Reklama

Polityka

Zakazana konferencja o nienarodzonych

Artur Stelmasiak

Lewicowe organizacje zastraszyły Uniwersytet Medyczny, a później Polską Akademię Nauk. Obydwie instytucje odwołały swą zgodę na organizację międzynarodowej konferencji naukowej „Prawa poczętego pacjenta: aspekty medyczne i prawne”

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Konferencja jednak się odbędzie zgodnie z terminem w piątek 14 października w auli Kurii Diecezji Warszawsko-Praskiej. Wybitnych naukowców z różnych państw pod swój dach przyjął abp Henryk Hoser.

Pierwotnie konferencja miała odbyć się na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Na kilka dni przed 14 października uczelnia stała się obiektem ataków w internecie inspirowanych przez partię Razem.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Pretekstem do odwołania sympozjum miało się stać nieuprawnione wykorzystanie logo Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Nieoficjalnie mówi się, że Kierownik Zakładu Dydaktyki Ginekologiczno-Położniczej Wydziału Nauki o Zdrowiu prof. Ewa Dmoch-Gajzlerska została zmuszona do odwołania konferencji. - Rektor uczelni prof. Mirosław Wielgoś znany jest ze swoich proaborcyjnych przekonań i mogę przypuszczać, że szukał pretekstu, aby konferencja nasza nie mogła odbyć się na jego uczelni - mówi "Niedzieli" prof. Jerzy Kwaśniewski z Instytutu Ordo Iuris, który współorganizuje konferencję.

Po odmowie przez władze WUM komitet organizacyjny konferencji na zasadzie komercyjnej wynajął salę w pobliskim w Instytucie Biocybernetyki i

Inżynierii Biomedycznej im. Macieja Nałęcza Polskiej Akademii Nauk. Wszystko było już dopięte organizacyjnie, aż na kilkanaście godzin przed rozpoczęciem konferencji instytut PAN odmówił wynajęcia sali. - Znów pojawiła się seria maili i akcji na facebooku głównie ze strony polityków partii Razem, która ponownie zablokowała możliwość debaty naukowej - mówi prof. Jerzy Kwaśniewski.

Organizatorzy otrzymali faksem informacje, że PAN anuluje rezerwację na przeprowadzenie konferencji naukowej. - Oczywiście wytoczymy proces Polskiej Akademii Nauk. Będziemy domagać się odszkodowania za zerwanie rezerwacji w ostatniej chwili - podkreśla Kwaśniewski. - Będziemy też apelować do wicepremiera i ministra nauki i szkolnictwa wyższego Jarosława Gowina.

Na dalsze przepychanki było już za późno i naukowcy zdecydowali, że konferencję zorganizują w auli przy katedrze warszawsko-praskiej. - Wolność nauki znów musi być ochraniana przez instytucje kościelne, a wydawało mi się, że takie czasy już w Polsce minęły - mówi Kwaśniewski. - Do tej pory nie słyszałem, aby konferencja naukowa na temat praw pacjenta nienarodzonego spotkała się w Polsce z takimi atakami i cenzurą.

Reklama

Konferencja z udziałem w dziedzinie medycyny, prawa i bioetyki została zorganizowana przez wybitnych profesorów z Polski i z zagranicy. Jej inicjatorami jest Centrum Bioetyki Instytutu Ordo Iuris i Zakład Dydaktyki Ginekologiczno-Położniczej Wydziału Nauki o Zdrowiu WUM.

Członkowie komitetu naukowego międzynarodowej konferencji skierowali na ręce Prezesa Polskiej Akademii Nauk apel. List naukowców jest przede wszystkim wyrazem sprzeciwu wobec brutalnej próby wkraczania polityki i ideologii na grunt opartej na rzetelnych podstawach akademickiej debaty z zakresu prawa i medycyny. Sygnatariusze zwrócili też uwagę, że na 108 organizatorów protestu, 44 to działacze partyjni, głównie partii Razem i Zielonych.

Podziel się:

Oceń:

2016-10-13 21:23

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Prezydent: powrót do normalnego funkcjonowania uczelni najszybciej jak to możliwe

creenshot/Facebook

Powrót do normalnego funkcjonowania polskich uczelni powinien nastąpić tak szybko, jak to tylko możliwe - napisał w liście z okazji rozpoczęcia w sobotę nowego roku akademickiego WSKSiM w Toruniu prezydent Andrzej Duda. Zwrócił uwagę, że istotą przekazywania wiedzy na uczelni jest relacja mistrz - uczeń.

Więcej ...

Żołnierz Chrystusa

Św. Florian

Adobe Stock

Św. Florian

Jako żołnierz i urzędnik cesarski odważnie wyznał wiarę w Chrystusa.

Więcej ...

Watykan: papież będzie przewodniczył procesji Bożego Ciała na tradycyjnej trasie

2024-05-04 12:54

Grzegorz Gałązka

2 czerwca b.r. w niedzielą po uroczystości Bożego Ciała Ojciec Święty będzie o godzinie 17.00 przewodniczył Mszy św. w bazylice św. Jana na Lateranie, a następnie procesja przejdzie do bazyliki Santa Maria Maggiore, zaś Ojciec Święty udzieli tam błogosławieństwa eucharystycznego - poinformowało Biuro Papieskich Ceremonii Liturgicznych.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zatrzymajmy się dziś i mocno przyjmijmy krzyż naszego...

Wiara

Zatrzymajmy się dziś i mocno przyjmijmy krzyż naszego...

Wytrwajcie w miłości mojej!

Wiara

Wytrwajcie w miłości mojej!

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Św. Florian, żołnierz, męczennik

Święci i błogosławieni

Św. Florian, żołnierz, męczennik

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...