Reklama

Polska

Kalisz: ludzie pracy modlili się w sanktuarium św. Józefa

Maciej Konieczny

Biskup kaliski Edward Janiak przewodniczył Mszy św. w intencji robotników i pracodawców zgromadzonych na dorocznej pielgrzymce w Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu, która odbyła się pod hasłem „Łączymy życie czynne z głębokim życiem modlitwy”.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Maciej Konieczny

W zorganizowanych już po raz 25. ogólnopolskich modlitwach świata pracy w Kaliszu uczestniczyły delegacje pracodawców, robotników i rzemieślników, m.in. hutników, górników, stoczniowców, kolejarzy, rybaków. W pielgrzymkę po raz 11. włączyło się Duszpasterstwo Pracodawców i Przedsiębiorców.

Mszy św. przewodniczył biskup kaliski Edward Janiak, a homilię wygłosił biskup pomocniczy Łukasz Buzun. Z biskupami modlili się m.in.: ks. prał. Zbigniew Kras, kapelan prezydenta RP Andrzeja Dudy, minister Beata Kempa, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Bogdan Biś, wiceprzewodniczący NSZZ Solidarność, ks. Bogdan Tyc, diecezjalny duszpasterz ludzi pracy, ks. Grzegorz Piątka, koordynator Duszpasterstwa Przedsiębiorców i Pracodawców „Talent”, parlamentarzyści, władze wojewódzkie, miejskie i powiatowe.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Witając pielgrzymów z całej Polski kustosz bazyliki ks. prał. Jacek Plota wskazał, że św. Józef jest wzorem i patronem ludzi, którzy własną pracą zdobywają środki do życia. Dodał, że pracę zawodową łączył on z troską o Świętą Rodzinę, którą Bóg powierzył jego opiece. Zaznaczył, że modlitwie towarzyszą relikwie św. Jana Pawła II, który tak bardzo troszczył się o godność każdego człowieka oraz bł. ks. Jerzego Popiełuszko, który został ustanowiony patronem NSZZ Solidarność.

W homilii biskup pomocniczy diecezji kaliskiej wskazywał na pracę w kontekście wiary. - Jak zabraknie wiary w sercu człowieka to praca może stać się dla człowieka bożkiem i może zniszczyć relacje w małżeństwie i rodzinie, a także relacje społeczne – mówił kaznodzieja.

Maciej Konieczny

Pochwalił polską Solidarność za podjęcie prób wprowadzenia ustawy ograniczenia handlu w niedzielę, którą jednomyślnie poparł Episkopat Polski. - To jest głos sprzeciwu wobec nadużyć związanych z wykorzystywaniem pracowników, a także próba podkreślenia świątecznego charakteru niedzieli – powiedział hierarcha.

Reklama

Zaznaczył, że każdy człowiek potrzebuje odpoczynku, a przede wszystkim musi mieć czas dla Boga i rodziny. - Potrzebna jest niedziela, potrzebny jest dzień święty, potrzebne jest oderwanie od pracy, od środowiska, w którym człowiek mieszka, pracuje i żyje. Potrzebna jest ta przestrzeń, która jest zarezerwowana dla tego, co święte, żeby człowiek nie uległ materializmowi i lenistwu duchowemu – przekonywał bp Buzun.

Podkreślił, że Kościół zawsze będzie bronić godności każdego człowieka i odwołał się do św. Jana Pawła II, który w centrum swego nauczania postawił godność osoby ludzkiej.

Po komunii św. w Kaplicy Cudownego Obrazu św. Józefa biskup kaliski Edward Janiak zawierzył św. Józefowi pracowników i pracodawców.

W imieniu prezydenta RP przemówił jego delegat ks. prał. Zbigniew Kras, który stwierdził, że świat pracy był i jest związany z Bogiem i Kościołem. Przypomniał, że we wszystkich trudnych sytuacjach ludzi pracy w latach 80. i później, kapłani byli z robotnikami nie tylko w kościołach, ale wszędzie tam, gdzie gromadził się człowiek niezadowolony pragnący przemiany i większego dobra dla ojczyzny i swoich rodzin. Dodał, że symbolem i owocem tego zjednoczenia świata pracy i Kościoła jest bł. ks. Jerzy Popiełuszko.

List premier Beaty Szydło odczytała minister Beata Kempa, która podkreśliła, że dzisiaj trzeba modlić się za świat ludzi pracy. - To nie tylko są intencje, które dotyczą ich interesów grupowych, ale to są ich intencje osobiste. Często przyjeżdżają tutaj w sprawach swoich rodzin i powierzają je św. Józefowi, ale też przyjeżdżają dziękować za każdy rok, za każde dzieło, które poświęcili naszemu krajowi, za ten cały rok ich wielkiego wkładu. Gdyby nie ich ciężka praca nie mielibyśmy też takich sukcesów jaki ma nasz kraj – powiedziała szefowa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

W swoim przemówieniu bp Edward Janiak zaznaczył, że maj jest miesiącem poświęconym Matce Bożej i prosił wiernych, aby swoje troski Jej powierzali. Wskazywał, że we wszystkich objawieniach Maryja zachęcała do pokuty i modlitwy różańcowej.

Reklama

Biskup kaliski zachęcał do pielęgnowania pięknej tradycji odmawiania w maju litanii do Matki Bożej przy kapliczkach i przydrożnych krzyżach. – Polecam, abyśmy szczególnie w maju pamiętali o modlitwie za ojczyznę przez pośrednictwo Matki Najświętszej – powiedział hierarcha.

Tradycyjnie już po Mszy św. biskupi podzielili się chlebem ze zgromadzonymi w kaliskiej bazylice.

Na zakończenie uroczystości wszyscy udali się pod pomnik św. Jana Pawła II, gdzie złożono kwiaty i odmówiono modlitwę do świętego.

Organizatorem pielgrzymki ludzi pracy są Komisja Krajowa i Zarząd Regionu Wielkopolska Południowa NSZZ Solidarność z przewodniczącym Jarosławem Wilnerem, a organizatorem pielgrzymki przedsiębiorców jest Duszpasterstwo Przedsiębiorców i Pracodawców „Talent”.

Podziel się:

Oceń:

2017-05-01 18:55

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Św. Józefie... nadziejo chorych

wikipedia.org

Viktor Frankl – austriacki psychiatra i psychoterapeuta, więzień obozów koncentracyjnych – wierzył, że nie ma takiej okoliczności, w której człowiek mógłby ze stuprocentową pewnością stwierdzić, że życie nie ma sensu. Sens, jego zdaniem, może być przysłonięty, nieodkryty, nieznany, odepchnięty przez człowieka, ale mimo to on zawsze jest.

Więcej ...

Kraków-Łagiewniki: dziś beatyfikacja ks. Michała Rapacza, męczennika komunizmu

2024-06-15 08:52
Ks. Michał Rapacz, 1904-46

Archiwum parafialne sanktuarium Matki Bożej w Płokach

Ks. Michał Rapacz, 1904-46

Dziś w bazylice Bożego Miłosierdzia w Krakowie - Łagiewnikach odbędą się uroczystości beatyfikacyjne męczennika komunizmu Księdza Michała Rapacza - zamordowanego 12 maja 1946 r. Uroczystościom beatyfikacyjnym przewodniczyć będzie kard. Marcello Semeraro, prefekt watykańskiej Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych. Zaproszenie na uroczystości skierowane zostały do całego Episkopatu Polski. Przybędzie wielotysięczna rzesza wiernych.

Więcej ...

Jedność w duchu Świętego Jana Pawła II

2024-06-16 14:23

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

Marsz dla Życia i Rodziny oraz Spotkanie Rodzin Katolickich złożyły się na centralne wydarzenie Roku Rodziny w Diecezji Sandomierskiej. Uroczystość miała na celu uczczenie 25. rocznicy wizyty św. Jana Pawła II w Sandomierzu, a także wzmocnienie więzi rodzinnych i wspólnotowych.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Rozważania na niedzielę: Lekarz odpuszczał grzechy

Wiara

Rozważania na niedzielę: Lekarz odpuszczał grzechy

Panie, rozbudź we mnie nadzieję, że z Tobą mogę...

Wiara

Panie, rozbudź we mnie nadzieję, że z Tobą mogę...

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Kościół

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Rozważania bp. Andrzeja Przybylskiego: Co to jest...

Wiara

Rozważania bp. Andrzeja Przybylskiego: Co to jest...

Anita Włodarczyk zdobyła srebrny medal w rzucie młotem w...

Sport

Anita Włodarczyk zdobyła srebrny medal w rzucie młotem w...

Lekkoatletyczne ME: Wojciech Nowicki zdobył złoty medal w...

Sport

Lekkoatletyczne ME: Wojciech Nowicki zdobył złoty medal w...

Dzierżoniów. Pogrzeb Marii Chlipały - matki...

Niedziela Świdnicka

Dzierżoniów. Pogrzeb Marii Chlipały - matki...

Jednoosobowe biuro rzeczy znalezionych

Wiara

Jednoosobowe biuro rzeczy znalezionych

12 czerwca: Rocznica objawień w Akicie. Uzdrowienia,...

Wiara

12 czerwca: Rocznica objawień w Akicie. Uzdrowienia,...