Reklama

Polska

Sympozjum w redakcji „Niedzieli”

Kobieta w historii

Marian Sztajner

- Najważniejszą powinnością kobiety jest dbałość o dom i rodzinę. Dla mnie jest to trudne. Gdyby nie mąż, nie stałabym przed państwem - mówiła minister Beata Kempa, szef Kancelarii Premiera RP, w auli „Niedzieli”.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Prawda pochodzi od Boga i trzeba być sługą prawdy. Ona nie jest moją własnością. Moim przeznaczeniem jest poznanie prawdy, jej poszukiwanie” - te słowa Alice von Hildebrand (ur. się 11 marca 1923 r. w Brukseli, katolickiej filozof i teolog, autorki książki „Przywilej bycia kobietą”) dobrze wprowadzają w temat spotkania w auli Tygodnika Katolickiego „Niedziela” 5 marca. Ta książka stała się inspiracją dla Zarządu Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej Archidiecezji Częstochowskiej, który wspólnie z redakcją „Niedzieli” zorganizował sympozjum „Kobieta w historii”, aby upomnieć się o jej godność i zwrócić uwagę na cnoty, takie jak: cierpliwość, bezinteresowność, wrażliwość, oddanie, czułość. Ważność tego zagadnienia podkreśla także metropolita częstochowski abp Wacław Depo, który objął sympozjum honorowym patronatem. Partnerzy to: Kryniczanka, Wydawnictwo św. Filipa Apostoła, Radio Fiat.

Goście i uczestnicy

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Spotkanie poprowadzone przez prezesa Akcji Katolickiej Artura Dąbrowskiego zgromadziło m.in. parlamentarzystów, radnych, przedstawicieli środowisk kościelnych, naukowych i politycznych, członków AK wraz z duszpasterzami. O roli, zadaniach, powołaniu, godności i pięknie kobiet - żon, matek, córek - mówili zaproszeni goście: minister Beata Kempa - szef Kancelarii Premiera RP, ks. inf. dr Ireneusz Skubiś - honorowy redaktor naczelny „Niedzieli”, Lidia Burzyńska - posłanka na Sejm RP, dr Andrzej Sznajder - dyrektor Oddziału IPN w Katowicach, Anna Majer - radna miasta Częstochowy, ks. Sławomir Bednarski - prezes Fundacji „Servire homini”.

Świadectwo życia

Jako pierwsza świadectwem życia podzieliła się minister Beata Kempa. Dawanie świadectwa, przykład codziennego życia kobiety ma bowiem najważniejszy wpływ na wychowanie dzieci. Ta rola kobiet - według Pani Minister - jest nieoceniona. Dlatego zapewniła, że rząd dba o rodzinę i będzie to robił niezależnie, czy komuś się podoba, czy nie, ponieważ inwestycja w rodzinę zapewnia przyszłość narodu. Ataki czy nawet brutalna agresja świadczą, że trwa walka dobra ze złem, które jednak nigdy nie zwycięży. Drogowskazem na życiowe drogi, nie tylko dla kobiet, jest mądrość Matki Bożej, a także wiara, która jest ostoją, oraz ufność, ponieważ w życiu chrześcijanina nie ma przypadków, w życiu chrześcijanina są znaki. Warto to zauważać i wierzyć nawet wtedy, kiedy jest bardzo ciężko. Zachęcając do służby drugiemu człowiekowi i Polsce na miarę swoich możliwości, minister Beata Kempa powiedziała: - Proszę wszystkie kobiety: zaświadczajcie o swej wierze w sposób spokojny, z uśmiechem, z dobrym słowem, bo dziś brakuje dobrego słowa; agresja, atak to nie jest lekarstwo na nasz dobrobyt narodowy, nasz rozwój.

Reklama

Geniusz kobiety

W podobnym duchu wystąpił ks. inf. dr Ireneusz Skubiś i przybliżył znaczenie kobiet w historii. Osobiste doświadczenie przyciąga i daje siły. Dlatego podkreślił, że życie Maryi to lustro dla każdej chrześcijanki. - Szukamy skarbów - mówił - taki skarb miała Maryja, był nim Jezus. Skarbem są również dzieci. Geniusz kobiety wyraża się właśnie w macierzyństwie. Ono jest największym darem zapewniającym ciągłość rodzaju ludzkiego, jest odpowiedzą na problem niżu demograficznego stanowiącego zagrożenie dla ludzkości. O innych aspektach ważnych w misji kobiety mówili: posłanka Lidia Burzyńska, która zaprezentowała rolę kobiety w edukacji; dr Andrzej Sznajder przedstawił temat kobiet w konspiracji i „Solidarności”, przywołał postacie, takie jak np. Danuta Siedzikówna ps. „Inka”, Halina Żurowska, Halina Sosnowska, gen. Elżbieta Zawacka, dr Wanda Półtawska, wszystkie one mają cechy wspólne: dom rodzinny, nieugiętość, niezłomność; radna Anna Majer mówiła o kobietach w samorządzie. Klamrą spinającą wszystkie wątki było wystąpienie ks. Sławomira Bednarskiego, który podjął temat świętości kobiety w małych rzeczach. Zwrócił on uwagę, że siłą kobiety jest umiejętność wejścia w tajemnicę człowieka, tak jak było to w życiu Matki Bożej i bł. matki Teresy z Kalkuty, a powołanie do świętości jest zadaniem wszystkich. Oznacza to odnalezienie tej drogi, którą Bóg dla każdego z nas przygotował.

Reklama

Tegoroczne sympozjum było trzecią edycją spotkań poświęconych kobiecie zorganizowaną przez Akcję Katolicką. Przesłanie płynące z sympozjum jest takie, że upadek cywilizacji rozpoczyna się od upadku macierzyństwa. Stąd wszystkie kobiety bez względu na wiek powinny odkryć swoje piękno, godność i powołanie, a przede wszystkim z odwagą realizować je z pomocą mężczyzny.

ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ

Zobacz zdjęcia: Kobieta w historii - sympozjum w "Niedzieli"

Podziel się:

Oceń:

2016-03-06 12:51

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kościół wobec seksualności - sympozjum

renata/Foter/CC BY

W najbliższą sobotę 25 kwietnia na Papieskim Wydziale Teologicznym w Warszawie odbędzie się sympozjum naukowe zatytułowane „Zagubiona drachma. Kościół wobec seksualności”. Spotkanie rozpocznie Msza św. pod przewodnictwem kard. Kazimierza Nycza w kościele pokamedulskim przy ul. Dewajtis 3.

Więcej ...

Diecezja warszawsko-praska: Pierwsze parafie neoprezbiterów 2024

2024-06-05 13:28

Karolina Błażejczyk/diecezja.waw.pl

Księża neoprezbiterzy, którzy 1 czerwca przyjęli święcenia kapłańskie, otrzymali nominacje na swoje pierwsze parafie. Dekrety wręczył biskup Romuald Kamiński.

Więcej ...

RPO: zmiany ws. nauki religii budzą wątpliwości konstytucyjne

2024-06-17 14:34

Karol Porwich/Niedziela

Proponowane zmiany ws. nauki religii budzą wątpliwości związane m.in. z konstytucyjną ochroną prawa do nauki oraz ochroną pracy - uważa RPO. Wskazuje m.in. na trudności w realizacji podstawy programowej w grupach międzyklasowych. Według RPO zmiany spowodują też utratę pracy przez część katechetów.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Kościół

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Mamy obowiązek kochać swoją ojczyznę

Wiara

Mamy obowiązek kochać swoją ojczyznę

Dobry jak chleb – św. Brat Albert Chmielowski

Niedziela Podlaska

Dobry jak chleb – św. Brat Albert Chmielowski

Nowy Sącz: Pożar zabytkowego kościoła p.w. Św. Heleny

Kościół

Nowy Sącz: Pożar zabytkowego kościoła p.w. Św. Heleny

Anita Włodarczyk zdobyła srebrny medal w rzucie młotem w...

Sport

Anita Włodarczyk zdobyła srebrny medal w rzucie młotem w...

Dzierżoniów. Pogrzeb Marii Chlipały - matki...

Niedziela Świdnicka

Dzierżoniów. Pogrzeb Marii Chlipały - matki...

Jednoosobowe biuro rzeczy znalezionych

Wiara

Jednoosobowe biuro rzeczy znalezionych

12 czerwca: Rocznica objawień w Akicie. Uzdrowienia,...

Wiara

12 czerwca: Rocznica objawień w Akicie. Uzdrowienia,...

Rozważania na niedzielę: Lekarz odpuszczał grzechy

Wiara

Rozważania na niedzielę: Lekarz odpuszczał grzechy