Reklama

Polska

Bratnia pomoc Rycerzy Kolumba

Zakon Rycerzy Kolumba, który powstał w USA pod koniec XIX w. obchodzi w tym roku dziesięciolecie działalności w Polsce. – Na początku XXI wieku Jan Paweł II spotkał się z naszym Najwyższym Rycerzem i powiedział, że gdy będą planowali rozwój w Europie, aby zrobili to przez Polskę – wspomina Dariusz Wolniak, Kustosz Stanowy Rycerzy Kolumba w Polsce. – Tak się też stało. W 2004 r. odbyło się w Częstochowie spotkanie rady rektorów, a w 2006 r. powstały w Polsce pierwsze rady. Dzisiaj do Rycerzy Kolumba przynależy ponad 4,5 tys mężczyzn w 90 parafiach w 27 diecezjach.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jak wyjaśnia Dariusz Wolniak, Rycerze zajmują się głównie dziełami miłosierdzia, a ich działalność opiera się na czterech filarach: miłosierdzia, jedności, braterstwa i patriotyzmu. – Chcemy, jako mężczyźni-katolicy, aby nasza wiara wzrastała poprzez dzieła miłosierdzia dla najbardziej potrzebujących, zarówno w poszczególnych parafiach, w których istnieją Rycerze Kolumba, jak i na skalę ogólnopolską. Działamy w wielu przestrzeniach. Rok Miłosierdzia, który niedawno się zakończył, rozpoczęliśmy przekazaniem 5 wózków inwalidzkich do Caritas Polska. Są rady, gdzie buduje się kościoły i gdzie automatycznie Rycerze angażują się w budowę i te kościoły powstają bardzo szybko. Prowadzimy także różnego rodzaju akcje charytatywne, np. w Chmielniku sponsorujemy protezę dla dziecka.

Polscy Rycerze są otwarci na świat. Przykładem akcja „<<Łuczniki>> dla Afryki”, dzięki której polskie siostry prowadzące w Afryce szkołę przygotowującą dla dziewcząt otrzymały wyremontowane maszyny do szycia i mogły je przekazać swoim wychowankom. Obecnie Rycerze organizują pomoc dla hospicjów w Wilnie i we Lwowie w formie zbiórki pieluch dla dorosłych oraz datków finansowych na rzecz placówek, których sytuacja jest bardzo trudna.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Okazją do dziękczynienia za 10 lat działalności i dokonane w tym czasie dzieła była III Ogólnopolska Pielgrzymka Rycerzy Kolumba na Jasną Górę, która odbyła się 25-26 listopada. Jak podkreślił Stanisław Dziwiński, delegat rejonowy reprezentujący Częstochowę, tegoroczną pielgrzymkę wyróżniało także zorganizowanie ceremonii przyjęcia nowych rycerzy w sanktuarium na Jasnej Górze. Było to pierwsze takie wydarzenie w historii Zakonu.

Rozwój dzieła w Polsce świadczy, że cele Rycerzy Kolumba są bliskie Polakom. Przypadające w tym roku dziesięciolecie było także zakorzenione w najważniejszych wydarzeniach tego roku: 1050-leciu Chrztu Polski oraz Światowych Dniach Młodzieży.

Reklama

- Byliśmy mocno zaangażowani w Światowe Dni Młodzieży – mówi Szymon Czyszek, przedstawiciel Rady Najwyższej Rycerzy Kolumba. – W Krakowie, zorganizowaliśmy centrum anglojęzyczne w Tauron Arenie, które przyjęło w ciągu 6 dni ponad 75 tys. pielgrzymów z USA, Kanady, Australii i innych krajów. Szczególnym wyróżnieniem była współpraca z Siostrami z Zgromadzenia Matki Bożej Miłosierdzia – poproszono nas o zapewnienie porządku i bezpieczeństwa w kościele, gdzie znajduje się obraz Jezusa Miłosiernego i gdzie spoczywa św. Faustyna. W czasie Światowych Dni Młodzieży odwiedziło to miejsce 1,5 mln osób. Tych przykładów jest więcej. Chcemy podziękować Matce Bożej za wydarzenie, jakim były Światowe Dni Młodzieży i za współpracujących z nami wolontariuszy.

Zakon Rycerzy Kolumba to największa na świecie katolicka organizacja świecka o charakterze charytatywnym. Na całym świecie gromadzi 2 mln członków. Zakon rozwija się w Polsce, a stopniowo także w innych krajach europejskich np. na Ukrainie jest ponad 600 Rycerzy, a we Francji ponad 100. Więcej informacji:

Oceń:

2016-11-27 23:26

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Rycerze Kolumba z Polski wyróżnieni za działania na rzecz wiary i miłosierdzia

Rycerze Kolumba

W czasie 141. Najwyższej Konwencji Rycerzy Kolumba w Orlando na Florydzie Rycerze Kolumba z Polski zostali wyróżnieni i docenieni przez międzynarodową wspólnotę oraz jej przywódcę, Najwyższego Rycerza Patricka Kelly’ego, za dotychczasową pomoc Ukrainie. Z kolei Rycerze ze Sławna (diecezja koszalińsko-kołobrzeska) zostali wyróżnieni międzynarodową nagrodą programową.

Więcej ...

Co nas łączy, co nas dzieli

2024-05-20 10:25
Warsztaty poprowadziły Katarzyna Piosik-Łobaczewska i Anna Walczak

Katarzyna Krawcewicz

Warsztaty poprowadziły Katarzyna Piosik-Łobaczewska i Anna Walczak

"Racja czy relacja?" to tytuł kolejnych warsztatów zorganizowanych przez Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży w Zielonej Górze.

Więcej ...

Bp Kazimierz Gurda do dyrektorów rozgłośni katolickich: głosić dzisiaj orędzie zbawienia – zadanie wymagające, ale konieczne

2024-05-20 18:03

Katolickie Radio Podlasie

Dzięki katolickiemu radiu słowa Ewangelii mogą dotrzeć do wszystkich - wskazał bp Kazimierz Gurda podczas Mszy św., która była sprawowana w poniedziałek, 20 maja w Sanktuarium Bł. Męczenników Podlaskich. Do Pratulina na Forum Niezależnych Rozgłośni Katolickich przybyli przedstawiciele 19 stacji z całego kraju.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe

Kościół

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z udziałem katolickego księdza

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Kościół

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

Wiara

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

Maryja Matką Kościoła

Maryja Matką Kościoła

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj