Reklama

Europa

Politycy do uczestników Europejskiego Spotkania Młodych w Rydze

Ks. Daniel Marcinkiewicz

Sekretarz generalny ONZ, przewodniczący Rady Europejskiej, a także prezydenci Łotwy i Polski nadesłali swe przesłania do uczestników 39. Europejskiego Spotkania Młodych w Rydze. Odbywać się ono będzie w dniach 28 grudnia - 1 stycznia z inicjatywy ekumenicznej Wspólnoty z Taizé.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Sekretarz generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych, Ban Ki Moon zauważył, że „świat musi stawić czoła olbrzymim zagrożeniom”. - Między obywatelami a przywódcami politycznymi zieje przepaść nieufności, ekstremiści dzielą ludzi na obozy zwane „my” i „oni”, planeta Ziemia atakuje nas rosnącym poziomem mórz i rekordowymi upałami. Jednak pod koniec mojej dziesięcioletniej kadencji jestem przekonany, że w naszej mocy leży zakończenie wojen, ubóstwa i prześladowań. 17 Celów Zrównoważonego Rozwoju wyznacza nowe ramy i plany na lepszą przyszłość. Porozumienie paryskie w sprawie klimatu odpowiada na podstawowe wyzwanie naszych czasów. Przyjęta niedawno Deklaracja Nowojorska w sprawie Uchodźców i Migrantów wskazuje sposoby skuteczniejszego reagowania na największe wymuszone przesiedlenia ludności od drugiej wojny światowej. Uzbrojeni w ponadczasowe wartości, określone w Karcie ONZ, możemy przeciwstawić się tym, którzy żerują na strachu i bronić praw wszystkich ludzi - zapewnił polityk.

- Liczę, że pomożecie nam w zbliżaniu się do naszych wspólnych celów: pokoju, rozwoju i poszanowania praw człowieka, by rok 2017 stał się rokiem wielkiego sukcesu w budowaniu godnej przyszłości dla każdego - dodał sekretarz generalny ONZ.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Z kolei przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk podkreślił, że dziś ludzie młodzi „wnoszą największy wkład w stawienie czoła wyzwaniom współczesnego świata i kształtowanie przyszłości”. Dlatego jest dla niego zachętą to, że uczestnicy spotkania w Rydze gromadzą się nie tylko po to, by zastanawiać się nad plagami tego świata - przemocą, lękiem i chciwością - ale także, by ożywić moce dobra: wzajemne zrozumienie, mądrość i wielkoduszność. - Trudniej jest te siły zobaczyć w działaniu, ale są one zasadniczo bardziej potężne. Byłem tego świadkiem w moim życiu i w swojej walce politycznej - wyznał były premier Polski.

Reklama

Przypomniał o przypadającej za kilka miesięcy rocznicy podpisania Traktatów Rzymskich [zapoczątkowały one Europejską Wspólnotę Gospodarczą, która przekształciła się w Unię Europejską - KAI], które „otworzyły drogę zrozumienia, nadziei i miłości”. Według niego najlepszym sposobem uczczenia tej rocznicy jest patrzenie nie w przeszłość, lecz w przyszłość.

Tusk poprosił młodych chrześcijan Europy o modlitwę w intencji refleksji, jaką w najbliższych tygodniach będą podejmowali europejscy przywódcy. - Ufam, że razem możemy znaleźć naszą drogę, idąc tą samą ścieżką nadziei i jedności - napisał przewodniczący Rady Europejskiej.

Ze swej strony prezydent Łotwy Raimonds Vējonis podziękował za zorganizowanie Europejskiego Spotkania Młodych właśnie w Rydze. Wskazał, że w tych niespokojnych czasach szczególnie ważne jest tworzenie relacji opartych na wspólnych doświadczeniach i wzajemnym zaufaniu. - Wyzwania i przyszłość Europy są w rękach młodych. Ufam młodym i jestem przekonany, że wasze życie będzie na miarę waszych ideałów i nadziei. To ważne, by jak najlepiej wykorzystać swój czas w pracy dla wspólnego dobra i budowaniu trwałego pokoju. Wiem, że nie zawsze jest to łatwe i że często może nawet budzić lęk. Ufam, że spotkanie europejskie Taizé w Rydze przyczyni się do wzmocnienia odwagi młodych i całej rodziny ludzkiej - stwierdził prezydent Łotwy.

W swoim przesłaniu prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Andrzej Duda zwrócił uwagę, że tegoroczne spotkanie odbędzie się „we wschodniej części naszego kontynentu” i że „ekumeniczne przesłanie braterskiej miłości i pojednania, które od dziesięcioleci niesie w świat Wspólnota z Taizé, wybrzmi tu szczególnie mocno”. - Współczesna Ryga to miasto, w którym żyją obok siebie przedstawiciele odradzających się wspólnot chrześcijańskich różnych wyznań, a także niechrześcijanie i osoby wciąż poszukujące odpowiedzi na podstawowe pytania o sens i cel ludzkiego życia. I choć obywatele niepodległej Łotwy korzystają z wielkiego dobra, jakim jest wolność religijna, to wielu z nich pamięta czas komunistycznego zniewolenia i szykan, jakich doświadczali wtedy ludzie wierzący - przypomniał Duda.

Reklama

Zauważył, że „także dzisiaj w wielu miejscach na świecie prześladowania dotykają chrześcijan, szczególnie w Syrii, Iraku, we wschodniej Afryce i na Dalekim Wschodzie”. - Jak wówczas, tak i obecnie wyznawcy Chrystusa głoszą wolność i niezbywalną godność każdej osoby ludzkiej oraz wezwanie do pokoju – opartego na wzajemnym szacunku, na poszanowaniu prawa i odrębności poszczególnych narodów, religii, kultur i ras. Spotyka się to czasem z niezrozumieniem, a nawet z wrogością i aktami przemocy. Jednak historia uczy, że wyrastająca z wiary wytrwałość w poszukiwaniu wspólnego dobra w końcu przynosi owoce. Tak było również w mojej Ojczyźnie, w Polsce. Nasze ponadtysiącletnie dziedzictwo tradycji i kultury chrześcijańskiej, a także duchowe i moralne wsparcie Papieża Polaka w olbrzymim stopniu przyczyniły się do powstania Solidarności – ogólnonarodowego ruchu społecznego na rzecz wolności i sprawiedliwości, a następnie do zwycięstwa nad komunizmem i odzyskania przez nasz kraj niepodległości - wskazał prezydent Polski.

Wyraził przekonanie, że „zapał, wiara i nadzieja młodych chrześcijan to realna siła i niezastąpiony czynnik pozytywnych zmian we wszystkich sferach życia społecznego, także w relacjach między narodami”. Utwierdziły go w tym rozmowy z uczestnikami tegorocznych Światowych Dni Młodzieży w Krakowie.

- To również w waszych rękach drodzy młodzi Przyjaciele, znajduje się przyszłość Europy i całego globu. Trzydzieści lat temu, podczas swojej wizyty w Taizé, św. Jan Paweł II zwrócił się do młodzieży ze słowami: Nie zadowalajcie się bierną krytyką czy czekaniem na to, że ludzie albo instytucje staną się lepsze. Idźcie do swoich parafii, duszpasterstw, różnych ruchów i wspólnot, nieście im cierpliwie siłę waszej młodości i talenty, które otrzymaliście. Całym sercem przyłączam się do tego wciąż aktualnego wezwania. Wierzę, że inicjatywy takie jak Europejskie Spotkanie Młodych, nawiązywane wtedy przyjaźnie oraz doświadczenie ekumenicznej modlitwy łączącej chrześcijan różnych wyznań i narodowości pomagają budować świat bez wojen, terroryzmu, bezprawia i społecznej niesprawiedliwości. Pozwalają spoglądać w przyszłość z nadzieją - napisał Duda.

Podziel się:

Oceń:

2016-12-28 14:13

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Praga: brat Alois wskazał, że pokój Chrystusa oznacza zaangażowanie w budowę lepszego świata

Maciej Biłas / photo on flickr

Pokoju Chrystusa nie możemy zachować dla siebie, zmienia się on w życzliwość dla innych ludzi,w odrzucenie niesprawiedliwości, w dołożenie wszelkich starań, żeby ziemia bardziej nadawała się na mieszkanie dla wszystkich – powiedział podczas pierwszej wieczornej modlitwy w Centrum Wystawowym Letňany w Pradze przeor wspólnoty z Taizé – brat Alois.

Więcej ...

Syndrom cesarza

Polityka Xi Jinping jest bacznie obserwowana przez cały świat

commons.wikimedia.org

Polityka Xi Jinping jest bacznie obserwowana przez cały świat

Podczas XX Zjazdu Komunistycznej Partii Chin przewodniczący Xi Jinping rozbił bank – ma 100% władzy, którą miał kiedyś tylko Mao Zedong. Nikt mu się już nie sprzeciwi i nie powie, że popełnia błędy.

Więcej ...

UE/ Unia Europejska rozpoczęła negocjacje akcesyjne z Ukrainą

2024-06-25 18:41

Adobe Stock

Unia Europejska we wtorek w Luksemburgu zainaugurowała negocjacje akcesyjne z Ukrainą. "To kamień milowy w naszych stosunkach" - zadeklarowała w imieniu UE szefowa MSZ Belgii Hadja Lahbib. "Potwierdzamy przystąpienie do rozmów akcesyjnych" - powiedziała wicepremierka Olha Stefaniszyna reprezentująca Ukrainę.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kościół

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Co chciałbym zmienić w moim dawaniu świadectwa o Jezusie?

Wiara

Co chciałbym zmienić w moim dawaniu świadectwa o Jezusie?

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?

Kościół

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?