Reklama

Watykan

O wyzwolenie współczesnych niewolników

źródło: miesięcznik "Egzorcysta"

Krzyż, wizerunek św. Józefiny Bakhity i kajdany symbolizujące niewolę – te wymowne znaki niesiono w procesji wpisującej się w trzydniowe obchody Jubileuszu Miłosierdzia na rzecz wyzwolenia współczesnych niewolników. Główne obchody odbyły się w Rzymie, a ich zwieńczenie przypada dziś, gdy z woli Papieża Franciszka Kościół na całym świecie obchodzi Dzień Modlitwy i Refleksji na temat Walki z Handlem Ludźmi. Przypada on właśnie we wspomnienie św. Bakhity, sudańskiej niewolnicy, a następnie siostry kanosjanki.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W czasie rzymskich obchodów szczególnym echem odbiła się procesja przeciwko niewolnictwu. Przeszła ona zatłoczonymi ulicami wokół największego stołecznego dworca, a zakończyła się w położonym na terenie stacji Termini ośrodku dla bezdomnych, gdzie kilka tygodni temu Papież Franciszek osobiście otworzył Drzwi Miłosierdzia.

„Ten marsz symbolizował cierpienia całej doświadczanej nimi ludzkości będącej ofiarą wyzysku i handlu ludźmi - mówi przewodniczący Fundacji Migrantes bp Guerino Di Tora. - Właśnie dlatego chcieliśmy przejść ulicami centrum miasta, na co dzień zatłoczonymi przez ludzi przyjeżdżających na dworzec Termini. Jest to zarazem miejsce symbolizujące ból i cierpienie odrzuconych, potrzebujących, którzy tam znajdują schronienie i pomoc. Zależało nam, by ukazać światu to, co stało się prawie że czymś normalnym, przeniknęło do naszej codzienności. Na wyzysk nie można się jednak godzić i trzeba tu nowego zaangażowania”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Przy okazji marszu przeciwko wyzyskowi i niewolnictwu przypomniano o zapomnianym zjawisku dzieci, które „znikają”. Mowa szczególnie o nieletnich, którzy opuszczają swe kraje pochodzenia bez rodziców i bliskich albo gubią ich w czasie ucieczki. Szacuje się, że tylko we Włoszech w minionym roku zaginął ślad po 50 tys. nieletnich, którzy pierwotnie zostali zarejestrowani w różnych ośrodkach dla uchodźców, po czym ślad po nich zaginął. „Niejednokrotnie te dzieci stają się ofiarami niewolniczej pracy, wyzysku seksualnego, a także handlarzy organami do przeszczepów” – podkreśla ks. Aldo Bonaiuto ze Wspólnoty Jana XXIII. Mówi siostra Eugenia Bonetti, od lat zaangażowana w walkę z handlem ludźmi.

„To jest niesamowity biznes. Korzystając więc z tej jubileuszowej okazji chcemy uwrażliwić nasze wspólnoty diecezjalne i parafialne, szkoły i rodziny na ten problem, który wcale nie jest daleko od nas. Wystarczy się dobrze rozejrzeć, by go dostrzec koło siebie. Choćby dzieci żebrzące na ulicach to przecież mali niewolnicy - mówi siostra Eugenia Bonetti, od lat zaangażowana w walkę z handlem ludźmi. - Franciszek jest bardzo wrażliwy na problem handlu żywym towarem i sam wiele robi, by go ukrócić. Wspomnę choćby ubiegłoroczne spotkanie burmistrzów wielkich miast z całego świata, poświęcone właśnie walce ze współczesnym niewolnictwem. Temat ten Papież poruszył też w przesłaniu na Dzień Pokoju zatytułowanym «Nigdy więcej niewolnikami». Pamiętajmy, że to smutne zjawisko nie zmniejsza się, tylko stale przybiera na sile, ponieważ przynosi ogromne zyski”.

Reklama

Handel ludźmi i współczesne niewolnictwo Ojciec Święty nazwał podczas niedzielnej modlitwy Anioł Pański „zbrodnią i niewybaczalną hańbą”. Szacuje się, że na świecie jest ponad 21 mln współczesnych niewolników, ofiar prostytucji, przymusowej pracy i innych form wyzysku. Ten zbrodniczy proceder przynosi oprawcom ponad 32 mld dol. zysku rocznie i, po przemycie narkotyków i handlu bronią, jest trzecim najbardziej dochodowym biznesem na świecie. Tylko we Włoszech jest od 50 tys. do 70 tys. wyzyskiwanych seksualnie kobiet, w większości cudzoziemek. W ciągu minionych dwóch lat, w związku z nasileniem fali migracji, ich liczba wzrosła aż czterokrotnie.

Trzydniowe obchody Jubileuszu Miłosierdzia na rzecz wyzwolenia współczesnych niewolników kończy dziś wieczorna uroczysta Msza św. w intencji ofiar wyzysku sprawowana w rzymskiej bazylice Najświętszego Serca Pana Jezusa.

Podziel się:

Oceń:

2016-02-08 20:01

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kard. Sarah: masowa migracja jest nowym niewolnictwem

Bożena Sztajner/Niedziela

Współczesne masowe ruchy migracyjnej są nową formą niewolnictwa, z którą Kościół w żadnym wypadku nie może współpracować - oświadczył kard. Robert Sarah, prefekt Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów w wywiadzie dla francuskiego czasopisma "Valeurs Actuelles". Sprzeciwił się zwłaszcza przedstawianiu pomocy migrantom jako nakazu ewangelicznego. "Jest to fałszywa egzegeza wykorzystywania Słowa Bożego do oceny tego zjawiska" - podkreślił pochodzący z Gwinei purpurat kurialny.

Więcej ...

Św. Joanna d´Arc

pl.wikipedia.org

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 31.): Pasterze mili

2024-05-30 21:21

Materiał prasowy

Czy Maryja i Kościół mają podobne cechy? Czemu Maryja jest Matką Kościoła? Co Matka Boża ma wspólnego z biskupami? I co właściwie Jej postawa mówi nam o posłuszeństwie? Zapraszamy na trzydziesty pierwszy (ostatni) odcinek „Podcastu umajonego” ks. Tomasza Podlewskiego o maryjnym patrzeniu na Kościół i jego pasterzy.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

W których diecezjach jest dyspensa w piątek po Bożym...

Kościół

W których diecezjach jest dyspensa w piątek po Bożym...

Boże Ciało - 10 faktów, o których nie wiesz

Kościół

Boże Ciało - 10 faktów, o których nie wiesz

Znaczenie Bożego Ciała i nadużycia w procesji...

Kościół

Znaczenie Bożego Ciała i nadużycia w procesji...

Jak doszło do ustanowienia święta Bożego Ciała?

Święta i uroczystości

Jak doszło do ustanowienia święta Bożego Ciała?

Mecenas Wąsowski: ks. Olszewski prosił, abym Wam to...

Kościół

Mecenas Wąsowski: ks. Olszewski prosił, abym Wam to...

Dekrety rozdane

Aspekty

Dekrety rozdane

Ida Nowakowska: Chcę być jak moja Mama!

Wiara

Ida Nowakowska: Chcę być jak moja Mama!

„Stanowczy sprzeciw wobec działań MEN” -...

Kościół

„Stanowczy sprzeciw wobec działań MEN” -...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania