Reklama

Watykan

Watykan: w czerwcu kard. P. Parolin odwiedzi Ukrainę z orędziem solidarności papieża

W czerwcu br. sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolin uda się na Ukrainę, aby tamtejszej ludności przekazać przesłanie solidarności od papieża Franciszka. Zapowiedział to on sam w wykładzie, jaki wygłosił 11 maja na uniwersytecie w Tartu. Gość z Watykanu przebywa obecnie w Estonii w ramach odwiedzin trzech państw nadbałtyckich w dniach 7-13 bm.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Zważywszy na powagę obecnej sytuacji ja sam udam się na Ukrainę w przyszłym miesiącu, aby wyrazić solidarność Ojca Świętego z cierpiącymi” – oświadczył na estońskiej uczelni sekretarz stanu. Przypomniawszy o zbiórce na ten kraj, zarządzonej przez papieża 24 kwietnia, podkreślił, że „Stolica Apostolska jest szczególnie zaniepokojona pogarszającym się problemem humanitarnym z powodu trwającego [tam] konfliktu”. Przyczyniła się do tego również inflacja, „która pozostawiła ponad pół miliona osób bez żywności, wywołując z kolei półtora miliona uchodźców”.

Zdaniem kardynała, dramatyczne są także sytuacja w służbie zdrowia i warunki życia dzieci, które nie mogą chodzić do szkół, doświadczając codziennie przemocy i urazów psychicznych.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W obliczu tego wszystkiego Kościół katolicki, mimo że mniejszościowy na Ukrainie, „odpowiada na potrzeby ludności”, a Stolica Apostolska podejmuje „specyficzne działania z korzyścią dla wszystkich, bez dyskryminacji religijnej” – stwierdził purpurat watykański. Jednocześnie zaznaczył, że przy tym wszystkim ważne jest przestrzeganie prawa międzynarodowego i humanitarnego, zachęcając wszystkie zainteresowane strony „do podejmowania dialogu w celu przezwyciężenia bieżących trudności i ulżenia cierpieniom ludności”.

Mówiąc następnie o działalności Stolicy Apostolskiej na płaszczyźnie międzynarodowej kardynał zwrócił uwagę, że w swych działaniach jest ona daleka od zabiegów „czysto politycznych bądź handlowych”, ale opiera się na czterech podstawowych zasadach: godności osoby ludzkiej, wspierania dobra wspólnego, solidarności i pomocniczości. W tym kontekście mówca zwrócił szczególną uwagę na dwa kryzysy w Europie: migracyjny i wartości.

W pierwszej sprawie kard. Parolin zaapelował o taką odpowiedź humanitarną, która umiałaby zbilansować „troskę o prawa obywateli europejskich i przyjęcie migrantów” na drodze „szczerego dialogu i pełnego szacunku między krajami pochodzenia, tranzytu i docelowymi” uchodźców. Gdy chodzi o kryzys wartości, to gość z Watykanu podkreślił ważność troski o prawa człowieka, których nie można sprowadzać do zwykłego indywidualizmu, ale należy starać się rozumieć je jako powszechne i zasadnicze dla osoby i jej godności.

Reklama

Podczas swego pobytu w Estonii kard. Parolin przewodniczył we środę Mszy św. w miejscowym kościele pw. Niepokalanego Poczęcia, przekazując miejscowym wiernym pozdrowienia i błogosławieństwo od papieża. W kazaniu przypomniał „zasadnicze aspekty” życia biskupów i kapłanów, a więc wierność Chrystusowi, czujność, zwracanie uwagi na Słowo Boże i modlitwę. Wezwał ponadto duszpasterzy, aby służyli powierzonej im owczarni, „nie myśląc o płynących stąd zyskach” od wiernych, ale „spalając się” dla nich.

We wtorek wysłannik papieski przewodniczył Mszy św. w katedrze pw. Św. Piotra i Pawła w Tallinie. W kazaniu przywołał „świadectwo kapłanów, osób zakonnych i świeckich w obliczu prześladowań, zesłań i wszelkich innych przeszkód”, jakie przeżył tamtejszy Kościół „w okresie okupacji i dyktatury”. Zachęcił wiernych, aby nadal prowadzili „odważną” misję nowej ewangelizacji również dzisiaj, szczególnie w obliczu nie mniej wyraźnych wyzwań, jak zeświecczenie, obojętność religijna i wrogość wobec wiary.

W tym kontekście mówca podkreślił doniosłość ekumenizmu, zwłaszcza w takim kraju jak Estonia „z jej silną tradycją luterańską i prawosławną”. „Zachęcam was, abyście się nadal wspólnie modlili, popierali dialog i współpracowali przy różnych inicjatywach na rzecz szerzenia wiary oraz wspierali dobro wspólne w duchu Ewangelii, gdyż podział wśród chrześcijan jest sprzeczny z wolą Bożą” – oświadczył kardynał sekretarz stanu.

W dniach 7-9 maja przebywał on na Litwie, gdzie m.in. uczestniczył jako wysłannik papieski w otwarciu Narodowego Kongresu Miłosierdzia w Wilnie, następnie udał się do Estonii, a swój pobyt w trzech krajach nadbałtyckich zakończy na Łotwie (11-13 bm.). Obecna podróż sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej – osobistości nr 2 w hierarchii watykańskiej po papieżu – jest pierwszą wizytą w tych państwach tak wysokiego dostojnika kościelnego od czasu pobytu nad Bałtykiem Jana Pawła II w dniach 4-10 września 1993. Wtedy była to pierwsza w historii pielgrzymka apostolska Ojca Świętego nie tylko do tych krajów, ale w ogóle na tereny byłego Związku Sowieckiego.

Podziel się:

Oceń:

2016-05-11 18:55

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kard. P. Parolin: nie ma możliwości dla dialogu z islamistami

Grzegorz Gałązka

Uważam, że dialog z fundamentalistami jest niemożliwy. Ktoś oczywiście może taki dialog proponować, ale ja nie widzę takiej możliwości, ponieważ oni sami taki dialog odrzucają. Tak na pytanie o ewentualne rozmowy z Państwem Islamskim (ISIS) odpowiedział sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolin na konferencji zorganizowanej 27 i 28 października w Rzymie przez Papieską Radę ds. Dialogu Międzyreligijnego z okazji 50. rocznicy uchwalenia soborowej Deklaracji "Nostra aetate" o stosunku Kościoła do religii niechrześcijańskich.

Więcej ...

Na synodzie jak w Kanie Galilejskiej [relacja + wideo]

2024-06-15 09:52
Synodalny Zespół z parafii pw. św. Michała Archanioła w Miliczu

ks. Łukasz Romańczuk

Synodalny Zespół z parafii pw. św. Michała Archanioła w Miliczu

Rozpoczęły się czerwcowe Rejonowe Spotkania Synodalne. Jako pierwsi rozpoczęli wierni z dekanatów: trzebnickiego, milickiego i prusickiego. Swoje spotkanie odbywali w Koniowie, a spotkanie prowadził o. Oskar Maciaczyk OFM.

Więcej ...

Główne uroczystości odpustowe w Rokitnie

2024-06-15 16:00
Uroczystościom odpustowym w Rokitnie przewodniczył kard. Gerhard Ludwig Müller

Karolina Krasowska

Uroczystościom odpustowym w Rokitnie przewodniczył kard. Gerhard Ludwig Müller

W sanktuarium w Rokitnie odbyły się centralne uroczystości odpustowe ku czci Matki Bożej Rokitniańskiej. Odpustowej Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił kard. Gerhard Ludwig Müller, były prefekt Kongregacji Nauki Wiary.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Wystarczy moje „tak”, aby Bóg sam zaczął działać

Wiara

Wystarczy moje „tak”, aby Bóg sam zaczął działać

Kraków-Łagiewniki: dziś beatyfikacja ks. Michała...

Kościół

Kraków-Łagiewniki: dziś beatyfikacja ks. Michała...

Kard. Semeraro: beatyfikacja ks. Rapacza znakiem Bożego...

Kościół

Kard. Semeraro: beatyfikacja ks. Rapacza znakiem Bożego...

Testament ks. Rapacza dla Polaków w kraju i na emigracji

Kościół

Testament ks. Rapacza dla Polaków w kraju i na emigracji

Anita Włodarczyk zdobyła srebrny medal w rzucie młotem w...

Sport

Anita Włodarczyk zdobyła srebrny medal w rzucie młotem w...

Nie żyje Marzena Kipiel-Sztuka

Wiadomości

Nie żyje Marzena Kipiel-Sztuka

Lekkoatletyczne ME: Wojciech Nowicki zdobył złoty medal w...

Sport

Lekkoatletyczne ME: Wojciech Nowicki zdobył złoty medal w...

Dzierżoniów. Pogrzeb Marii Chlipały - matki...

Niedziela Świdnicka

Dzierżoniów. Pogrzeb Marii Chlipały - matki...

Jednoosobowe biuro rzeczy znalezionych

Wiara

Jednoosobowe biuro rzeczy znalezionych