Reklama

Polska

Abp Wacław Depo na Orszaku

B.M. Sztajner

O pójście drogą zawierzenia Mędrców ze Wschodu, którzy poprzez różne okoliczności dotarli do Jezusa zaapelował do wiernych archidiecezji częstochowskiej abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, który w uroczystość Objawienia Pańskiego przewodniczył Mszy św. w archikatedrze Świętej Rodziny w Częstochowie na rozpoczęcie Orszaku Trzech Króli.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Mszę św. z metropolitą częstochowskim koncelebrowali m.in. ks. prał. Włodzimierz Kowalik, wikariusz biskupi ds. ekonomiczno-administracyjnych archidiecezji częstochowskiej, ks. dr Grzegorz Szumera, rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Częstochowie, ks. Szymon Stępniak, prefekt Niższego Seminarium Duchownego w Częstochowie. Na Mszy św. obecne były rodziny z dziećmi, młodzież, przedstawiciele ruchów i stowarzyszeń archidiecezji częstochowskiej, klerycy Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Częstochowskiej, alumni Niższego Seminarium Duchownego w Częstochowie oraz osoby życia konsekrowanego.

Zobacz zdjęcia: Orszak Trzech Króli w Częstochowie

W homilii abp Depo wskazał na trzy Oblicza objawiającej się Miłości Boga – Pierwsze to Oblicze nowo narodzonego Dziecięcia, nad którego prostotą twarzy pochyla się Maryja. Kolejne to Oblicze Chrystusa Ukrzyżowanego, który oddaje życie, abyśmy mogli mieć życie. I wreszcie trzecie Oblicze tej samej miłości, która objawiła się w Betlejem i na Golgocie, to Eucharystia, która jest obecnością Boga z nami – mówił abp Depo.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Metropolita częstochowski wskazał na radość i wdzięczność wobec Boga za to, że już od ponad 1050 lat jesteśmy współdziedzicami Boga. – To święto dzisiejsze ma nie tyle charakter historyczny, ale religijny, który oznacza związanie z Bogiem – mówił metropolita częstochowski i przypomniał, że „religia to nie jest tylko obowiązek i ciężar przykazań Bożych, czy też zobowiązań wypływających z chrztu, ale to związanie się osób”.

„Jesteśmy wielką rodziną na drogach pielgrzymowania wiary” – kontynuował metropolita częstochowski.

Arcybiskup, odnosząc się do tekstu Ewangelii, wskazał na postawy wobec objawienia się Boga. – Jedna to postawa wytrwałej i szukającej wiary Mędrców ze Wschodu. Natomiast druga to postawa narodu oczekującego Mesjasza, któremu pycha nie pozwoliła odkryć Mesjasza – podkreślił arcybiskup i dodał: „Pycha przeszkadza wierze”.

Reklama

Abp Depo przypomniał, że „Bóg jest znakiem na naszej drodze i od nas zależy, czy Go odczytamy”. – W naszych czasach istnieje pospolitość i obojętność na sprawy Boże . Zniechęcamy się, bo jesteśmy ludźmi jakby jednego podejścia i zbyt uwierzyliśmy sobie. Boga zamknęliśmy do naszych prywatnych zakrystii – mówił abp Depo.

„Po to piszemy na drzwiach trzy litery oznaczające imiona Mędrców, abyśmy tak jak oni uwierzyli Chrystusowi, byśmy też umieli być przy człowieku chorym i cierpiącym” – mówił abp Depo.

Metropolita częstochowski odwołał się również do historii o czwartym królu, który nie dotarł do betlejemskiej stajenki. – Miał przygotowane drogocenne kamienie, ale kiedy zmierzał do Betlejem trafiał na swojej drodze na ludzi potrzebujących. Raz był to pobity człowiek, innym razem biedna rodzina i tak idąc przez świat, stracił wszystkie dary jakie miał dla Jezusa. Na koniec już jako starzec spotkał Chrystusa wiszącego na krzyżu. I Jezus powiedział do mędrca: „To, co zrobiłeś dla ludzi pojawiających się na twojej drodze, to zrobiłeś dla mnie”.

Arcybiskup pytał, czy umiemy odczytywać znaki czasu i pochylać się nad drugim człowiekiem, by w końcu przyjąć Zbawiciela? – Bóg rodzi się wszędzie tam gdzie rodzi się dobro i miłość. Dlatego powinniśmy w naszej historii odkrywać znaki czasu w tajemnicy Betlejem, Golgoty i Eucharystii – zakończył arcybiskup.

Bezpośrednio po Mszy św. Orszak wyruszył przez Aleje Najświętszej Maryi Panny w stronę Jasnej Góry, gdzie miał miejsce hołd Mędrców w Jasnogórskiej Szopce. W drodze na Jasną Górę uczestnicy Orszaku śpiewali kolędy oraz uczestniczyli w programie artystycznym. „Pokłon Trzech Króli” w Częstochowie odbył się pod hasłem „Weszli do domu i zobaczyli Dziecię z Matką Jego Maryją” (Mt 2,11).

Natomiast Orszak Trzech Króli, który 6 stycznia przeszedł ulicami Działoszyna, rozpoczął się Mszą św. pod przewodnictwem abp. seniora Stanisława Nowaka w kościele pw. św. Marii Magdaleny w Działoszynie.

Reklama

W Radomsku Orszak rozpoczął się Mszą św. w kolegiacie św. Lamberta i zakończył się przy kościele NMP Królowej Polski pokłonem Trzech Króli.

W Zawierciu Orszak wyruszył sprzed Urzędu Miasta. Wydarzenie zakończyła uroczysta Msza św. w kościele pw. Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa (Sanktuarium Dzieciątka Jezus). Mszy św. przewodniczył ks. inf. Ireneusz Skubiś – honorowy redaktor naczelny Tygodnika Katolickiego „Niedziela”. Po Mszy św. odbył się koncert w wykonaniu scholi Światowych Dni Młodzieży.

Po raz pierwszy Orszak Trzech Króli przeszedł ulicami Kłobucka. Rozpoczął się on Mszą św. w kościele pw. św. Marcina i Małgorzaty. Następnie kolorowy korowód wyruszył z kłobuckiego rynku. Całość wydarzenia zakończył koncert kolęd w wykonaniu przedszkolaków, uczniów szkół podstawowych, gimnazjum i zespołów lokalnych, którzy wystąpili na scenie kłobuckiego rynku. Również w Miejskim Ośrodku Kultury im. Władysława Sebyły w Kłobucku o godz. 17 zostanie wystawiona „Pastorałka” wg Leona Schillera.

Organizatorami Orszaku Trzech Króli w Kłobucku byli: Burmistrz Kłobucka, Gimnazjum św. Jana Pawła II, Akcja Katolicka Archidiecezji Częstochowskiej, Miejski Ośrodek Kultury oraz Kłobuckie Koło Towarzystwa Pomocy św. Brata Alberta.

Orszaki Trzech Króli przeszły także ulicami Wielunia, Mstowa i Gorzkowa-Trzebniowa.

W Wieluniu Orszak Trzech Króli rozpoczął się Mszą św. w kościele św. Józefa. Natomiast w Gorzkowie-Trzebniowie, w parafii pw. św. Jana Berchmansa „Królewskie Święto Rodziny – Orszak Trzech Króli” to było, jak podkreślił ks. Bogumił Kowalski, proboszcz parafii pw. św. Jana Berchmansa w Gorzkowie-Trzebniowie, „wspólne rodzinne kolędowanie”.

Natomiast we Mstowie Orszak rozpoczął się Mszą św. w Sanktuarium Matki Bożej Mstowskiej Miłosierdzia, której przewodniczył ks. Piotr Zaborski – dyrektor Radia Fiat. Po Mszy św. odbył się kolędowy koncert Antka Smykiewicza.

Podziel się:

Oceń:

2017-01-06 16:43

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Królewski Orszak w Bolesławcu

Sławomir Puciato

Więcej ...

Prymas Polski: gdy czynisz znak krzyża, głosisz miłość Boga

2024-05-05 16:06
Abp Wojciech Polak

flickr.com/episkopatnews

Abp Wojciech Polak

„Gdy z wiarą patrzysz na krzyż, gdy czynisz znak krzyża na sobie, gdy znakiem krzyża błogosławisz drugich, głosisz miłość Boga potężniejszą niż grzech, potężniejszą niż śmierć. Miłość, która zwycięża obojętność i nienawiść, która niesie przebaczenie i pojednanie, która przygarnia i jednoczy” - mówił w niedzielę w Pakości Prymas Polski abp Wojciech Polak.

Więcej ...

Lubartów. Powołani do służby

2024-05-05 12:27

Ks. Krzysztof Podstawka

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

To święty również na dzisiaj

To święty również na dzisiaj

Rozważania na niedzielę: Jak się uczyć miłości?

Wiara

Rozważania na niedzielę: Jak się uczyć miłości?

Turniej WTA w Madrycie - Świątek wygrała w finale z...

Sport

Turniej WTA w Madrycie - Świątek wygrała w finale z...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...