Reklama

Polska

Czwarta odsłona Raportu Jasnogórskiego 2016

Krzysztof Świertok

20 grudnia 2015 r. w Sali Rycerskiej na Jasnej Górze odbyła się kolejna debata, która ma przygotować Polaków do jak najlepszego przeżycia 1050. rocznicy chrztu naszej Ojczyzny. Jednocześnie była ona refleksją nad treścią Jasnogórskich Ślubów Narodu z roku 1956. Tym razem jej temat to: „Małżeństwo - sakrament wielki w Kościele”.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dysputę tradycyjnie rozpoczęła Msza św. Przed Eucharystią w Kaplicy Cudownego Obrazu o. Mariusz Tabulski, definitor generalny Ojców Paulinów, powitał celebransów oraz gości zaproszonych do debaty. Byli nimi: abp Henryk Hoser - ordynariusz diecezji warszawsko-praskiej, przewodniczący Zespołu Ekspertów ds. Bioetycznych Episkopatu, członek Komisji Duszpasterstwa i Rady ds. Rodziny Episkopatu, który przewodniczył Mszy św. i wygłosił słowo Boże; prof. Janina Milewska-Duda i prof. Jan Tadeusz Duda - naukowcy, profesorowie krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej, rodzice prezydenta RP Andrzeja Dudy; Dorota Chotecka i Radosław Pazura - aktorzy; Monika i Marcin Gajdowie - terapeuci rodzinni i ewangelizatorzy oraz ks. dr. hab. Zdzisław Struzik - pracownik naukowy Wydziału Studiów nad Rodziną Uniwersytetu kard. Stefana Wyszyńskiego i Instytutu Papieża Jana Pawła II.

- Chcemy na nowo wracać do Ślubów Jasnogórskich. Chcemy modlić się za rodziny - powiedział o. Mariusz Tabulski. O. Marian Waligóra, przeor Jasnej Góry, wręczył natomiast Medal Konfederacji Przyjaciół Jasnej Góry Ewie i Lechowi Kowalewskim, inicjatorom peregrynacji kopii Ikony Jasnogórskiej po całym świecie w obronie życia.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Homilia zaś abp. Henryka Hosera nawiązywała do Liturgii Słowa IV niedzieli Adwentu z Księgi proroka Micheasza, Listu do Hebrajczyków i Ewangelii według św. Łukasza. - Betlejem to miejsce narodzenia Mesjasza. To Dom chleba. Tam narodził się chleb eucharystyczny - Ciało Jezusa Chrystusa - mówił abp Hoser. Powiedział też, że „człowieczeństwo Jezusa jest ostateczną ofiarą złożoną Panu Bogu”. - Nosimy to samo ciało i mamy być żertwą ofiarną za świat cały. Nasze człowieczeństwo ma wychodzić z tej samej szkoły, którą była szkoła w Nazarecie - podkreślił Kaznodzieja. Mówił także o spotkaniu św. Jana i Jezusa Chrystusa już w łonach św. Elżbiety i Maryi. - To było spotkanie Starego i Nowego Testamentu. Wtedy leciwa Elżbieta spotyka młodą Maryję i wygłasza dogmat wiary o macierzyństwie Najświętszej Maryi Panny: „Oto Matka mojego Pana przychodzi do mnie” - zaznaczył w nawiązaniu do Ewangelii według św. Łukasza. - Istota wiary polega na tym, że wierzymy prawdomównemu Bogu, a Słowo Boże nie może nas sprowadzić na manowce - zaznaczył Arcybiskup Warszawsko-Praski i podsumował: - Prawdy wiary zrodziły się z tkanki konkretnego życia, a przyjmując Chrystusa, każdy staje się żywą monstrancją.

Reklama

W trosce o rodzinę

Na debacie w Sali Rycerskiej zgromadziły się tłumy słuchaczy. Moderował ją red. Jan Pospieszalski. Wśród obecnych nie zabrakło m.in.: abp. Wacława Depo, metropolity częstochowskiego, o. Arnolda Chrapkowskiego, generała Zakonu Paulinów, wspomnianych już - o. Mariana Waligóry i o. Mariusza Tabulskiego, a także Lidii Dudkiewicz, redaktor naczelnej „Niedzieli”. Tym razem podjęto refleksję nad fragmentem tekstu Jasnogórskich Ślubów Narodu, które rozpoczynają się od słów: „Matko Chrystusowa i Domie Złoty! Przyrzekamy stać na straży nierozerwalności małżeństwa, bronić godności kobiety, czuwać na progu ogniska domowego, aby przy nim życie Polaków było bezpieczne…”.

ZOBACZ ZDJĘCIA

Zobacz zdjęcia: IV Debata Jasnogórska

Abp Henryk Hoser w swojej wypowiedzi zwrócił uwagę m.in. na to, że „godność jest miarą wartości człowieka”. Mówiąc zaś o małżeństwie wyraźnie zaznaczył: - Małżeństwo jest przymierzem. Przymierzem miłości małżonków. Tu zawarta jest istota miłości małżeńskiej. Wskazał także na potrzebą dobrego przygotowania się do małżeństwa. Odnosząc się do kryzysu, jaki przeżywa współczesny model rodziny, powiedział, że jest to „kryzys niedojrzałości”. - Ludzie postawili w swoim życiu na „mieć”, a nie na „być” - ubolewał. Przywołał też ustawę aborcyjną z 1956 r., której skutkiem była śmierć ok. 800 tys. dzieci rocznie.

Reklama

Rodzice prezydenta RP Andrzeja Dudy - Janina i Jan - bardzo barwnie, anegdotycznie opowiadali o swoim małżeństwie i wielkiej miłości, jaka ich łączy. Mówili m.in. o urodzinach ich pierwszego dziecka - Andrzeja. - 16 maja była wielka burza - powiedziała pani Janina o dniu jego urodzenia, co wywołało uśmiech wśród słuchaczy. Dzieli się świadectwem swojego życia, w którym dominowała ich wspólna duchowość, której najważniejszym przejawem była religijność. Stwierdzili, że im mieli więcej obowiązków, tym lepiej sobie radzili w życiu małżeńskim. - Szczęście osiąga się wtedy, kiedy człowiek ma jakiś cel - powiedział prof. Jan Duda. Zwrócili też uwagę na pozytywne podejście do życia. - Zawsze mieliśmy świadomość, że z Bożą pomocą będzie można poradzić sobie z życiowymi trudnościami - dodała prof. Janina Duda. Mówili sporo o wychowaniu dzieci. - Trzeba wychowywać dzieci na dobrych ludzi. Trzeba pomóc wychować się swojemu dziecku i dużo z nim rozmawiać - przekonywali. Kluczem zaś do utrzymania więzi małżeńskiej jest czas dla innych - żony, męża, dzieci. - Nie wolno tracić ani minuty, by nie być z dziećmi. Małżeństwo to ich zadaniem „szansa na sensowny trud”. Kiedy zaś przyjdą kryzysy, to trzeba je rozwiązywać zawsze „patrząc w górę”. - Rozwiązywać je razem z Panem Bogiem i szanować rodzinę - podsumowali.

Dorota Chotecka i Radosław Pazura sporo miejsca poświęcili opowiadaniu o swoim nawróceniu. - Ono wyszło od Pana Boga - twierdzili. Ci znani i lubiani aktorzy mówili też o życiu przed nawróceniem. Wypadek drogowy odmienił ich życie. Mówili o uczuciach i emocjach, które im towarzyszyły i wierze, ku której się zwrócili. Teraz są sakramentalnym małżeństwem, świadomym tego, że Pan Bóg dał im nowe życie. - Miłość do Pana Boga to jest po prostu miłość do mojego męża - powiedziała p. Dorota. - Małżeństwo to jest czas dla siebie. Czas poświęcony drugiej osobie - wtórował jej p. Radosław. Wspomnieli też o pięknym przygotowaniu do swojego sakramentu małżeństwa. - Jeśli żylibyśmy po Bożemu, to byłoby nam dużo łatwiej. W małżeństwie nie można mylić miłości z pożądliwością - mówili.

Reklama

Monika i Marcin Gajdowie opowiadali o swojej pomocy małżeństwom zarówno pod względem psychologicznym, jak i duchowym. P. Marcin niebawem ma przyjąć święcenia diakonatu. Póki co jest akolitą. - Małżeństwo to współpraca człowieka z łaską sakramentu - podkreślali. Mówili też m.in. o przyczynach rozpadu związków. Jedna z nich to zanik więzi. Mówili o zranieniach, jakie dotykają małżeństwa, o kulisach ich pracy z małżeństwami, które przeżywają kryzys. Zgodnie podsumowali, że każdy związek wymaga dojrzałości. - Dziś coraz więcej ludzi decyduje się na małżeństwo, ale są niedojrzali - stwierdzili. - Ludzie cierpią dziś na deficyt miłości, a niedojrzałość generuje niedojrzałość - powiedzieli. Zwrócili też uwagę na to, by w małżeństwie zachowywać równowagę, a miłość zdefiniowali jako „afirmację i wymaganie”.

Ks. Zdzisław Struzik w swoich wypowiedziach m.in. przypomniał, że kiedy powstawały Jasnogórskie Śluby Narodu, to w ideologii komunistycznej „rodzina nie istniała”. Śluby napisane przez kadr. Stefana Wyszyńskiego były zatem bardzo odważne i zwracały uwagę świata na najbardziej istotne wartości. - Sensem życia mężczyzny jest kobieta, a sensem życia kobiety jest mężczyzna. Przekazywanie życia. Dar życia jest wartością wspólną - przekonywał ks. Struzik.

Podczas debaty zaprezentowano też nagraną wypowiedź państwa Andrzeja i Wandy Półtawskich. - Małżeństwo jest miejscem wzajemnego uświęcenia, miłości, dążenia do wspólnych celów. Miłość to jest służba - podkreślali. Odtworzono też fragment rozmowy z Dariuszem i Jadwigą Basińskimi, aktorami kabaretu Mumio.

Reklama

Debatę zakończył Apel Jasnogórski, któremu przewodniczył o. Mariusz Tabulski. Byli na nim obecni również uczestnicy dysputy, m.in. rodzice Prezydenta RP.

Raport i kolejne dysputy

- Dziewięcioletnia nowenna przed rokiem 1966 przygotowywała Kościół i Naród do odnowy moralnej i życia chrześcijańskiego. Dziewięciomiesięczna modlitwa i dysputa jasnogórska ma nas przygotować do przeżycia 1050. rocznicy chrztu przez refleksję nad treściami poszczególnych ślubów jasnogórskich. Chcemy także opowiedzieć te treści nowym językiem. Zastanawiać się będziemy nad ich aktualnością w życiu Polaków i w Kościele XXI wieku. W ten sposób - mamy nadzieję - powstanie Raport Jasnogórski 2016 - napisał w specjalnym liście na rozpoczęcie debat o. Marian Waligóra, przeor Jasnej Góry.

Kolejne dysputy będą miały miejsce: 24 stycznia, 21 lutego, 20 marca, 17 kwietnia i 1 maja. Patronat honorowy nad tym wydarzeniem objęli: prezydent RP Andrzej Duda, Konferencja Episkopatu Polski, metropolita częstochowski abp Wacław Depo, generał Zakonu Paulinów o. Arnold Chrapkowski oraz Instytut Prymasa Wyszyńskiego. Jednym z patronów medialnych debat jest „Niedziela”. Więcej o Raporcie Jasnogórskim 2015 na: www.raport.jasnagora.pl.

Podziel się:

Oceń:

2015-12-20 22:25

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Ósma debata z cyklu 'Raport jasnogórski 2016'

Marian Sztajner / Niedziela

Więcej ...

Ks. Węgrzyniak: trwać w Chrystusie - to nasze zadanie

2024-04-28 15:22
Ks. Wojciech Węgrzyniak

Karol Porwich/Niedziela

Ks. Wojciech Węgrzyniak

My jesteśmy jak latorośle. Jezus jest winnym krzewem. I to tak naprawdę On dzięki swojemu słowu nas oczyszcza. Jego Ojciec robi wszystko, żeby ta winorośl funkcjonowała jak najlepiej, a naszym zadaniem, jedynym zadaniem w tej Ewangelii, to jest po prostu trwać w Chrystusie - mówi biblista ks. dr hab. Wojciech Węgrzyniak w komentarzu dla Vatican News - Radia Watykańskiego do Ewangelii Piątej Niedzieli Wielkanocnej 28 kwietnia.

Więcej ...

Papież do kanosjanów i gabrielistów: kapituła generalna to moment łaski

2024-04-29 20:12

Grzegorz Gałązka

Franciszek przyjął na audiencji przedstawicieli dwóch zgromadzeń zakonnych kanosjanów i gabrielistów przy okazji przeżywanych przez nich kapituł generalnych. Jak podkreślił, spotkanie braci z całego zgromadzenia jest wydarzeniem synodalnym, fundamentalnym dla każdego zakonu, i stanowi moment łaski.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

św. Katarzyna ze Sieny - współpatronka Europy

św. Katarzyna ze Sieny - współpatronka Europy

Każde cierpienie połączone z Chrystusowym krzyżem...

Wiara

Każde cierpienie połączone z Chrystusowym krzyżem...

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Bp Krzysztof Włodarczyk: szatan atakuje dziś fundamenty...

Kościół

Bp Krzysztof Włodarczyk: szatan atakuje dziś fundamenty...

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Kościół

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Legenda św. Jerzego

Święci i błogosławieni

Legenda św. Jerzego