Reklama

Polska

Jasna Góra: jubileusz 100-lecia działalności Papieskiej Unii Misyjnej

Jasna Góra

Mazur/episkopat.pl

Jasna Góra

Jubileusz 100-lecia działalności świętują na Jasnej Górze przedstawiciele Papieskiej Unii Misyjnej. Mszy św. inaugurującej dwudniowe uroczystości przewodniczył abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Udział w jubileuszu weźmie nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio, który o północy z soboty na niedzielę będzie przewodniczył pasterce misyjnej.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

- Jubileusz i hasło nowego roku duszpasterskiego „Idźcie i głoście” są okazją do podjęcia refleksji nad zaangażowaniem misyjnym każdego z nas - zauważył ks. Tomasz Atłas, dyrektor krajowy Papieskich Dzieł Misyjnych. Jak podkreślił pierwszą działalnością misyjną jest „przede wszystkim świadectwo życia, ale te słowa ‘idźcie i głoście’ przypominają nam o tym, że są jeszcze na świecie ludzie, którzy naprawdę o Chrystusie nie słyszeli”.

Ks. Maciej Będziński, sekretarz krajowy Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary przypomina, że misje to nie jednostronne dawanie. - To nie jest tak, że my jesteśmy dobrym wujkiem, który tylko daje, bo jesteśmy z bogatej Europy, misje muszą polegać na wymianie darów - podkreśla kapłan i dodaje, że doświadczył tego podczas swej misyjnej posługi w Afryce. - Kiedy przedstawiałem się, że jestem z Polski, to ci ludzie którym służyłem mówili, ty jesteś z kraju Jana Pawła II, s. Faustyny, my się za was modlimy – powiedział ks. Będziński.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Przedstawiciele dzieł misyjnych zachęcają do systematycznego wspierania posługi Kościoła. Podkreślają, że to bardzo pomaga w kształtowaniu naszego ducha. Jedną z form jest tzw. dziesięcina czyli przekazywanie 10-u procent swoich dochodów na wsparcie misji. Z Polski na misjach pracuje ponad 2 tys. sióstr i kapłanów.

Reklama

Papieską Unię Misyjną, która pierwotnie nosiła nazwę Unia Misyjna Duchowieństwa, założył bł. o. Paweł Manna w 1916 roku. Trzy lata później była ona już obecna na ziemiach polskich. Papieska Unia Misyjna została założona w celu misyjnego formowania kapłanów, seminarzystów i osób konsekrowanych. Z czasem dołączyli do nich także wierni świeccy. W encyklice „Redemptoris missio” św. Jan Paweł II napisał, że zadaniem PUM jest promowanie pozostałych trzech papieskich dzieł. Są to: Papieskie Dzieło Rozkrzewiania Wiary, Papieskie Dzieło św. Piotra Apostoła oraz Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci.

Ogólnopolskie uroczystości związane ze 100-leciem Papieskiej Unii Misyjnej rozpoczęła na Jasnej Górze Msza św. o godz. 14.00, której przewodniczył abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański i przewodniczący Episkopatu. W kazaniu mówił m.in. o konieczności misyjnego nawrócenia wszystkich ochrzczonych. - Powołanie chrześcijańskie jest ze swojej natury również powołaniem do apostolstwa a święty niepokój misyjny winien animować wszystkich ochrzczonych – przypomniał abp Gądecki.

Przewodniczący Episkopatu wyjaśnił, na czym polega misyjność Kościoła przypominając zadania, jakie uczniowie otrzymali od Jezusa. - To głoszenie nauki, które ma odbywać się pospiesznie, bez zatrzymywania się w drodze przy sprawach nieistotnych. To wskazywanie drogi, czyli uczenie sztuki życia. To głoszenie Ewangelii przede wszystkim ludziom ubogim. Jego zdaniem, „dzisiaj najgłębszym ubóstwem jest nieumiejętność doznawania radości, znużenie życiem, postrzeganym jako bezsensowne i wewnętrznie sprzeczne”.

Abp Stanisław Gądecki podkreślił, że właśnie dlatego potrzebujemy nowej ewangelizacji, ale może ją przekazać tylko ten, kto ma życie, kto jest uosobioną Ewangelią.

Reklama

Oprócz Mszy św. na jasnogórskie spotkanie złożą się także: sesja misjologiczna oraz całonocne czuwanie modlitewne. W czasie sesji o aktualnych wyzwaniach stojących przed PUM powie biskup warszawsko-praski abp Henryk Hoser, a o miłosierdziu jako drodze do świętości misjonarza ks. prof. Stanisław Urbański. Zebrani wysłuchają też wykładu ks. prof. Marka Tatara „Od chrztu do misji“ oraz świadectwa misjonarza z Argentyny. Podczas spotkania zostanie również zaprezentowana książka poświęcona bł. Pawłowi Mannie, założycielowi Papieskiej Unii Misyjnej.

Po Apelu Jasnogórskim, który poprowadzi dyrektor krajowy Papieskich Dzieł Misyjnych ks. Tomasz Atłas, zaplanowano czas na modlitwę i poznanie nowych misjonarzy formowanych w Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie. O północy będzie celebrowana Msza św. w kaplicy Matki Bożej. Przewodniczył jej będzie i homilię wygłosi nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio. Czuwanie zakończy się nabożeństwem za wstawiennictwem bł. Pawła Manny oraz uroczystym przyjęciem kandydatów do Papieskiej Unii Misyjnej.

Papieska Unia Misyjna ma na celu informację i formację misyjną kapłanów, członków instytutów zakonnych, stowarzyszeń życia wspólnego i instytutów świeckich, kandydatów do kapłaństwa i do życia poświęconego Bogu, jak również innych osób pełniących w Kościele posługę pastoralną. Członkowie zobowiązują się: ofiarowywać w intencjach misyjnych swoje modlitwy, cierpienia i wyrzeczenia; pogłębiać swoją formację misyjną, zwłaszcza przez prenumeratę "Światła Narodów", które jest organem prasowym PUM w Polsce; propagować Papieskie Dzieła Misyjne i prasę misyjną; uczestniczyć w spotkaniach modlitewnych i formacyjnych.

Zobowiązania ogólne przyjmują szczególne formy w zależności od miejsca i roli członków we wspólnocie Kościoła. W jego pracę mogą się włączyć: kapłani diecezjalni i zakonni, seminarzyści zorganizowani w Kleryckich Kołach Misyjnych, instytuty życia konsekrowanego, tak męskie, jak i żeńskie oraz świeccy zaangażowani w duszpasterstwie. Świeccy członkowie PUM są bezpośrednimi organizatorami i koordynatorami pracy Papieskich Dzieł Misyjnych w parafiach - czy to jako sekcji w różnych istniejących w parafii stowarzyszeniach katolickich, czy jako odrębnych stowarzyszeń misyjnych na prawach papieskich.

W celu pogłębienia wiedzy o misjach i duchowości misyjnej organizowane są - w skali krajowej i diecezjalnej - Szkoły Animatorów Misyjnych. Umożliwiają one zapoznanie się z nauczaniem Kościoła dotyczącym misji, z problemami misji we współczesnym świecie i formami współpracy misyjnej, zwłaszcza tej, którą prowadzą Papieskie Dzieła Misyjne.

Podziel się:

Oceń:

2016-12-03 17:18

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Jerozolima: papież do Wielkiego Muftiego – bądźmy świadkami działania Boga w świecie

RonAlmog / Foter / Creative Commons Attribution 2.0 Generic (CC BY 2.0)

Papież Franciszek odwiedził Wielkiego Muftiego Jerozolimy, szejka Muhamada Ahmada Husseina.

Więcej ...

Prezydent Duda został przyjęty przez Leona XIV na prywatnej audiencji

2025-07-03 10:51

Vatican Media

Prezydent Andrzej Duda spotkał się dziś z Ojcem Świętym Leonem XIV, został przyjęty przez Papieża na prywatnej audiencji.

Więcej ...

Rzym: nowy widok przez słynną dziurkę od klucza

2025-07-03 12:50

Adobe Stock

Z rzymskiego wzgórza Awentyn można zobaczyć Bazylikę św. Piotra przez dziurkę od klucza, trzeba tylko wiedzieć, gdzie jej szukać. Teraz za najsłynniejszą dziurką od klucza kryje się nowa atrakcja.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Wiadomości

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Najwyższy pomnik Jana Pawła II na świecie zdewastowany

Kościół

Najwyższy pomnik Jana Pawła II na świecie zdewastowany

Ten obraz Matki Bożej ma 500 lat. Tysiące pielgrzymów...

Kościół

Ten obraz Matki Bożej ma 500 lat. Tysiące pielgrzymów...

27 czerwca nie obowiązuje wstrzemięźliwość od...

Kościół

27 czerwca nie obowiązuje wstrzemięźliwość od...

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wiara

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Zmiany personalne 2025

Kościół

Zmiany personalne 2025

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką

Wiara

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką

#LudzkieSerceBoga: Poznaj Serce Jezusa, tak bliskie...

Kościół

#LudzkieSerceBoga: Poznaj Serce Jezusa, tak bliskie...