Reklama

Polska

Gniezno: modlitwa za śp. kard. Glempa w 3. rocznicę jego śmierci

MILENA KINDZIUK

W katedrze gnieźnieńskiej modlono się 23 stycznia w intencji zmarłego przed trzema laty kard. Józefa Glempa. Mszy św. z udziałem wspólnoty seminaryjnej i kanoników Kapituły Prymasowskiej przewodniczył bp Krzysztof Wętkowski.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W Eucharystii uczestniczyli także przedstawiciele Towarzystwa św. Wojciecha, które śp. kard. Józef Glemp reaktywował, i które – zgodnie z jego zachętami i długoletnią, jeszcze przedwojenną tradycją – szerzy w archidiecezji gnieźnieńskiej i poza jej granicami kult biskupa męczennika. O fakcie tym, jak i innych zasługach zmarłego Prymasa Polski przypomniał w homilii proboszcz katedry ks. kan. Jan Kasprowicz.

„Po śmierci kard. Józefa Glempa, w telegramie kondolencyjnym, papież Benedykt XVI nazwał go apostołem jedności, a nie rozłamu, zgody, a nie konfrontacji. Był szczery, prosty i zawsze oddany sprawie Kościoła. Sprawiedliwy w duchu swojego patrona św. Józefa” – mówił ks. Kasprowicz, wymieniając dalej jeszcze jeden tytuł, jakim obdarzyli zmarłego przed trzema laty kardynała współcześni – Prymas czasu przełomów.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

„Wykazał się wielkim opanowaniem i życiową mądrością w obliczu dramatycznych podziałów politycznych – stwierdził kapłan. W trudnych czasach komunizmu stawał odważnie i roztropnie po stronie narodu dążącego do wolności. Łagodził wewnętrze napięcia, kontynuując jednocześnie tradycję Prymasa Tysiąclecia, umacniając wiarę i ducha narodowego, wspierany przez papieża Jana Pawła II. Wierny swojemu biskupiemu zawołaniu «Przez sprawiedliwość do miłości» troszczył się o dobro innych, o dobro Kościoła w Polsce, choć nie zawsze i nie przez wszystkich był rozumiany” – przyznał kaznodzieja.

Reklama

Wspomniał także duszpasterską posługę kard. Glempa w archidiecezji gnieźnieńskiej, której był pasterzem w latach 1981-1992. Jednym z jej ważnych, choć mało znanych rysów, była wspomniana już troska o szerzenie kultu św. Wojciecha i przywrócenie dawnego gotyckiego blasku katedrze gnieźnieńskiej, odbudowanej po wojennych zniszczeniach. Jego decyzją m.in. ustawiono na powrót nad relikwiarzem św. Wojciecha pozłacaną XVII-wieczną konfesję wzorowaną na konfesji z bazyliki św. Piotra w Rzymie, którą można podziwiać do dziś. W jej pobliżu znajduje się epitafium poświęcone kard. Józefowi Glempowi, które w ubiegłym roku odsłonił i poświęcił jego następca na arcybiskupiej i prymasowskiej stolicy w Gnieźnie abp Wojciech Polak.

Śp. kard. Józef Glemp był arcybiskupem metropolitą gnieźnieńskim w latach 1981-92. Jednocześnie sprawował urząd arcybiskupa metropolity warszawskiego, obie archidiecezje były bowiem do 25 marca 1992 połączone unią personalną. Jednocześnie piastował godność Prymasa Polski, którą zachował – jako kustosz relikwii św. Wojciecha – po reorganizacji struktur administracyjnych Kościoła w Polsce w 1992 i rozłączeniu obu archidiecezji. Na mocy decyzji Benedykta XVI tytuł Prymasa Polski wrócił do arcybiskupa metropolity gnieźnieńskiego w grudniu 2009 roku, gdy kard. Glemp skończył 80 lat. Otrzymał go ówczesny arcybiskup gnieźnieński Henryk Muszyński.

Podziel się:

Oceń:

2016-01-23 16:21

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Film dokumentalny o spaleniu katedry gnieźnieńskiej

Artur Stelmasiak

W niedzielę 21 stycznia 1945 roku sowieci wkroczyli do Gniezna. Dwa dniu później, 23 stycznia 1945 roku, gdy w mieście nie było już Niemców, radzieckie czołgi ostrzelały katedrę gnieźnieńską, powodując pożar hełmów wież. Na stronie www.archidiecezja.pl dostępny jest film dokumentalny opowiadający o wydarzeniach sprzed 78 lat. Obok archiwalnych zdjęć wykorzystano w nim unikalne i niezwykle wartościowe relacje świadków.

Więcej ...

Kraków z kard. Rysiem

2024-04-29 09:19

kl. Krzysztof Wowra

Więcej ...

Boże dzieło na dwóch kołach

2024-04-29 23:47

Mateusz Góra

- Wyprawa na motocyklu to świetna okazja, aby wyrwać się z domu i przewietrzyć głowę, zobaczyć jak piękny świat nas otacza, jaka wspaniała jest nasza ojczyzna i jej krajobrazy, a przede wszystkim zamieszkujący Polskę ludzie – tłumaczy ks. Broński.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

św. Katarzyna ze Sieny - współpatronka Europy

św. Katarzyna ze Sieny - współpatronka Europy

Każde cierpienie połączone z Chrystusowym krzyżem...

Wiara

Każde cierpienie połączone z Chrystusowym krzyżem...

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Zmarł ks. Zbigniew Nidecki

Aspekty

Zmarł ks. Zbigniew Nidecki

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Kościół

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Legenda św. Jerzego

Święci i błogosławieni

Legenda św. Jerzego