Reklama

Polska

Bp Nitkiewicz: wiadomość o tym, jak bardzo Bóg kocha, musi dotrzeć do serca

Bożena Sztajner/Niedziela

- Wiadomość o tym, jak bardzo Bóg mnie kocha, musi dotrzeć do mojego serca i umysłu. To zmienia wszystko – mówił dziś do młodzieży bp Krzysztof Nitkiewicz podczas katechezy w kościele pw. Miłosierdzia Bożego w Krakowie.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Podczas drugiego dnia Światowych Dni Młodzieży w Krakowie przed południem młodzi pielgrzymi uczestniczyli w spotkaniach katechetycznych. W kilkudziesięciu miejscach: kościołach, salach katechetycznych, halach sportowych i stadionach zgromadzili się, aby wysłuchać przesłania na temat Bożego Miłosierdzia.

W kościele pw. Bożego Miłosierdzia przy ul Brodowicza katechezę do młodych głosił biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz, który zauważył, że obecne czasy naznaczone są piętnem wojen, aktów terrorystycznych oraz ucisku najuboższych.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- To również czas w którym wielu, chociaż czyni zło uważa się za czystych i sprawiedliwych. Pomimo tego, a może właśnie dlatego, Bóg ukazał w całej pełni swoje miłosierdzie: objawienia św. Faustyny, nauczanie i postawa papieży, rozwój działalności charytatywnej i wolontariatu podkreślił kaznodzieja.

Zdaniem biskupa miłosierdzie wynika z natury samego Boga, który nie posłał Swojego Syna, aby świat potępił, ale by świat został przez Niego zbawiony, gdyż Miłosierdzie jest imieniem i centralnym punktem tożsamości Boga.

- On przede wszystkim kocha człowieka, nie zważa na koszty, na wzajemność. Pierwszy wychodzi z inicjatywą. Nie oznacza to akceptacji grzechu. Pan Jezus nazywa go imieniu i napiętnuje złe czyny, jednak nigdy nie potępia człowieka, który je popełnił. Jeśli karci, to skarcenie ma charakter wychowawczy, leczniczy. Nie jest odrzuceniem, ale daniem szansy, żeby wszystko w naszym sercu wróciło na właściwe miejsce. Ostatecznie sam człowiek decyduje jaką drogę wybierze – mówił biskup.

Na koniec biskup K. Nitkiewicz opowiadał młodzieży o osobistym doświadczeniu Bożego Miłosierdzia podkreślając, że ile razy uświadamia sobie jego ogrom, odczuwa w sercu pragnienie odrzucenia tego, co złe i rozpoczęcie nowego życia.

- Zachęcam również każdego z Was, abyście stale dokonywali podobnego odkrycia, zaczynając od uświadomienia sobie własnych grzechów i tego, co dokonuje się w sakramencie pokuty. Wiadomość o tym jak bardzo Bóg mnie kocha musi dotrzeć do mojego serca i umysłu. To zmienia wszystko – podkreślił bp Krzysztof Nitkiewicz . Po katechezie był czas na dyskusję oraz osobiste świadectwo doświadczenia Bożego Miłosierdzia.

Reklama

Szymon z diecezji koszalińskiej podkreślał, że miłosierdzie według niego to danie innym czegoś od siebie nie oczekując niczego w zamian.

Ania także z północy Polski podkreślała, że najtrudniejsze w miłosierdziu jest przebaczenie płynące z serca przepełnionego miłością.

Katarzyna z Łodzi dzieląc się osobistym doświadczeniem Bożego Miłosierdzia mówiła, że w jej życiu modlitwa za innych, to także gest miłosierdzia.

Podsumowując dyskusję Dariusz zachęcił młodych, żeby nie bali się zaufać Jezusowi. Pełen wzruszenia i z drżącym głosem powtarzał osobiste: Jezu ufam Tobie. – To wezwanie odmieniło moje życie – wskazywał.

Po katechezie młodzi uczestniczyli we Mszy świętej. Tłumnie też się ustawiały w kolejkach do konfesjonałów, aby skorzystać z sakramentu pokuty.

Podziel się:

Oceń:

2016-07-27 20:10

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

ŚDM, rodzina, uchodźcy, związki niesakramentalne – zakończyło się 373. zebrania KEP

Archiwum Abp Gądeckiego

Światowe Dni Młodzieży, uchodźcy, duszpasterstwo rodzin oraz związków niesakramentalnych – to główne tematy 373. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, które odbyło się w Warszawie 7 i 8 czerwca. Biskupi omówili też m.in. sprawy duszpasterstwa emigracji i planowanej na październik br. Pielgrzymki Narodowej do Rzymu w ramach jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polski. Biskupi zajęli się również tematem pomocy uchodźcom.

Więcej ...

Naśladowca Apostoła Narodów

Św. Antoni Maria Zaccaria, prezbiter i zakonnik

Wikipedia

Św. Antoni Maria Zaccaria, prezbiter i zakonnik

Kierował się Pawłowym „szaleństwem krzyża”. Jego zawołaniem było: „Biegnijmy jak szaleni nie tylko ku Bogu, ale i ku bliźniemu”.

Więcej ...

Papież do młodych Rumunów: nie bądźcie niewolnikami telefonów komórkowych

2024-07-05 18:40

Adobe Stock

Korzystajcie z mediów społecznościowych, ale nie bądźcie niewolnikami telefonów komórkowych - z takim apelem zwrócił się Franciszek do młodych katolików z rumuńskiej diecezji Jassy, którzy w maju napisali list do papieża. Wezwał ich, by byli „nosicielami nadziei i budowniczymi mostów, używając wszelkich dostępnych narzędzi, by rozsiewać dobroć i miłość w świecie”.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Starczów. Decyzje kościelne są często trudne do...

Niedziela Świdnicka

Starczów. Decyzje kościelne są często trudne do...

Podziękowania od ks. Michała Olszewskiego dla

Kościół

Podziękowania od ks. Michała Olszewskiego dla "Niedzieli"

Bp Marek Mendyk. Nasi wrogowie wykorzystują znaną metodę

Niedziela Świdnicka

Bp Marek Mendyk. Nasi wrogowie wykorzystują znaną metodę

Zmarł ks. Paweł Pilśniak, kapłan wyświęcony rok temu

Kościół

Zmarł ks. Paweł Pilśniak, kapłan wyświęcony rok temu

Zmarł ks. Mirosław Rapcia. Znane są szczegóły...

Niedziela Częstochowska

Zmarł ks. Mirosław Rapcia. Znane są szczegóły...

Tygodnik

Kościół

Tygodnik "Sieci" ujawnia wstrząsające listy ks....

Skwarzyński: od czasu zatrzymania księdza, jego kondycja...

Wiadomości

Skwarzyński: od czasu zatrzymania księdza, jego kondycja...

Tłumy modliły się w intencji ks. Michała Olszewskiego

Kościół

Tłumy modliły się w intencji ks. Michała Olszewskiego