Reklama

Niedziela Częstochowska

Wigilia wieluńskich pszczelarzy

Zofia Białas

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wigilia zorganizowana 17 grudnia przez Zarząd Powiatowego Koła Pszczelarzy w Wieluniu zgromadziła wszystkich członków koła, a jest ich 80. Zarząd Koła to: prezes Jan Sobczak, skarbnik Stanisław Karpiński, wiceprezes Kazimierz Szczeciński, Jan Kuczkowski, Paweł Ryng, Tadeusz Szymański… Prezes Jan Sobczak jest członkiem władz Polskiego Związku Pszczelarzy w Warszawie.

Przed połamaniem się opłatkiem, prezes przypomniał dwie daty istotne dla wieluńskiego pszczelarstwa: rok 1923 i pierwsze wzmianki o próbach założenia koła pszczelarzy przez ziemian powiatu wieluńskiego i drugą- rok, 1926 kiedy pojawiły się oficjalne zapisy nazwisk i profesji ludzi zajmujących się pszczelarstwem. Na przyszły rok, dodał, będziemy świętować jubileusz 90- lat wieluńskiego pszczelarstwa. Jesteśmy dumni, że mimo wielu zakusów władz, nasze koło nigdy nie zmieniło nazwy. Posiadamy także swój sztandar. Z nim uczestniczyliśmy w 27.Ogólnopolskiej Pielgrzymce Pszczelarzy na Jasną Górę 7 lipca br., w liturgiczne wspomnienie patrona bartników, św. Ambrożego, biskupa i doktora Kościoła, którego relikwie peregrynują po Polsce.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Zofia Białas

Należymy organizacyjnie do Regionalnego Związku Pszczelarzy w Sieradzu i jesteśmy częścią Polskiego Związku Pszczelarzy. Być może przybędą kołu młodzi członkowie zarażeni „pszczelarzeniem” i powiększą się nasze szeregi, dodał Jan Sobczak. Mamy w swoim kole lekarzy, mechaników, sadowników, emerytowanych nauczycieli, wszystkich tych, którzy mówią, że pszczelarstwo to taka choroba, z której nie da się wyleczyć… Miody ze swoich pasiek prezentujemy na corocznych Jarmarkach Franciszkańskich w Wieluniu. U o. Franciszkanów trzykrotnie odbywaliśmy swoje opłatkowe spotkania, patronował im zapalony pszczelarz, o. Teofil.

Członkowie koła uczestniczą w szkoleniach, w wycieczkach krajowych i zagranicznych, znają pszczelarstwo czeskie, szczególnie to na Orawie, przymierzają się do wycieczki na Ukrainę, do Lwowa, by poznać pszczelarstwo ukraińskie. Są na pewno dobrymi naśladowcami pszczelarza Jana Dzierżonia, który w 1845 roku wymyślił ule z ruchomymi ramkami, a w 1865 odkrył partenogenezę u pszczół oraz spadkobiercami reformatora pszczelarstwa, krzewiciela wiedzy pszczelarskiej i twórcy I Polskiego Muzeum Pszczelniczego w Warszawie w 1882 roku ( placówka dydaktyczna, oświatowa, gospodarcza, która wychowała kilka tysięcy pszczelarzy), Kazimierza Lewickiego.

Reklama

Najczęściej słyszane życzenia to życzenia zdrowia nie tylko dla pszczelarzy i ich rodzin, ale przede wszystkim dla rodzin pszczelich- mówiono o warrozie, chorobie przywiezionej w 1970 roku z Azji, o coraz modniejszym pszczelarstwie w granicach miast, o chrząszczu ulowym, który trafił do USA z Afryki Południowej. Życzono sobie również odmłodzenia koła. Wieluńscy pszczelarze przypomnieli, że pszczoły pomagają ludziom od zawsze. Dziś coraz głośniej mówi się o apioterapii, leczeniu produktami pszczelim ( miód, wosk, mleczko pszczele).

Życzymy wieluńskim pszczelarzom zdrowych pszczół, nieskażonych pól i wielkiej ilości, pełnych miodnego nektaru kwiatów, i tego by miód nadal pozostał symbolem zdrowej żywności. Tak będzie, gdy zadbamy o środowisko i bezpieczne rolnictwo…

Podziel się:

Oceń:

2015-12-22 13:23

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

W tym roku Wigilia będzie dniem niepracującym

Adobe.Stock

W tym roku Wigilia po raz pierwszy nie będzie pracująca, choć przypada w niedzielę handlową – poinformował w piątek PAP minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. Zmienimy to w tym roku - dodał.

Więcej ...

Papież o narkomanii: walka z tą plagą wymaga odwagi

2024-06-26 09:41

PAP/EPA/ANGELO CARCONI

Nie możemy być obojętni w obliczu tragedii milionów ludzi uzależnionych od substancji odurzających, a także w obliczu skandalu nielegalnej produkcji i handlu narkotykami – powiedział Papież na audiencji ogólnej. Dziś wyjątkowo nie kontynuował cyklu katechez o Duchu Świętym, lecz skupił się na jednym temacie: walce z narkomanią. Podkreślił, że jest to plaga, która rodzi przemoc, sieje cierpienie i śmierć. Dlatego „wymaga aktu odwagi ze strony całego społeczeństwa”.

Więcej ...

Litania do Ducha Świętego

2024-06-26 10:57

red.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Jak wygląda moja modlitwa?

Wiara

Jak wygląda moja modlitwa?

Trzecia tajemnica fatimska

Wiara

Trzecia tajemnica fatimska

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?

Kościół

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?