiej strony miasto zmieniające się” - mówił o. Trzopek.

Prezentowane na wystawie fotografie zostały wykonane na początku XX wieku. Większość z nich utrwalono na szklanych negatywach. Wystawę można oglądać do 30 września w krużgankach klasztoru ojców dominikanów przy ul. Stolarskiej 12.

Wystawa zorganizowana została w ramach 27. Festiwalu Kultury Żydowskiej, który odbywa się w Krakowie.

Podziel się:

Oceń:

2017-06-25 18:31

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Fotografując, widzę piękno Pana Boga

Archiwum ks. Mariusza Turczyńskiego

O tym, co łączy zimorodka i wędkarzy, a co garncarstwo i fotografię, o pięknie, które ocala i pokorze, której uczy podglądanie przyrody, z ks. Mariuszem Turczyńskim – wikariuszem parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Tomaszowie Mazowieckim – rozmawia Dominika Szymańska.

Więcej ...

Zastępca Przewodniczącego KEP: świat pracy zaniepokojony "zielonym ładem"

2024-04-30 18:39

Eliza Bartkiewicz/episkopat.pl

Celem nadrzędnym duszpasterzy ludzi pracy jest prowadzenie ludzi do zbawienia, oraz ciągłe przypominanie o godności pracy, o podmiotowości i o prawach pracowników - powiedział KAI abp Józef Kupny z okazji święta 1 maja. - Jeśli chodzi o dodawanie energii duchowej, to wsparcie duszpasterzy jest nieocenione - ocenił zastępca przewodniczącego KEP. Przyznał też, że w środowiskach pracowniczych widać niepokój związany ze spodziewanymi konsekwencjami "Europejskiego zielonego ładu".

Więcej ...

Europo, nie zatracaj swej tożsamości! 20. rocznica przyjęcia Polski do UE

2024-04-30 20:55

Karol Porwich/Niedziela

Kościół - a w szczególności Jan Paweł II - odegrał kluczową rolę w reintegracji Europy po okresie zimnej wojny jak również na rzecz wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Gdyby Papież Wojtyła na progu referendum akcesyjnego nie zwrócił się do do rodaków w słowach: „Od Unii Lubelskiej do Unii Europejskiej!” oraz nie tłumaczył, że „wejście w struktury Unii Europejskiej na równych prawach z innymi państwami, jest dla naszego narodu i bratnich narodów słowiańskich wyrazem dziejowej sprawiedliwości, a z drugiej strony może stanowić ubogacenie Europy”, być może historia potoczyłaby się inaczej. 1 maja mija 20. rocznica przyjęcia Polski do UE.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie

Kościół

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie

Czy stać mnie na stratę ze względu na miłość do Boga?

Wiara

Czy stać mnie na stratę ze względu na miłość do Boga?

#PodcastUmajony: Bez przesady!

Wiara

#PodcastUmajony: Bez przesady!

S. Faustyna Kowalska - największa mistyczka XX wieku i...

Kościół

S. Faustyna Kowalska - największa mistyczka XX wieku i...

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst

Wiara

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst