Reklama

Niedziela Małopolska

Kraków: wieczór poświęcony kard. Macharskiemu

T. Warczak

W czwartek wieczorem w Klubie Inteligencji Katolickiej w Krakowie wspominano śp. kard. Franciszka Macharskiego. „To był mąż stanu. Ale nie z uznania władzy, tylko z mianowania ludzi” – mówił o poprzednim metropolicie krakowskim jeden z zaproszonych gości, prof. Andrzej Zoll.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Były Rzecznik Praw Obywatelskich wskazał, że w tych trudnych czasach – stanu wojennego – czuło się wyjątkową obecność ks. kardynała, także w przestrzeni publicznej. „Mimo to on zawsze interweniował bez rozgłosu. Nie mówił o tym, ale jednak wiedzieliśmy, że często to on wspomógł zwolnienie z więzienia wielu osób” – powiedział.

Prof. Zoll wspomniał także bardzo osobiste relacje z poprzednim metropolitą krakowskim. „To był przyjaciel moich braci, którzy zginęli w Powstaniu Warszawskim. Trochę mnie traktował jak młodszego brata. Był dla mnie jasnym drogowskazem w życiu – opisał gość.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Drugi z prelegentów, ks. prałat Andrzej Fryźlewicz przedstawił zebranym z kolei codzienność kard. Macharskiego. „To, co go wyraźnie cechowało to było stałe dostrzeganie tego, co z boku, co odrzucone, co znajdowało się poza główną drogą. Tak właśnie kardynał, podobnie jak br. Albert, okazywał miłosierdzie – z dobrocią, poszukując tych, najbardziej oddalonych” – uwypuklił.

Wieloletni osobisty sekretarz kard. Macharskiego dodał, że w hierarsze można było dostrzec wyraźnie znamiona świętości – umiłowanie Najświętszego Sakramentu, Matki Bożej i bliźniego. „Bardzo mocno wspominam jak często podczas przeistoczenia po jego twarzy spływały łzy – to dotykało już wymiaru mistycznych przeżyć” – ocenił.

Ostatni z mówców, biskup Grzegorz Ryś, podkreślił natomiast, że kard. Macharski był pierwszym biskupem mianowanym przez Jana Pawła II. „Pierwszy raz odbyło się to bez ustalenia tego faktu z władzą. Kard. Macharski był kimś kogo ówczesna władza państwowa się nie spodziewała. Myślę, że to bardzo pomogło w organizacji pierwszej pielgrzymi papieża Polaka do swojego kraju” – stwierdził.

Wspomniał także trudną sprawę oświęcimskiego karmelu i trud, który w jej rozwiązanie włożył poprzedni metropolita krakowski. „Kiedyś przyznał mi się, że czuł się wtedy bardzo samotny. Mimo to podjął ten wysiłek. To była ta jego niesamowita zdolność szukania dialogu tam, gdzie nikt nie chciał już rozmawiać” – wskazał.

Reklama

Bp Ryś dodał także, że w kontekście Klubu Inteligencji Katolickiej bardzo istotne są Dni Kultury Chrześcijańskiej, których początek wiązał się z rozpoczęciem pontyfikatu kard. Macharskiego w archidiecezji krakowskiej. „Wtedy kultura miała funkcje rozmaite – była miejscem spotkania ludzi wierzących i niewierzących, miejscem wypowiedzi, które miały charakter polityczny w wymiarze przeżywanej wolności i była bliska temu, co jest ściśle wyznaniem wiary” – wyjaśniał.

Po oficjalnej części spotkania wielu przybyłych podzieliło się swoimi osobistymi wspomnieniami o niezwykłej postaci, zmarłego nieco ponad dwa miesiące temu, kard. Franciszka Macharskiego.

Podziel się:

Oceń:

2016-10-07 09:56

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Konferencja prasowa - prezentacja strategii i logotypu Szlaku Paulinów

Karol Porwich/Niedziela

8 lutego 2021 roku, o godz. 10.30, na Jasnej Górze w sali Papieskiej, Marszałek Województwa Śląskiego Jakub Chełstowski przekaże Ojcu Arnoldowi Chrapkowskiemu, Generałowi Zakonu św. Pawła I Pustelnia Strategię Rozwoju Szlaku Paulinów na terenie wojwóedztwa Śląskiego. Obecni Pedą Ojcowie przeorowie z Jasnej Góry, klasztoru sw. Barbary w Częstochowie i z Leśniowa.

Więcej ...

Działacze Opozycji Antykomunistycznej i Osoby Represjonowane pielgrzymowali do Rokitna

2024-05-20 11:38
W pielgrzymce do Rokitna wzięło udział ok. 200 osób z naszego województwa

Marek Budniak

W pielgrzymce do Rokitna wzięło udział ok. 200 osób z naszego województwa

Działacze opozycji antykomunistycznej i osoby represjonowane z przyczyn politycznych województwa lubuskiego 19 maja odbyli swoją III Pielgrzymkę do Sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie.

Więcej ...

Zaproszenie na Dzień Świętości Małżeństw i Rodzin

2024-05-21 01:20
plakat z zaproszeniem

Archiwum parafii

plakat z zaproszeniem

Organizatorzy pikniku serdecznie zapraszają wszystkie małżeństwa i rodziny z Diecezji Rzeszowskiej na niezapomniane świętowanie Dnia Świętości Małżeństw i Rodzin, które odbędzie się 9 czerwca 2024 roku (niedziela).

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Kościół

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

Wiara

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

Maryja Matką Kościoła

Maryja Matką Kościoła

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...