Reklama

Jasna Góra

Jasna Góra: światowy kapelan skautingu na ogólnopolskiej pielgrzymce ZHP

Bożena Sztajner/Niedziela

Na Jasnej Górze trwa 22. Pielgrzymka Związku Harcerstwa Polskiego. Główną intencją spotkania jest rozbudzenie w młodych ducha patriotyzmu i miłości do Ojczyzny. Po raz drugi w pielgrzymce uczestniczą także seniorzy harcerstwa. Spotkanie przebiega pod hasłem: „Zaufaj Panu już dziś”. Uczestniczy w nim światowy kapelan skautingu, ks. Jacques Gagey.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

- Jasna Góra to takie miejsce, gdzie bije serca narodu, a ponieważ kładziemy dość duży nacisk na wychowanie patriotyczne to tutaj uczymy się, czym jest Polska – powiedział ks. hm. Wojciech Jurkowski, naczelny kapelan ZHP. Dodał, że „Polska to nasza matka, która ma serce i tutaj ono bije pod sercem Matki Bożej”.

W pielgrzymce uczestniczą harcerze z różnych stron kraju, w sumie kilkaset osób. Obecni są też goście z Francji. Jest ks. Jacques Gagey, kapelan światowy Międzynarodowej Katolickiej Konferencji Skautingu (ICCS), który podczas Mszy św. o 10.30 celebrowanej w jasnogórskiej bazylice wygłosił kazanie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

"Nie jest łatwo być świadkiem Chrystusa, nie jest to wygodne, święte życie też nie jest łatwe" – mówił ks. Gagey. Przypomniał, że o tym mówił już sam Pan Jezus podkreślając, że „Jego świadkowie będą prześladowani”.

"Drodzy harcerze polscy, nie bójcie się być świadomymi tego, co robicie. Nie bójcie się, być świadkami Jezusa. Zaakceptujcie drogę, jaką wytyczył wam Jezus. Bądźcie dumni z przynależności do Pana Boga, jak Bóg jest dumny z własnych dzieci" – podkreślał kapelan światowy Międzynarodowej Katolickiej Konferencji Skautingu.

Ks. Jacques Gagey przebywa w Polsce, by zapoznać się z możliwościami zorganizowania w naszym kraju XXV Światowego Jamboree Skautowego w 2023 roku. Decyzja w tej sprawie zostanie podjęta przez Światową Konferencję Skautową w sierpniu 2017 r.

"Kapelan światowy chce nam przekazać to, czego oczekuje organizacja światowa. Przygotowujemy się, mamy nadzieję na zorganizowanie Jamboree, jesteśmy kandydatem. Tej kandydatury nie możemy ograniczyć tylko do tego, że my Polacy zorganizujemy, ale chcemy także przygotować się do tego duchowo, żeby to miało wymiar międzyreligijny" – powiedział ks. hm. Jurkowski.

Podczas Mszy św. wystawione były relikwie bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego, patrona harcerstwa, które przywiózł na Jasną Górę ks. Józef Nowakowski, kapelan hufca Toruń i kustosz relikwii bł. Druha Wicka.

Reklama

"Harcerstwo jest niezbędne, dlatego, że ono ma sposób na młodego człowieka" – zaznacza kapelan ZHP. Podkreśla, że „stawiane wymagania przez harcerzy dla harcerzy, to dobra propozycja dla młodego człowieka dzisiaj, nie tylko spędzania wolnego czasu, ale przede wszystkim kształtowania siebie, samowychowania, pracy nad sobą”.

Po raz drugi w pielgrzymce ZHP uczestniczą także seniorzy harcerstwa. Niektóre punkty programu są wspólne dla młodszych i starszych m.in. niedzielna Msza św. przed Cudownym Obrazem Matki Bożej.

"Reprezentujemy seniorów z całej Polski, bo to jest 2. Ogólnopolska Pielgrzymka Seniorów, są osoby Gdańska, Warszawy, Krakowa i z paru innych miast. Chcemy z tego zrobić tradycję" – powiedział phm. Józef Naziemiec z Sosnowca. Dodał, że optymistycznie patrzy na rozwój harcerstwa, bo są młodzi, jest wymiana pokoleniowa, ma kto ich zastąpić.

"To jest taka ciągłość pokoleń od najmłodszych, do tych najwcześniej urodzonych czyli do seniorów" - dopowiada hm. Krystyna Żydowicz z Bytomia. Podkreśla, że „harcerstwo bardzo często wiąże, nie mówiąc o tym, że łączy”.

W programie pielgrzymki znalazły się m.in.: Msze św., Apel Jasnogórski, nocna Droga Światła do Doliny Miłosierdzia, gry i zabawy terenowe oraz uroczysty apel z władzami naczelnymi. Spotkanie potrwa do jutra tj. niedzieli 21 maja.

Związek Harcerstwa Polskiego jest największą w Polsce, liczącą 95 tys. członków, organizacją wychowawczą dzieci i młodzieży. Od prawie stu lat głównym celem działania ZHP jest wspieranie wychowania harcerek i harcerzy - tworzenie warunków do ich wszechstronnego rozwoju.

ZHP jest ogólnopolskim, patriotycznym stowarzyszeniem należącym do światowego ruchu skautowego. Jest organizacją otwartą i apolityczną. Jednak ZHP to nie tylko organizacja, to przede wszystkim ruch społeczny kształtujący postawy i charaktery. Wspiera wychowanie dzieci i młodzieży zgodnie z harcerskimi wartościami, takimi jak: patriotyzm, braterstwo, przyjaźń, służba, wiara, praca, sprawiedliwość, wolność i pokój. Wartości te, zapisane w Obietnicy i Prawie Zucha oraz Przyrzeczeniu i Prawie Harcerskim, odnajdujemy w tworzonej przez dziesiątki lat kulturze organizacji. Tworzą one kodeks postępowania i kształtują styl życia członków ruchu harcerskiego, przy czym każdemu z nich pozwalają kreować osobistą drogę ich realizacji w budowanych indywidualnie próbach na kolejne, harcerskie i instruktorskie, stopnie.

Tradycyjne i uniwersalne wartości uwzględniane są w aktualnych i nowoczesnych programach działania gromad i drużyn, w zadaniach wynikających z potrzeb, zainteresowań oraz pragnień dzieci i młodzieży.

Podziel się:

Oceń:

2017-05-20 17:35

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

III pielgrzymka wiernych Kościoła greckokatolickiego z Polski i Ukrainy na Jasną Górę

Karol Porwich/Niedziela

Z modlitwą dziękczynną za 25 lat istnienia eparchii wrocławsko-gdańskiej i ubiegłoroczną reorganizację administracyjnych struktur a także w duchu pojednania na Jasną Górę przybyła III pielgrzymka wiernych Kościoła greckokatolickiego z Polski i Ukrainy. Modlitwa była kontynuacją spotkań, które odbywały się tu na 1000-lecie Chrztu Rusi w 1988 r.

Więcej ...

Abp Wojda: sekularyzacja buduje świadomość, że wszystko jest dopuszczalne i możliwe

2024-05-30 15:33
Abp Tadeusz Wojda

episkopat.pl

Abp Tadeusz Wojda

Sekularyzacja buduje świadomość, że wszystko jest dopuszczalne i możliwe; jej konsekwencją jest straszliwa powierzchowność zwłaszcza w kwestiach moralnych - powiedział podczas mszy św. z okazji Bożego Ciała w Bazylice Mariackiej w Gdańsku metropolita gdański arcybiskup Tadeusz Wojda.

Więcej ...

Flisaczko Dobrzyńska ze Skępego, módl się za nami...

2024-05-30 20:50

Adobe Stock

Początki sanktuarium maryjnego w tym miejscu sięgają drugiej połowy XV wieku. Niedaleko jeziora leżał na rozdrożu wielki głaz służący za drogowskaz. Według legendy był on ozdobiony mnóstwem krzyży. Okoliczni mieszkańcy i przejeżdżający podróżni nieraz widywali nad głazem niezwykłe światło lub słyszeli cudowny śpiew.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

W których diecezjach jest dyspensa w piątek po Bożym...

Kościół

W których diecezjach jest dyspensa w piątek po Bożym...

Boże Ciało - 10 faktów, o których nie wiesz

Kościół

Boże Ciało - 10 faktów, o których nie wiesz

Jak doszło do ustanowienia święta Bożego Ciała?

Święta i uroczystości

Jak doszło do ustanowienia święta Bożego Ciała?

Znaczenie Bożego Ciała i nadużycia w procesji...

Kościół

Znaczenie Bożego Ciała i nadużycia w procesji...

Mecenas Wąsowski: ks. Olszewski prosił, abym Wam to...

Kościół

Mecenas Wąsowski: ks. Olszewski prosił, abym Wam to...

Dekrety rozdane

Aspekty

Dekrety rozdane

Ida Nowakowska: Chcę być jak moja Mama!

Wiara

Ida Nowakowska: Chcę być jak moja Mama!

„Stanowczy sprzeciw wobec działań MEN” -...

Kościół

„Stanowczy sprzeciw wobec działań MEN” -...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania