Reklama

Niedziela Częstochowska

Artystyczny Festiwal pod opieką św. Józefa

Anna Wyszyńska

Zgromadzenie Sióstr św. Józefa prowadzi w Częstochowie dwie ważne placówki dla dzieci dotkniętych niepełnosprawnością: Zespół Niepublicznych Placówek Oświatowych oraz Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla dziewcząt. Po sąsiedzku mieści się również Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla chłopców, który prowadzą Siostry ze Zgromadzenia Wynagrodzicielek Najświętszego Oblicza. Placówki, które od wielu lat wspomagają niepełnosprawne dzieci w edukacji, rehabilitacji i wychowaniu, znajdują się przy ul. bp. T. Kubiny, tuż obok Jasnej Góry i ściśle ze sobą współpracują.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

24 kwietnia w Zespole Niepublicznych Placówek Oświatowych, który tworzą szkoła podstawowa, gimnazjum i szkoła ponadgimnazjalna – szkoła przysposabiająca do pracy, odbył się dzień otwarty. Był to jednocześnie nieformalny festiwal artystyczny prezentujący talenty podopiecznych i opiekujących się nimi nauczycieli. W dniu otwartym uczestniczyło wielu gości, wśród nich o. Jan Poteralski – podprzeor Jasnej Góry oraz ppłk Roman Bednarski z żołnierzami z Jednostki Wojskowej Komandosów z Lublińca.

Dzień otwarty rozpoczął wernisaż wystawy prac Adrianny Zawadzkiej, która jest nauczycielką plastyki w Zespole Szkół, ale uprawia również własną twórczość artystyczną. Jest absolwentką Liceum Plastycznego im. Jacka Malczewskiego w Częstochowie i absolwentką Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie na kierunkach: grafika oraz edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych. Obecnie jest na studiach doktoranckich w AJD.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Adrianna Zawadzka jest autorką wielu warsztatów plastycznych dla dzieci, ma w swoim artystycznym dorobku kilka wystaw indywidualnych i zbiorowych. Swobodnie wypowiada się w różnych technikach od malarstwa olejnego po techniki grafiki warsztatowej, w tym druku płaskiego (jak litografia) czy druku wklęsłego (akwaforta, akwatinta). Zaprezentowana przez nią obecnie wystawa prac nosi tytuł „Altra – Inna”.

Następnie odbyło się uroczyste ogłoszenie wyników dwóch ogólnopolskich konkursów zorganizowanych przez szkołę: „Paraolimpiada fotograficzna” oraz „Plastyczny kadr z mojego życia”. Grażyna Biesiekierska, dyrektor placówki, powiedziała: – Celem artystycznym naszych konkursów było ukazanie walorów kulturowych, architektonicznych, przyrodniczych i turystycznych miast i miasteczek, z których pochodzą uczestnicy konkursów. Zachęcaliśmy uczestników do pokazania w formie fotografii lub pracy plastycznej człowieka w codziennych czynnościach oraz piękna otaczającej go przyrody. Prace oceniane były przez profesjonalne jury w trzech kategoriach wiekowych.

Reklama

Wiele emocji i artystycznych wzruszeń dostarczył widzom ostatni punkt programu, przedstawienie „Święty Józef” w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół. Zawierało ono głębokie treści religijne, nawiązywało również do tak ważnych tematów jak życie w rodzinie, miłość bliźniego, miłosierdzie, patriotyzm. Widzowie nagrodzili brawami scenariusz, grę aktorów, scenografię i stroje. Twórcami przedstawienia byli nauczyciele szkoły: Iwona Migas – scenariusz i reżyseria, Zbigniew Gładysz – muzyka, Rafał Ciszewski – światła i nagłośnienie, Elżbieta Wójcik i Urszula Saboczyńska – dekoracje. Wśród aktorów był nauczyciel – Aleksander Świąć.

– Zajmujemy się edukacją i terapią dzieci z niepełnosprawnością intelektualną od lekkiej po głęboką – podkreśliła Grażyna Biesiekierska. – Prowadzimy szeroko pojętą terapię dzieci z niepełnosprawnością intelektualną. Mamy wiele zajęć m.in. terapię sensoryczną, gimnastykę korekcyjną, mamy basen przy szkole, prowadzimy gimnastykę korekcyjną na basenie i w sali gimnastycznej, mamy też rehabilitację ruchową oraz wiele interesujących form rozwijających uzdolnienia. Są to m.in. kółko plastyczne, fotograficzne, sportowe, muzyczne, teatralne. U nas dzieje się wiele i bardzo serdecznie zapraszamy do naszej szkoły, bo tutaj każdy znajdzie coś dla siebie, na miarę swoich możliwości. Dzień otwarty pozwolił zobaczyć jak pracujemy, jakie mamy formy i metody pracy, jacy specjaliści u nas pracują, jak mamy wyposażone sale.

Podziel się:

Oceń:

2017-04-26 17:30

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Opiekun - film o św. Józefie z gwiazdorską obsadą!

Materiał prasowy

Borykający się z kryzysem małżeńskim dziennikarz dostaje polecenie, by zająć się współczesnymi historiami ludzi, w których życie w cudowny sposób wkroczył św. Józef.

Więcej ...

Kard. Ryś: nie bójcie się imienia, które dał wam Pan!

2024-06-25 08:00

ks. Łukasz Burchard

Więcej ...

Katedralne organy to skarb Wrocławia

2024-06-25 15:20
Konferencja prasowa poświęcona katedralnym organom

Marzena Cyfert

Konferencja prasowa poświęcona katedralnym organom

W święto Jana Chrzciciela, patrona katedry wrocławskiej, Wrocławia i archidiecezji odbyła się konferencja prasowa poświęcona katedralnym organom. O budowie instrumentu, jego remoncie i znaczeniu mówili: ks. Paweł Cembrowicz, proboszcz parafii katedralnej, Włodzimierz Patalas, sekretarz miasta oraz organmistrz Dariusz Zych.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kościół

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Co chciałbym zmienić w moim dawaniu świadectwa o Jezusie?

Wiara

Co chciałbym zmienić w moim dawaniu świadectwa o Jezusie?

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?

Kościół

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?