Reklama

Książki

Promocja książki Andrzeja Kalinowskiego pt. „Dom na rogu Afryki”

Ks. Mariusz Frukacz

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Dom na rogu Afryki” to tytuł książki Andrzeja Kalinowskiego, twórcy i założyciela Katolickiego Ruchu „Betel”, której promocja odbyła się wieczorem 15 lutego w auli redakcji Tygodnika Katolickiego „Niedziela” w Częstochowie.

Przeczytaj także: Na rogu Afryki

W spotkaniu wzięli udział duchowni: ks. prał. Stanisław Gębka, o. Jan Poteralski, podprzeor Jasnej Góry, ks. Jacek Marciniec, duszpasterz osób niepełnosprawnych w archidiecezji częstochowskiej, ks. Jacek Kołodziejczyk, proboszcz parafii pw. Przenajświętszej Trójcy z Myszkowa i ks. Jarosław Krzewicki z Włoch, pracownicy redakcji z Lidią Dudkiewicz, redaktor naczelną „Niedzieli”, podopieczni i wolontariusze Ruchu „Betel”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Działalność „Betel” i Andrzeja Kalinowskiego to taka iskra miłosierdzia, która świeci od dawna w Częstochowie i nie tylko - mówiła, otwierając spotkanie Lidia Dudkiewicz.

- Andrzej Kalinowski potrafi nie tylko pisać książki z sercem, ale także potrafi dać serce i trafić do serca - dodała redaktor naczelna „Niedzieli”.

Zobacz zdjęcia: „Dom na rogu Afryki”

Spotkanie prowadziły dziennikarki „Niedzieli”: Karolina Mysłek i Anna Przewoźnik.

„Zmagania, walka ze światem, systemem, sposobem myślenia i działania, a na końcu ta najtrudniejsza - z samym sobą. Afrykańskie kontrasty, o których zwykle Europejczycy nie mają pojęcia - piękno architektury plus wyłaniająca się zewsząd bieda. Rzeczywistość - brudna, zakurzona i pełna robactwa. I to, co na Czarnym Lądzie najpiękniejsze - uśmiech i wolność” - mówiła, prezentując książkę Karolina Mysłek.

- Ta książka to dziennik z podróży do Afryki, która wciąż trwa? - pytała autora Anna Przewoźnik.

- Wszystko zaczęło się przed wielu laty w Częstochowie. Zawsze czułem, że trzeba zrobić coś więcej dla ludzi, szczególnie niepełnosprawnych. Bardzo często początki naszych domów zaczynały się od zwyczajnej przyjaźni z konkretnymi osobami. Tak było m.in. z domami na Białorusi - wspominał Andrzej Kalinowski.

Reklama

- Kiedy jeździłem do Afryki, to czasem słyszałem zarzuty, że przecież u nas w Polsce, tu na miejscu jest potrzebna pomoc dzieciom. Tymczasem bieda i głód w Afryce są niewyobrażalnie większe. Tam ludzie i dzieci umierają na ulicy - kontynuował Andrzej Kalinowski.

Autor podkreślił, że „Afryka tak naprawdę to nie jest daleko” - To, co się tam dzieje, to dzieje się obok nas - dodał.

Pytany o historię powstania domu w Etiopii Andrzej Kalinowski podkreślił, że „zakładanie takiego domu dla niepełnosprawnych w Afryce nie jest łatwe”. - Taki dom tworzy się wiele lat. Najpierw przez kilka lat trwają same przygotowania do takiego dzieła. Afryka to była dla mnie szkoła życia. Budowa takiego domu „Betel” w Afryce to jest dawanie życia i godności. Często dzieci niepełnosprawne są problemem dla rodzin. W Afryce nie ma świadczeń, pomocy, żadnej opieki socjalnej. Często z powodu suszy zagrożone jest życie milionów ludzi - opowiadał autor.

- Uważam, że stworzenie naszego domu w realiach Afryki to prawdziwy cud. Pomimo biedy ludzie tam są wspaniali - kontynuował Andrzej Kalinowski.

Spotkanie przeplatane było psalmami w wykonaniu Agnieszki Fiuk.

Andrzej Kalinowski, zafascynowany postacią i działalnością Jean’a Vanier. Twórca i założyciel Ruchu „Betel”. W domach „Betel” zdrowi wolontariusze opiekują się osobami niepełnosprawnymi fizycznie i umysłowo, mieszkając z nimi pod jednym dachem. Domy te, nazywane są Wspólnotami Życia.

Ruch „Betel” rozpoczął działalność w 1990 r. w Częstochowie. Dewizą i programem Ruchu są słowa „homo”, „amicitia”, „communio”, „Deus” (człowiek, przyjaźń, wspólnota, Bóg). Działalność swoją prowadzi nie tylko w Polsce, ale i na Białorusi, gdzie patronuje świetlicom dla niepełnosprawnych, czy w Etiopii, gdzie znajduje się jedna ze wspólnot życia.

Reklama

Od 2010 r. Andrzej Kalinowski zaangażowany jest w pomoc osobom niepełnosprawnym w Afryce. Odbył szereg podróży do Zambii i Etiopii. Owocem podróży i działalności Andrzej Kalinowskiego jest otwarty w 2012 r. dom dla osób niepełnosprawnych w pobliżu Addis Abeby.

Autor publikacji książkowych: „Życie jest piękne” (Częstochowa 1999) oraz „Przyjaźń słabością pisana” (Częstochowa 2000).

Podziel się:

Oceń:

2016-02-15 20:11

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Michalik - lektura obowiązkowa!

Bez wątpienia abp Michalik to jedna z najważniejszych postaci Kościoła ostatniego półwiecza, która odcisnęła na Kościele piętno i przez wiele lat kształtowała wizerunek polskiego Episkopatu. Dlatego ta biografia, która pokazuje historyczną rolę abpa Michalika, ma ogromną wartość.

Więcej ...

Rozważania na nabożeństwa majowe będą dotyczyć ks. Popiełuszki

2024-04-30 20:56
Relikwie bł. ks. Jerzego Popiełuszki

ks. Mirosław Benedyk

Relikwie bł. ks. Jerzego Popiełuszki

Z okazji przypadającej w tym roku 40. rocznicy męczeńskiej śmierci ks. Jerzego Popiełuszki w czasie nabożeństw majowych w Kościele katolickim w Polsce czytane będą rozważania poświęcone życiu i działalności zamordowanego kapłana.

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

2024-05-01 20:20

Mat.prasowy

Co zrobić, jeśli w ogóle nie czuję Maryi? Albo relacja z Nią jest dla mnie trudna bądź po prostu obojętna? Zapraszamy na drugi odcinek „Podcastu umajonego”, w którym ks. Tomasz Podlewski mówi o możliwych trudnościach w relacji z Maryją oraz o tym, jak je pokonać.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Św. Józef - Rzemieślnik

Kościół

Św. Józef - Rzemieślnik

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie

Kościół

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst

Wiara

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst