Reklama

Polska

Rozdano nagrody TOTUS 2016

chrzescijanskiegranie.pl

Dębickie Hospicjum Domowe im. Jana Pawła II, muzyk Jan Budziaszek, s. prof. Zofia Zdybicka, tygodnik "Idziemy" oraz wybitny poeta Ernest Bryll - to tegoroczni laureaci nagrody TOTUS, przyznawanej osobom i instytucjom, które przyczyniają się do promowania nauczania św. Jana Pawła II. Nagrody wręczono w sobotę 8 października na Zamku Królewskim w Warszawie, w przededniu XVI Dnia Papieskiego.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Nagrody TOTUS, zwane popularnie "katolickimi Noblami", przyznaje Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Są nią honorowane osoby i instytucje, których działalność w sposób wybitny przyczynia się do promowania godności człowieka w duchu nauczania św. Jana Pawła II.

Nagrodę TOTUS 2016 w poszczególnych kategoriach otrzymali:

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Promocja człowieka, praca charytatywna i edukacyjno-wychowawcza

Nagrodę otrzymało Stowarzyszenie Dębickie Hospicjum Domowe im. Jana Pawła II. Oparte całkowicie na pracy wolontariuszy Hospicjum działa od 10 lat przy Parafii Miłosierdzia Bożego w Dębicy. Nagrodzone zostało za wytrwałe zaangażowanie na rzecz osób terminalnie chorych i ich rodzin, inspirowane wezwaniem Jana Pawła II do rozwijania „wyobraźni miłosierdzia”.

Hospicjum skupia wokół siebie ludzi dobrej woli, wywodzących się ze środowisk odznaczających się formacją duchową opartą o wartości chrześcijańskie. Są to wolontariusze gotowi pełnić posługę wśród ludzi cierpiących - pragnący uczynić godnym ostatni okres życia osób znajdujących się w terminalnym stadium choroby nowotworowej, oraz służyć wsparciem ich rodzinom, także w okresie żałoby.

Nagrodę z rąk kard. Kazimierza Nycza odebrał ks. Józef Dobosz, prezes Zarządu Stowarzyszenia Dębickie Hospicjum Domowe im. Jana Pawła II. Nagrodę dedykował wolontariuszom wszystkich hospicjów, zarówno domowych, jak i stacjonarnych. Podziękował też wszystkim zaangażowanym w funkcjonowanie dębickiego hospicjum, w tym lekarzom i pielęgniarkom oraz pracownikom niemedycznym, którzy razem tworzą wielką, wspaniałą rodzinę hospicyjną, spiesząc pomocą drugiemu człowiekowi". - Hospicjum to też życie - dodał ks. Dobosz.

Wyróżnienie specjalne w tej kategorii przyznano Ośrodkowi Opiekuńczo-Rehabilitacyjnemu w Jadownikach Mokrych, którego inicjatorem powstania był abp Józef Kowalczyk. Placówka działa od 2001 r. i pomaga osobom niepełnosprawnym, m.in. organizując turnusy rehabilitacyjne i prowadząc szkoły specjalne.

Reklama

Nominowane w tej kategorii było Stowarzyszenie na rzecz Niepełnosprawnych SPES.

Osiągnięcia w dziedzinie kultury chrześcijańskiej

Laureatem został Jan Budziaszek – muzyk, artysta działający od lat w obszarze kultury masowej, muzyki popularnej i jazzowej. Nagrodzono go za ewangelizacyjny wymiar podejmowanych działań artystycznych, w szczególności za inicjatywę koncertów „Jednego Serca Jednego Ducha”, odbywających się od 2003 r.

Jan Budziaszek uczestniczył w wielu festiwalach muzycznych: Norymberga, Jazz Jamboree, Bratysława, Berkeley, Reno. Szacuje się, że zagrał ponad 5000 koncertów. Nagrał 30 płyt, jest ponadto autorem wielu godzin muzyki na potrzeby teatru i telewizji. Jest świeckim rekolekcjonistą i autorem książek, w tym m.in. "Dzienniczek perkusisty”, "Dzienniczek perkusisty - Odkrycie Ameryki", "Królewska Droga Krzyża", "Jan Budziaszek i Jacek Zieliński - Wielkich Polaków Modlitwy za ojczyznę" oraz kilku książek wydanych w postaci kasety, m.in. "Jan Budziaszek zaprasza do różańca", "Do nieba idzie się", "Medjugorski różaniec", "Królewska droga krzyża". Pomysłodawca koncertu "Jednego Serca, Jednego Ducha", który odbywa się corocznie wieczorem w dniu Bożego Ciała w Parku Sybiraków w Rzeszowie.

Nominowanym w tej kategorii był także ks. Stefan Wysocki.

Propagowanie nauczania Ojca Świętego Jana Pawła II

Nagrodę TOTUS otrzymała s. prof. Zofia Zdybicka ze Zgromadzenia Sióstr Urszulanek Serca Jezusa Konającego, filozof, pedagog, religioznawca, wieloletnia wykładowczyni akademicka, profesor na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II. Nagrodzona została za dokonania na polu filozofii i zaangażowanie w organizację życia naukowego, szczególnie za świadectwo dawane o życiu i nauczaniu św. Jana Pawła II.

Organizowała wiele spotkań naukowych, m.in. Światowy Kongres Filozofii Chrześcijańskiej w Lublinie nt. „Wolność we współczesnej kulturze" (20-25 sierpnia 1996), który zgromadził ponad 300 uczonych z 30 krajów. Była gościem i prelegentem wielu międzynarodowych kongresów naukowych na całym świecie. Należy do licznych towarzystw naukowych, m.in. Polskiego Towarzystwa Filozoficznego, American Bibliographical Institut. Uczestniczyła w pracach Prymasowskiej Rady Społecznej (1986-1990) oraz Komisji Episkopatu Polski ds. Kultury, ds. Nauki Katolickiej.

Reklama

Podczas uroczystej gali s. Zofia Zdybicka podkreśliła, że miała wielkie szczęście spotkać i utrzymywać kontakt z Janem Pawłem II. - To był człowiek święty, od młodości i całe życie święty. Przede wszystkim był człowiekiem wielkiej modlitwy - zaznaczyła laureatka.

Nominowanymi w tej kategorii były Fundacja Christiani oraz Stowarzyszenie „Santo Subito”.

TOTUS medialny dla upamiętnienia bp. Jana Chrapka oraz jego roli w ukazywaniu osoby i nauczania Jana Pawła II w mediach

Laureatem TOTUSA medialnego 2016 została redakcja tygodnika „Idziemy”, ukazującego się od 10 lat, a wydawanego przez diecezję warszawsko-praską. Nagroda przypadła za tworzenie nowoczesnego tygodnika opinii, proponującego świat wartości głoszonych przez św. Jana Pawła II.

Tygodnik „Idziemy” ukazuje się od 2006 r. Nazwa pisma nawiązuje do tytułu książki papieża Jana Pawła II "Wstańcie, chodźmy!". W założeniu jest tygodnikiem opinii redagowanym przez osoby, którym „bliski jest świat wartości głoszonych przez Jana Pawła II”. Nie ukrywają, że jest to tygodnik robiony przez ludzi wierzących, dla których świat wartości Jana Pawła II jest nie tylko bliski, ale i bardzo cenny. Siłą „Idziemy” jest również cała paleta wspaniałych nazwisk, ponieważ identyfikują się i współpracują z tym tygodnikiem najlepsi dziennikarze w Polsce, począwszy od Doroty Gawryluk i Krzysztofa Ziemca, aż po tych, którzy na stałe pracują w innych dużych mediach.

Reklama

Odbierając statuetkę redaktor naczelny "Idziemy" ks. Henryk Zieliński zaznaczył, że kierowany przez niego tygodnik katolicki dziękuje za pontyfikat Jana Pawła II każdym swoim numerem. Podziękował też abp. Sławojowi Leszkowi Głódziowi, który jako ordynariusz warszawsko-praski "miał odwagę podjąć decyzję o istnieniu takiego tygodnika" oraz abp. Henrykowi Hoserowi za to, że nas ciągle wspiera i czasami osłania".

Nominowanymi w tej kategorii byli: „Żywe słowo do Polaków” Domu Wydawniczego Rafael, twórcy serialu telewizyjnego „Ojciec Mateusz” i miesięcznik „W drodze”.

TOTUS specjalny 2016

W tym roku po raz trzeci w historii nagrody kapituła wręczyła także nagrodę „TOTUS specjalny” (w ubiegłych latach uhonorowani zostali Wojciech Kilar oraz Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk”).

W tym roku nagrodzonym za "dorobek życia, całokształt osiągnięć w dziedzinie kultury, a w szczególności za propagowanie osoby i nauczania Ojca Świętego Jana Pawła II" został Ernest Bryll - Wybitny poeta, pisarz, autor tekstów piosenek, dziennikarz, tłumacz i krytyk filmowy oraz dyplomata odebrał nagrodę z rąk kard. Kazimierza Nycza i Prymasa Polski seniora abp. Józefa Kowalczyka.

"Kazano mówić tu bardzo krótko, ale pełne "dziękuję" chyba wypowiedzieć mogę? Dziękuję bardzo" - zażartował poeta, odbierając statuetkę.

Ernest Bryll był wielokrotnie odznaczany i nagradzany, m.in. Orderem Odrodzenia Polski. W 2015 r. otrzymał wyróżnienie specjalne w kategorii "Osiągnięcia w dziedzinie kultury chrześcijańskiej". Szef kilku zespołów filmowych, kierownik literacki wielu teatrów, w tym Teatru Telewizji, twórca blisko 40 tomików wierszy.

Każdy z laureatów otrzymał srebrną statuetkę oraz 25 tys. zł.

Podziel się:

Oceń:

2016-10-08 19:19

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

XV Dzień Papieski w Gnieźnie

Bazylika prymasowska Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gnieźnie

Julia A. Lewandowska

Bazylika prymasowska Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gnieźnie

„W życiu małżeńskim i rodzinnym musi być wiara, musi być zawierzenie. Nie da się w pełni żyć sakramentem, jeśli nie zaufa się Bogu” – mówił bp Krzysztof Wętkowski podczas Mszy św. sprawowanej w katedrze gnieźnieńskiej z okazji XV Dnia Papieskiego.

Więcej ...

Grecja: biskupi krytykują przekształcenie kościoła w Stambule w meczet

2024-05-17 16:25

Smuldur/pixabay.com

Grecki Kościół Prawosławny skrytykował niedawne przekształcenie w meczet kościoła w stambulskiej Chorze, poinformował serwis informacyjny wiedeńskiej fundacji ekumenicznej Pro Oriente. W oświadczeniu wydanym przez Stały Synod Kościoła, który zebrał się w tych dniach w Atenach pod przewodnictwem arcybiskupa Hieronima, biskupi wyrazili głębokie zaniepokojenie. Zwrócili uwagę, że decyzję tureckiego rządu należy rozpatrywać w kontekście kilku podobnych wydarzeń w ostatnich latach: Hagia Sophia w Stambule (2020), Hagia Sophia w Trapezuncie (2013) i Hagia Sophia w Nicei/Izniku (2011) również zostały już przekształcone w meczety.

Więcej ...

Eksperci: Zarządzenie prezydenta stolicy ws. symboli religijnych narusza Konstytucję RP

2024-05-17 19:16

flickr.com

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski nie chce symboli religijnych w publicznych przestrzeniach stołecznych urzędów. "Urząd jest świecki i jest neutralny światopoglądowo i religijnie, takich symboli, w przestrzeniach wspólnych, tam, gdzie przyjmowani są klienci urzędu, nie powinno być" - przekonuje rzeczniczka urzędu. Zdaniem Łukasza Bernacińskiego z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, zarządzenie prezydenta stolicy narusza gwarantowaną konstytucyjnie wolność sumienia i religii. Profesor UKSW, politolog ks. Piotr Mazurkiewicz ocenia z kolei, że takie inicjatywy nie mają nic wspólnego z neutralnością lecz są próbą ateizowania przestrzeni publicznej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Czy miłujesz Mnie?

Wiara

Czy miłujesz Mnie?

#PodcastUmajony (odcinek 17.):  Ale nudy!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 17.): Ale nudy!

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kard. Ryś: w Kościele nic nie dzieje się bez Ducha...

Niedziela Łódzka

Kard. Ryś: w Kościele nic nie dzieje się bez Ducha...

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli