Reklama

Niedziela Częstochowska

Częstochowa: obchody 100. rocznicy urodzin bp. Stefana Bareły, trzeciego biskupa częstochowskiego

Ks. Mariusz Frukacz

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Uroczysta Msza św. w archikatedrze Świętej Rodziny oraz sesja naukowa w auli parafii katedralnej złożyły się na obchody 100. rocznicy urodzin bp. Stefana Bareły (1916-1984), trzeciego ordynariusza diecezji częstochowskiej, w latach 1964-84, które odbyły się w Częstochowie 13 maja z inicjatywy ks. dr. hab. Mariana Dudy, dyrektora Wyższego Instytutu Teologicznego w Częstochowie.

Mszy św. przewodniczył abp Wacław Depo metropolita częstochowski. Mszę św. z metropolitą częstochowskim koncelebrowali m. in. ks. inf. Marian Mikołajczyk, wieloletni kapelan i sekretarz bp. Stefana Bareły, ks. inf. Jan Kowalski, ks. prał. Teofil Siudy, prepozyt Kapituły Bazyliki Archikatedralnej, ks. Marek Szumilas, proboszcz z rodzinnej parafii bp. Bareły w Kodrębie, kapłani wychowankowie bp. Bareły i jego najbliżsi współpracownicy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Zobacz zdjęcia: 100. rocznicy urodzin bp. Stefana Bareły

W Mszy św. wzięła udział rodzina i bliscy bp. Bareły oraz studenci Wyższego Instytutu Teologicznego w Częstochowie. Liturgię ubogacił śpiew chóru „Basilica Cantans”, pod dyrekcją Włodzimierza Krawczyńskiego.

„Każdy pasterz Kościoła jest nam dany w darze. Kościół żyje i rozwija się dzięki trwaniu Urzędu Apostolskiego” - mówił na początku Mszy św. ks. prał. Marian Duda.

Następnie w homilii abp Depo podkreślił, że „ wspólnota modlitwy ma podstawowe zadanie, by dziękować za życie, dzieło i posługę bp. Stefana Bareły”.

Nawiązując to czytań mszalnych abp Depo zaznaczył, że „Ewangelia podpowiada pytania ważne dla każdego chrześcijanina, szczególnie dla osób powołanych” - Pytania te nic nie straciły na swojej aktualności. Są to pytania o miłość potwierdzoną przez całe życie, cierpienie i śmierć - mówił abp Depo i dodał, że „Bóg jest miłością i ma prawo pytać o miłość. Ta miłość objawiła się nie tylko w słownych obietnicach, ale przemówiła najbardziej przez posłanie Syna i w tajemnicy krzyża”.

Reklama

Metropolita częstochowski przypominał jak ważne jest osobiste świadectwo wiary - To świadectwo wiary widzimy w życiu bp. Bareły nie tylko na płaszczyźnie intelektualnej, ale na płaszczyźnie radykalnego życia - podkreślił metropolita częstochowski.

Arcybiskup przypomniał, ze bp Bareła należał do najbliższych współpracowników sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego i św. Jana Pawła II - Powtarzał, że biskup częstochowski jest zawsze biskupem jasnogórskim - mówił arcybiskup i dodał, że „bp Bareła poprzez posługę, świadectwo prawdzie i miłości chciał dotrzeć do każdego bez wyjątku człowieka”.

Po Mszy św. odbyły się modlitwy w krypcie biskupów częstochowskich. - Przy doczesnych szczątkach tego świadka ewangelicznej wiary, prawdy i miłości błagamy Maryję o powołania kapłańskie i w Duchu Świętym prosimy o godnych następców apostolskich dla Kościoła częstochowskiego - mówił abp Depo.

Następnie otwierając sesję naukową w auli parafii katedralnej ks. Duda podkreślił, że „bp Bareła pojawił się na tym świecie, by być naszym pasterzem, biskupem maryjnym” i przypomniał, że 35 lat temu na Placu św. Piotra, gdy był zamach na św. Jana Pawła II bp Bareła wraz z wiernymi diecezji częstochowskiej był wówczas na Palcu św. Piotra. - To wierni diecezji częstochowskiej postawili na pustym tronie Ojca Świętego ikonę Matki Bożej Częstochowskiej - przypomniał ks. Duda. .

Ks. inf. Marian Mikołajczyk przybliżając sylwetkę bp. Stefana Bareły jako „pasterza oddanego bez reszty Kościołowi” podkreślił, że „początki jego pasterzowania w diecezji częstochowskiej nie były łatwe” - Podjął tradycję dwóch wielkich poprzedników bp. Teodora Kubiny i bp. Zdzisława Golińskiego, ale jednocześnie poszedł własną drogą - mówił ks. Mikołajczyk.

Wieloletni kapelan i sekretarz bp. Stefana Bareły przybliżył także kontekst czasów komunistycznych, trudne relacje i problemy na styku Kościół - państwo.

Reklama

Ks. Mikołajczyk wskazał również, ze „udział bp. Bareły w Soborze Watykańskim II pogłębił jego żywą więź z Ojcem Świętym i z Kościołem” - Wiernie potem wprowadzał zalecenia Soboru w diecezji - mówił ks. Mikołajczyk.

Prelegent przypomniał, że bp Bareła jako przewodniczący Komisji Maryjnej przy Konferencji Episkopatu Polski „utożsamiał się z wizją kard. Wyszyńskiego i podejmował jego myśl i ją rozwijał” - Ponadto dla bp. Bareły Kościół to przede wszystkim jego diecezja. Dla niej żył i się spalał. Utworzył 59 parafii, 24 wikariaty terenowe i 14 ośrodków duszpasterskich. Każda z tych placówek rodziła się w wielkich bólach - podkreślił prelegent.

Ks. Mikołajczyk wspominając o walce bp. Bareły o swobodny dostęp do Jasnej Góry, kiedy władze komunistyczne w 1979 r. rozpoczęły budowę tuneli, które miały oddzielić miasto Częstochowę od Jasnej Góry przypomniał, że „ dalekowzroczność i upór biskupa mimo osamotnienia w pierwszych miesiącach walki doprowadziły do zaprzestania budowy owych tuneli”.

„Bp Bareła był pasterzem o wielkim sercu i umyśle. Był człowiekiem wielkiej wiary, bez reszty oddany Kościołowi” - przypomniał ks. Mikołajczyk słowa z telegramy św. Jana Pawła II po śmierci bp. Bareły.

Następnie dr Wanda Terlecka przybliżając inicjatywy duszpasterskie bp. Bareły skierowane do świeckich wskazała na powołanie najpierw Sekretariatu Dokumentacji Soborowej, a następnie Instytutu Teologicznego w Częstochowie

- Biskup, pragnął utworzyć uczelnię teologiczną dla wszystkich, by byli świadomi swojego udziału w Kościele - podkreśliła dr Terlecka.

Wśród ważnych inicjatyw bp. Bareły dr Terlecka wymieniła Diecezjalne Studium Życia Rodzinnego, które było powołane, by „ stworzyć naukowe podstawy pomocy małżeństwu i rodzinie”. Prelegentka przypomniała wielkie znaczenie czuwań jasnogórskich - Bp Bareła uważał, że każda inicjatywa musi mieć solidną bazę modlitwy. Te czuwania wynikały też ze zobowiązań Milenijnego Aktu Oddania Maryi - przypomniał prelegentka.

Reklama

„Ważną inicjatywą II Synod Diecezji Częstochowskiej. Biskup chciał, żeby zdrowa myśl soborowa przeniknęła wszystkich członków Kościoła. Wśród kolejnych inicjatyw biskupa były: Msza św. przed Szczytem Jasnej Góry na rozpoczęcie roku szkolnego i troska o młodzież akademicką i różne grupy wiernych” - kontynuowała dr Terlecka.

Prelegentka przypomniała czasy kiedy duszpasterzem akademickim był ks. Ireneusz Skubiś - Wówczas bp Bareła przyjął młodzież do domu biskupiego, do tzw. „Piwnicy”. Był to bowiem czas kiedy Służba Bezpieczeństwa utrudniał prowadzenie duszpasterstwa akademickiego - podsumowała dr Terlecka.

Natomiast ks. prał. Eugeniusz Wieczorek wspomniał bp. Barełę jako swojego wychowawcę i ojca duchownego - Był serdecznym człowiekiem, z sercem na dłoni. Myśl, która mu ciągle towarzyszyła, to słowa: „Bonum Ecclesiae suprem lex” - Dobro Kościoła najwyższym prawem - wspominał ks. Wieczorek, który przybliżył również ówczesne życie seminaryjne i duszpasterstwo w trudnych czasach komunistycznych.

Abp Depo podsumowując sesję naukową i nawiązując do trudnych czasów komunistycznych, do inwigilacji biskupa, choćby poprzez zakładanie podsłuchów przez funkcjonariuszy Służy Bezpieczeństwa powiedział „przebaczam w Roku Miłosierdzia tym wszystkim, którzy bp. Stefana Barełę nawiedzali z jakimikolwiek cierpieniami w tamtych czasach” - Bp Bareła był wierny słowom Konstytucji Soboru watykańskiego II „Gaudium et spes”, że „Człowiek, będąc jedynym na ziemi stworzeniem, którego Bóg chciał dla niego samego, nie może odnaleźć się w pełni inaczej, jak tylko przez bezinteresowny dar z siebie samego”. Te słowa bardzo dobrze oddają dar i niepowtarzalne powołanie bp. Bareły dla człowieka, Boga i dla Kościoła - mówił abp Depo.

Reklama

Trzeci biskup ordynariusz diecezji częstochowskiej Stefan Bareła urodził się 24 czerwca 1916 r. w miejscowości Zapolice, w ziemi radomszczańskiej. Po ukończeniu szkoły podstawowej w rodzinnej miejscowości, wykształcenie średnie zdobywał najpierw w Społecznym Gimnazjum Męskim w Radomsku, a przez dwa ostatnie lata w Sandomierzu, w Niższym Seminarium Duchownym. 1 września 1938 r. został przyjęty do Wyższego Seminarium Częstochowskiego w Krakowie. Świecenia kapłańskie otrzymał 25 marca 1944 r. 9 grudnia 1960 r. został mianowany biskupem pomocniczym diecezji częstochowskiej. Jako motto swoje biskupiej posługi obrał słowa: „Veritati et Caritati” (Prawdzie i Miłości). W latach 1964-84 był ordynariuszem diecezji częstochowskiej.

Bp Stefan Bareła należał do grona najbliższych współpracowników bł. Jana Pawła II i Sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego. To właśnie bp. Barełę wspominał papież w swojej książce „Wstańcie, chodźmy!”.

Jako ordynariusz diecezji częstochowskiej bp Bareła m.in. brał udział w trzech sesjach II Soboru Watykańskiego. Powołał do istnienia Diecezjalne Studium Dokumentów Soborowych (dziś Instytut Teologiczny w Częstochowie). Zwołał też II Synod Diecezji Częstochowskiej pod hasłem „Chrystus Światłem - Maryja Wzorem”. Rozpoczął dzieło budowy Wyższego Seminarium Duchownego w Częstochowie. Odważnie bronił dostępu do Jasnej Góry dla pielgrzymów, który władze komunistyczne chciały ograniczyć, a nawet zlikwidować, budując specjalne tunele i przejścia podziemne oddzielające Aleje Najświętszej Maryi Panny od Jasnej Góry. Bp Bareła wznowił wydawanie tygodnika katolickiego „Niedziela”, powołał do istnienia Częstochowskie Studia Teologiczne i Wydawnictwo Diecezjalne „Regina Poloniae”. Wiele uczynił także dla duszpasterstwa akademickiego, organizując dla studentów spotkania w domu biskupim, w tzw. „Piwnicy”. Utworzył kilkadziesiąt parafii, szczególnie w Zagłębiu i Częstochowie. Zmarł 12 lutego 1984 r.

Podziel się:

Oceń:

2016-05-13 22:26

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Polska potrzebuje przedsiębiorczej młodzieży

Ks. Paweł Kłys

Pod auspicjami kilku gdańskich organizacji: Regionalnego Centrum Informacji i Wspomagania Organizacji Pozarządowych, Olivia Business Centre, Bałtyckiego Instytutu Spraw Europejskich i Regionalnych oraz Ośrodka Wspierania Ekonomii Społecznej, tworzy się w Gdańsku platforma współpracy na rzecz przedsiębiorczości społecznej młodzieży http://ekonomiaplus.pomorze.pl .

Więcej ...

UE/ Unia Europejska rozpoczęła negocjacje akcesyjne z Ukrainą

2024-06-25 18:41

Adobe Stock

Unia Europejska we wtorek w Luksemburgu zainaugurowała negocjacje akcesyjne z Ukrainą. "To kamień milowy w naszych stosunkach" - zadeklarowała w imieniu UE szefowa MSZ Belgii Hadja Lahbib. "Potwierdzamy przystąpienie do rozmów akcesyjnych" - powiedziała wicepremierka Olha Stefaniszyna reprezentująca Ukrainę.

Więcej ...

Oświadczenie rzecznika KEP: ks. Marcin Iżycki zawieszony w pełnieniu funkcji dyrektora Caritas Polska

2024-06-26 14:17

Red./ak/GRAFIKA CANVA

Oświadczenie Rzecznika Konferencji Episkopatu Polski ws. ks. Marcina Iżyckiego.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Jak wygląda moja modlitwa?

Wiara

Jak wygląda moja modlitwa?

Trzecia tajemnica fatimska

Wiara

Trzecia tajemnica fatimska

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?

Kościół

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?