Reklama

Wiadomości

Uroczystości pogrzebowe Marii Stypułkowskiej-Chojeckiej ps. „Kama”

Maria Stypułkowska-Chojecka „Kama” w 70. rocznicę zamachu w czasie ceremonii pod tablicą upamiętniającą Bronisława Pietraszewicza „Lota” (2014)

Totomka / pl.wikipedia.org

Maria Stypułkowska-Chojecka „Kama” w 70. rocznicę zamachu w czasie ceremonii pod tablicą upamiętniającą Bronisława Pietraszewicza „Lota” (2014)

Mszą św. w katedrze polowej w Warszawie rozpoczęły się uroczystości pogrzebowe Marii Stypułkowskiej-Chojeckiej ps. „Kama”, łączniczki batalionu „Parasol” Armii Krajowej, uczestniczki Powstania Warszawskiego oraz wielu akcji dywersyjnych, sabotażowych i bojowych. Brała m.in. udział w likwidacji dowódcy SS i policji gen. Franza Kutschery. Trumna z ciałem Marii Stypułkowskiej-Chojeckiej została złożona na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Mszy św. żałobnej przewodniczył biskup polowy Józef Guzdek. W homilii ordynariusz wojskowy podkreślił, że całe życie „Kamy” „było służbą Bogu i bliźnim”.

Przed rozpoczęciem uroczystości aktor Daniel Olbrychski odczytał życiorys Marii Stypułkowskiej–Chojeckiej. Odczytano też list Prezydenta RP. Andrzej Duda podkreślił, że "Kama należała do osób, „które stanowiły łącznik pomiędzy pokoleniem akowskim a działaczami opozycji demokratycznej”. - Jej osobiste świadectwo było bardzo ważne dla ludzi „Solidarności”, umacniało bowiem poczucie uczestnictwa w całej długiej tradycji niepodległościowej, sięgającej wstecz do czasów II wojny światowej i dalej, aż do powstań narodowych doby zaborów – napisał prezydent.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Andrzej Duda odznaczył pośmiertnie Marię Stypułkowską–Chojecką Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, „za wybitne zasługi w obronie suwerenności i niepodległości Państwa Polskiego oraz pielęgnowanie pamięci o najnowszej historii Polski”.

Do katedry polowej przybyły liczne poczty sztandarowe jednostek wojskowych, organizacji kombatanckich oraz szkół noszących imiona oddziałów Armii Krajowej.

Przywołując w homilii wspomnienia "Kamy" bp Guzdek zaznaczył, że była ona osobą religijną, szukającą pomocy w modlitwie. Biskup Guzdek podkreślił, że także po zakończeniu II wojny światowej „Kama” nie żyła dla siebie, ale zaangażowała się w działalność społeczną i wychowawczą. Wspomniał o aktywnym uczestniczeniu w życiu środowiska Szarych Szeregów i żołnierzy Armii Krajowej oraz licznych spotkaniach z młodzieżą, podczas których „dzieliła się świadectwem swego życia”. Zdaniem bp. Guzdka źródłem moralnej siły i niezłomności „Kamy” były rodzinny dom i drużyna harcerska.

We Mszy św. uczestniczył m.in. były prezydent RP Bronisław Komorowski z małżonką i b. marszałek Senatu Bogdan Borusewicz, wicemarszałek Senatu Jan Józef Kasprzyk, Hanna Gronkiewicz–Waltz, prezydent m. st. Warszawy, kombatanci, harcerze, młodzież oraz mieszkańcy stolicy.

Reklama

Przed zakończeniem Eucharystii głos zabrał Bronisław Komorowski. – Druhna „Kama” do końca była aktywna, przeświadczona o tym, że ma obowiązki wobec Ojczyzny, że może i potrafi je realizować do końca – powiedział. Były prezydent podkreślił, że „Kama” była wielkim autorytetem dla środowiska instruktorów harcerskich, do których sam należał. – Staraliśmy się przekazywać o wiele więcej niż patriotyzm walki - patriotyzm służby na rzecz Ojczyzny w każdej sytuacji – podkreślił b. prezydent.

W imieniu kombatantów Marię Stypułkowską-Chojecką pożegnał prof. Lech Żukowski, prezes Światowego Związku Żołnierzy AK. Podkreślił, że przedwojenne pokolenie polskich harcerzy otrzymało bardzo mocne wychowanie patriotyczne, dzięki czemu w czasie wojny młodzież była gotowa do największych poświęceń na rzecz Ojczyzny.

W imieniu środowiska Batalionu „Parasol” zmarłą pożegnał ks. Henryk Kietliński. – Nosiłaś w swoim sercu Polskę. Uczyłaś nas jak Polskę kochać, jak za wolną Polskę walczyć, jak wszelkimi środkami zabiegać o jej wielkość i suwerenność – powiedział.

Po Mszy św. trumna z ciałem Marii Stypułkowskiej-Chojeckiej została odprowadzona na Cmentarz Wojskowy na Powązkach.

***

Maria Stypułkowska urodziła się 24 września 1926 r. w Warszawie. Od 1937 r. była harcerką 58. Warszawskiej Żeńskiej Drużyny Harcerzy.

We wrześniu 1939 r. ze swoją drużyną pełniła służbę pomocniczą na Dworcu Głównym w Al. Jerozolimskich; w ramach Harcerskiego Pogotowia Wojennego, gdzie opiekowała się kobietami z dziećmi i ludźmi starszymi. W czasie okupacji była harcerką Szarych Szeregów, odbyła kurs sanitarny i łączności, przeszła przeszkolenie bojowe, ukończyła Szkołę Podchorążych Piechoty "Agricola". Mając 17 lat została zaprzysiężona jako żołnierz AK z przydziałem do oddziału noszącego kolejne kryptonimy: "Agat", "Pegaz", a potem "Parasol".

Reklama

Była łączniczką i wywiadowczynią. Prowadziła rozpoznania i uczestniczyła w wielu akcjach dywersyjnych, sabotażowych i bojowych m.in. Akcji Kutschera, Akcji Koppe, Akcji Stamm i Akcji Weffels. W czasie Powstania Warszawskiego przeprowadzała kanałami rannych towarzyszy broni, pełniła także funkcję sanitariuszki, założyła punkt sanitarny na Starym Mieście. Była dwukrotnie ranna.

Po wojnie ukończyła studia pedagogiczne. Maria Stypułkowska–Chojecka uczestniczyła w życiu Środowiska Żołnierzy Batalionu AK "Parasol", w którym była przewodniczącą Komisji Historycznej i Współpracy z Młodzieżą. Należała do Światowego Związku Żołnierzy AK oraz Związku Powstańców Warszawskich. Ponadto działała w Stowarzyszeniu Szarych Szeregów, w którym była przewodniczącą Rady Naczelnej.

W latach 1989-1990 współorganizowała Fundację im. Gen. Leopolda Okulickiego, gdzie założyła Specjalistyczną Przychodnię Lekarską dla weteranów wojennych, w której pracowała społecznie do 1999 r., dbając o poprawę zdrowia kombatantów. Weszła w skład Ogólnopolskiego Komitetu Budowy Muzeum Powstania Warszawskiego. Była także członkiem Komitetu Budowy Pomnika Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej - oraz współautorem jego nazwy. Awansowana do stopnia majora w stanie spoczynku. Uhonorowana Krzyżem Walecznych (dwukrotnie), Krzyż Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti. 31 lipca 2010 otrzymała honorowe obywatelstwo miasta stołecznego Warszawy.

Zmarła 5 lutego w wieku 89 lat.

Podziel się:

Oceń:

2016-02-16 15:55

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Dzielił się wiarą, książką i uśmiechem

Archiwum parafii

28 sierpnia br. diecezja kielecka pożegnała i odprowadziła na miejsce wiecznego spoczynku śp. ks. prał. Stefana Borowca, który zmarł w 82. roku życia i 58. roku kapłaństwa.

Więcej ...

Ks. dr Strzelczyk: ksiądz bez stałej formacji popada w rutynę

2024-06-24 15:25

Karol Porwich/Niedziela

- Jeśli ksiądz zaniedbuje stałą formację duchową, intelektualną i wspólnotową, popada w rutynę. Możemy wtedy mieć do czynienia z gburem i samotnikiem, który się nie modli i nie rozumie współczesnej kultury - mówi w rozmowie z KAI ks. dr Grzegorz Strzelczyk z Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, odpowiedzialny za formację stałą księży w archidiecezji katowickiej. Był on gościem ubiegłotygodniowej konferencji zorganizowanej w Warszawie przez Zespół ds. przygotowania wskazań dla formacji stałej i posługi prezbiterów w Polsce, który działa przy Komisji Duchowieństwa KEP.

Więcej ...

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym samym z diecezji

2024-06-25 12:51

diecezja.kielce.pl

Decyzją matki generalnej Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia św. Karola Boromeusza, siostry boromeuszki odchodzą z Kielc, a tym samym z diecezji kieleckiej - po 32 latach zostaje zlikwidowana placówka zgromadzenia w Wyższym Seminarium Duchownym w Kielcach.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kościół

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Co chciałbym zmienić w moim dawaniu świadectwa o Jezusie?

Wiara

Co chciałbym zmienić w moim dawaniu świadectwa o Jezusie?

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?

Kościół

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?