Reklama

Polska

Młodzi bawią się na ulicach Krakowa i na Błoniach

Tomasz Lewandowski

Na Błoniach, z udziałem papieża Franciszka odbyła się Droga Krzyżowa, w której wzięło udział 800 tys. osób. Po niej rozpoczął się koncert nawiązujący do 1050-lecia chrztu Polski "Strefa Chwały 1050". Na scenie pojawiły się m.in. zespoły New Life’m, Tymoteusz, Deus Meus, Maleo Reggae Rockers, Full Power Spirit oraz ks. Kuba Bartczak i Poldek Twardowski.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Młodzi stopniowo wracali w stronę centrum Krakowa. Marsz na chwilę zatrzymał jeden z młodych księży, który porwany przez muzykę zaczął tańczyć na środku chodnika. Grupa, która mu towarzyszyła, błyskawicznie do niego dołączyła, podobnie jak dwójka Polaków w średnim wieku, którzy oparli rowery o pobliskie drzewo i zaczęli skakać. Nieopodal regionalne pieśni śpiewały nastolatki z Południowej Afryki.

Entuzjazm młodych udzielił się także jednemu ze sprzedających flagi na alei Focha. Kilka chorągiewek po prostu rozdał idącym. "A bo się tak ucieszyłem" - powiedział PAP.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Spacerująca w tłumie pani Maria śmiała się, że "gdyby nie te lata, to sama chciałaby tańczyć z młodymi". O Drodze Krzyżowej powiedziała natomiast, że była przepiękna - "poruszająca i zrozumiała na cały świat". Według Alesandra z Włoch była "w sam raz dla młodych". Jak powiedział PAP, szczególnie podobało mu się, "jak bardzo była różnorodna". Franek z Niemiec szczególnie docenił z kolei to, że "nie była ani za ciężka, ani za poważna".

Carlos i Monica z Meksyku od kilku tygodni podróżują po Europie. Do Polski przyjechali w poniedziałek i gdy tylko dowiedzieli się od znajomych o ŚDM, wsiedli w pociąg z Warszawy do Krakowa. "Nie jestem bardzo wierzący i rzadko chodzę do kościoła, ale bardzo chciałem tutaj przyjechać. To świetna okazja do poznania nowych ludzi i rozmów" - powiedział PAP młody mężczyzna.

Jego narzeczona powiedziała, że niewiele słyszała i wie o Polsce. "Wiem, że tu urodził się Jan Paweł II i Lech Wałęsa" - powiedziała krótko.

Pielgrzymi opuszczali Błonia sektorami, zgodnie z zaleceniami. Wielu szło grupami, trzymając się za ręce. Część grup przybijała piątki z wszystkimi zgromadzonymi, których mijała.

Na Al. Krasińskiego kilkadziesiąt osób utworzyło tunel, środkiem którego przebiegają - krzycząc, śmiejąc się i przybijając piątki - wszyscy wędrujący opodal. Następnie jeden z chłopaków zaczął klaskać nad głową - jak kibice Islandii na ostatnich mistrzostwach Europy - a kilkadziesiąt osób poszło za nim.

Reklama

Bawili się także Ci, którzy zostali na Błoniach. Grupa Skautów Europy grała w piłkę, pielgrzymi z Francji tańczyli, pojedyncze osoby wciąż się modlą. Gdy grupa strażaków zrobiła sobie przerwę na selfie, podbiegła do nich młodzi ludzie, którzy też chcieli zrobić sobie zdjęcie.

Na scenie trwał koncert Festiwalu Młodych. Jak mówili prowadzący, na scenie pojawili się "najlepsi muzycy chrześcijańscy". Ze sceny niektórzy wysyłali pozdrowienia do "wszystkich, którzy kochają Chrystusa". Jeden z artystów, zakonnik, zaintonował w hip-hopowym stylu okrzyk: "I say Jesus you say...". Młodzież odpowiadała mu "Christ".

Sektor, w którym były osoby z niepełnosprawnościami, po zakończeniu spotkania z papieżem został dodatkowo zabezpieczony przez służby porządkowe. Jak powiedział PAP jeden z policjantów, chodzi o to, aby niepełnosprawni, np. na wózkach, mogli bez przeszkód opuścić Błonia i by osoby wychodzące z innych sektorów nie zagrodziły im drogi.

Po zakończeniu Drogi Krzyżowej z głośników popłynął apel, aby w pierwszej kolejności z Błoń wychodziły osoby z tylnych sektorów. W kilku miejscach wolontariusze i harcerze - łapiąc się za ręce - utworzyli szpalery, aby pielgrzymi nie rozchodzili się chaotycznie w różnych kierunkach. (PAP)

oma/ gdyj/ ral/ je/

Podziel się:

Oceń:

2016-07-29 22:51

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Franciszek w Polsce (dzień 3.)

Grzegorz Gałązka

Wizyta na terenie b. obozu Auschwitz, odwiedziny u małych pacjentów szpitala w Krakowie-Prokocimiu oraz wieczorne nabożeństwo z uczestnikami Światowych Dni Młodzieży – to główne punkty trzeciego dnia wizyty Franciszka w Polsce. Wieczorem, w przejmującej refleksji wygłoszonej z "okna papieskiego", papież mówił o wizycie w Auschwitz i o tym, że wielu ludzi cierpi także dziś.

Więcej ...

79 lat temu zakończyła się II wojna światowa

2024-05-07 21:53
Wrzesień 1939, zdjęcie wykonane przez niemieckiego oficera gdzieś we Wrocławiu we wrześniu
1939 r. Przedstawia pojazdy niemieckich sił powietrznych przed wyjazdem do Polski

Walter Genewein

Wrzesień 1939, zdjęcie wykonane przez niemieckiego oficera gdzieś we Wrocławiu we wrześniu 1939 r. Przedstawia pojazdy niemieckich sił powietrznych przed wyjazdem do Polski

79 lat temu, 8 maja 1945 r., zakończyła się II wojna światowa w Europie. Akt kapitulacji Niemiec oznaczał koniec sześcioletnich zmagań. Nie oznaczał jednak uwolnienia kontynentu spod panowania autorytaryzmu. Europa Środkowa na pół wieku znalazła się pod kontrolą ZSRS.

Więcej ...

XXII Ogólnopolskie Czuwanie Czcicieli i Grup Modlitwy Ojca Pio

2024-05-08 14:01

Mat.prasowy

Stygmatycy – żywe ikony męki i zmartwychwstania Chrystusa. XXII Ogólnopolskie Czuwanie Czcicieli i Grup Modlitwy Ojca Pio.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Wiadomości

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Matura: bunt i jego konsekwencje lub relacja z drugim...

Wiadomości

Matura: bunt i jego konsekwencje lub relacja z drugim...

#PodcastUmajony (odcinek 8.): Wszystko moje

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 8.): Wszystko moje

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku