Reklama

Polska

Komunikat Zespołu Wspierania Radia Maryja przed konsekracją kościoła w Toruniu

Będzie to wyjątkowe wydarzenie nie tylko dla całej Rodziny Radia Maryja - tak o konsekracji kościoła pod wezwaniem Matki Bożej Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu pisze Zespół Wspierania Radia Maryja w służbie Bogu, Kościołowi, Ojczyźnie i Narodowi Polskiemu. Wydarzenie będzie miało miejsce 18 maja br.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Publikujemy treść przekazanego KAI Komunikatu:

"Już wkrótce, bo 18 maja 2016 roku, w Toruniu zostanie uroczyście konsekrowany kościół pod wezwaniem Matki Bożej Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II. Będzie to wyjątkowe wydarzenie nie tylko dla całej Rodziny Radia Maryja. Tę wyjątkowość podkreśla fakt, że konsekracji dokona specjalny wysłannik Ojca Świętego Franciszka, ks. kard. Zenon Grocholewski, do niedawna Prefekt Kongregacji Wychowania Katolickiego. W liście skierowanym do Niego Ojciec Święty napisał, że wysyła „wybitnego Męża, by Mnie reprezentował i okazał Moją miłość dla tej wspólnoty”. Już słowa te, jak i inne zawarte w cytowanym liście świadczą dobitnie, że nadchodzące wydarzenie będzie wyjątkowe.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Cała Rodzina Radia Maryja zdaje sobie z tego sprawę i zapewne licznie przybędzie do Torunia. Zarówno uczestniczący w uroczystej konsekracji, jak i towarzyszący temu wydarzeniu za pośrednictwem Radia Maryja i Telewizji Trwam będą we wspólnocie dziękować Panu Bogu za Pontyfikat św. Jana Pawła II w Kościele powszechnym i w Kościele w Polsce. Toruńska świątynia zajmuje poczesne miejsce wśród dzieł ewangelizacyjnych powstałych w klimacie stworzonym przez Radio Maryja. Jest ważnym dopełnieniem tych dzieł. Zlokalizowanie świątyni w bezpośrednim sąsiedztwie Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu nawiązuje do przesłania św. Jana Pawła II, które zostało przedstawione w Encyklice „Fides et Ratio”.

Ojciec Święty Franciszek w swoim liście na konsekrację świątyni podkreślił, iż powstanie kościoła jest rezultatem wspólnego zaangażowania kapłanów i ludzi świeckich. Czytamy w tym liście, że to „sanktuarium wybudowano staraniem członków Zgromadzenia Najświętszego Odkupiciela, z pomocą wielu Polaków, żyjących zarówno w Ojczyźnie, jak i wśród innych Narodów” i ma ono służyć „dla pomnożenia wiary i praktykowania miłości w codziennym życiu”. Wyraźne podkreślenie przez Ojca Świętego w dalszej części listu roli słuchaczy Radia Maryja zobowiązuje nas do jeszcze gorliwszej pracy dla Chrystusa i Jego Kościoła. Na naszej drodze życia umieszczamy więc kolejny drogowskaz zawierający życzenie Ojca Świętego, aby „wierni umiłowanej Polski także dzisiaj ukazali całemu światu miłość Ewangelii i przykład chrześcijańskich cnót, jakie należy urzeczywistniać w codziennym życiu”.

Reklama

Wśród tych cnót na poczesnym miejscu znajduje się głoszenie prawdy o naszej wierze, o przeszłości i teraźniejszości naszego Narodu. Stałemu utrzymywaniu w naszej pamięci tego zadania służy również wystrój toruńskiej świątyni. Nie sposób opisać w krótkim komunikacie poszczególnych elementów tworzących całość tego przekazu. Trzeba tu jednak podkreślić szczególną wymowę wystroju dolnej części kościoła. Na granitowych tablicach zamieszczono tam nazwiska tych Polaków, których męczeńska śmierć z rąk niemieckiego okupanta spowodowana była tym, iż ratowali Żydów, a fakt ten jest jednoznacznie udokumentowany. Taka forma upamiętnienia jest realizacją zobowiązania, aby pamięć o tych męczennikach trwała wśród nas i wydawała dobre owoce.

Uczestnicy uroczystej konsekracji kościoła dziękując Panu Bogu za powstanie pięknego dzieła pamiętają w swej modlitwie o jego twórcach. Kościół jako obiekt sakralny jest przecież rezultatem pracy i twórczego zaangażowania: projektanta, budowniczych, Ojców Redemptorystów, a nade wszystko inicjatora i koordynatora tych wszystkich działań. Wzniesienie tej pięknej świątyni, w tak krótkim czasie było możliwe dzięki ofiarności wielu darczyńców. Jest to kolejny dowód na to, iż ofiary przekazywane na zbożne cele wydają zwielokrotnione owoce. Pamiętajmy o tym, gdy słyszymy o potrzebie społecznego wsparcia takich środków społecznego komunikowania się jak Radio Maryja i Telewizja Trwam. Pamiętajmy o potrzebach związanych z rozwojem Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej. To dzięki naszemu zaangażowaniu w różne formy ich wspierania dociera do nas to światło „swoistej jasnej latarni dla Polski, dla Europy i dla Kościoła” (słowa abpa J. Tobina) jakim jest Radio Maryja i wokół niego zorganizowane dzieła tworzące katolickie centrum medialne.

Reklama

W imieniu Zespołu Wspierania Radia Maryja Przewodniczący

Prof. dr hab. inż. Janusz Kawecki Warszawa, dnia 11 maja 2016r.

Skład Zespołu Wspierania Radia Maryja:

Prof. dr hab. inż. Janusz Kawecki
Prof. dr hab. Andrzej Kaźmierczak
Prof. dr hab. Aleksander H. Krzymiński
Prof. dr hab. dr h. c. Wacław Leszczyński
Prof. dr hab. inż. Piotr Małoszewski
Prof. dr hab. Janina Marciak- Kozłowska
Prof. dr hab. Janina Moniuszko- Jakoniuk
Prof. dr hab. n. med. Ludwika Sadowska
Prof. dr hab. Kazimierz Tobolski
Prof. dr hab. Jerzy Wojtczak-Szyszkowski
Dr inż. Antoni Zięba

z Zespołem stale współpracuje ponad 1200-osobowa Grupa Wspomagająca".

Podziel się:

Oceń:

2016-05-11 16:15

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Wierzę w Jezusa Chrystusa, który wstąpił do nieba

Niedziela toruńska 19/2013, str. 4-5

Iwona Sztajner

Więcej ...

Już za chwilę synod

2024-05-13 11:24
Do włączenia się w synod diecezjalny jest zaproszony każdy i każda z nas, świeccy i duchowni

Magdalena Lewandowska/Niedziela

Do włączenia się w synod diecezjalny jest zaproszony każdy i każda z nas, świeccy i duchowni

W najbliższą niedzielę oficjalnie rozpocznie się II Synod Archidiecezji Wrocławskiej. Natomiast dziś w budynku Kurii Metropolitalnej Wrocławskiej odbył się briefing prasowy, w których biskupi wrocławscy: bp Jacek Kiciński CMF i bp Maciej Małyga oraz Adriana Kwiatkowska z Sekretariatu Synodu opowiadali o tym, jak przebiegają przygotowania do synodu, co się będzie działo w najbliższym czasie, jakie są cele synodu, po co jest on zwoływany i jakie wnioski wypływają z dotychczasowego czasu presynodalnego.

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 14.): Starty

2024-05-13 20:55

Mat.prasowy

W jaki sposób najlepiej rozpoczynać nowe sprawy? Co zrobić, kiedy życie nagle stawia przede mną niespodziewane zadania? Gdzie znajdę pomoc, jeśli boję się wyzwań i już na starcie mam ochotę się wycofać? Zapraszamy na czternasty odcinek „Podcastu umajonego”, w którym ks. Tomasz Podlewski opowiada o Maryi w kontekście początków ludzkich dróg.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

Fatima - główne treści orędzia Matki Bożej

Europa

Fatima - główne treści orędzia Matki Bożej

107. rocznica objawień Matki Bożej w Fatimie

Wiara

107. rocznica objawień Matki Bożej w Fatimie

Czego tak naprawdę Maryja oczekuje od nas wołaniem z...

Wiara

Czego tak naprawdę Maryja oczekuje od nas wołaniem z...

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Kościół

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania