Reklama

Świat

Abp D. Nzapalainga z RŚA: papież w pielgrzymce wybrał to, co małe i słabe

wikipedia.org

Stawiając na Republikę Środkowoafrykańską jako jeden z celów swojej pierwszej wizyty na naszym kontynencie, papież wybrał to, co jest małe i to, co słabe: ubogiego, który płacze i którego Pan wysłuchuje. Taki pogląd wyraził na kilka dni przed przylotem Franciszka do Afryki metropolita stolicy tego kraju - Bangi, abp Dieudonné Nzapalainga.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W wywiadzie dla "L'Osservatore Romano" podkreślił on, że dla wszystkich w kraju jest to szczególna chwila i opinia publiczna będzie śledzić tę wizytę z wielką uwagą. „Panujący ogólny entuzjazm, który z dnia na dzień ogarnia coraz więcej ludzi, jest wyrazem naszej głębokiej radości” – dodał rozmówca watykańskiego dziennika.

Wskazał, że oczekiwania związane z przyjazdem papieża są bardzo duże. „Wikariusz Chrystusa przybywa, by zobaczyć dążenie całego narodu do życia w pokoju i dobrobycie. Wiele obiecujemy sobie po podróży tego sprzeciwiającego się przemocy pielgrzyma, który chce nam powiedzieć, że na przemoc nie jesteśmy skazani. Wśród ludzi rodzi się wielka nadzieja” – podkreślił metropolita Bangi.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Nawiązując do hasła zbliżającej się pielgrzymki: „Przeprawmy się na drugi brzeg”, zaznaczył, że w tym kontekście szczególnego znaczenia nabiera planowane otwarcie Drzwi Świętych w stołecznej katedrze Niepokalanego Poczęcia Maryi. „Uczyniliśmy wiele zła. A w ten sposób papież wezwie nas do otwarcia drzwi naszych serc, by przebaczać i przyjmować przebaczenie, by przejść od nienawiści do pojednania, by zamknąć się na manipulacje, a podjąć większą odpowiedzialność, by nadać priorytet dialogowi w rozwiązywaniu naszych sporów” – podkreślił abp Nzapalainga.

Warto przypomnieć, że ten 48-letni obecnie hierarcha przebywał w 2014 w Polsce na zaproszenie naszego krajowego oddziału papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Na konferencji prasowej 13 czerwca ub.r. w Warszawie przypomniał wówczas tło i okoliczności krwawego konfliktu, który od grudnia 2012 ogromnie zniszczył cały kraj i który do dzisiaj daje o sobie znać. Zwrócił uwagę, że krwawe walki były dziełem zbrojnego ugrupowania islamskiego Seleka, na które dopiero po pewnym czasie odpowiedzieli miejscowi chrześcijanie, tworząc organizację Antybalaka.

Ale wcześniej, w 5 dni po rozpoczęciu walk, arcybiskup spotkał się z miejscowym pastorem protestanckim i imamem, aby wspólnie zaprotestować przeciw przemocy i zaapelować o natychmiastowe zaprzestanie walk. Wszyscy trzej podkreślili przy tym z całą mocą, że konflikt nie ma podłoża religijnego, ale stoją za nim wyłącznie interesy polityczne i gospodarcze napastników.

Reklama

Arcybiskup zwrócił uwagę, że 80 proc. mieszkańców jego kraju to chrześcijanie – protestanci i katolicy – a tylko niespełna 20 proc. wyznaje islam, przy czym 80 proc. spośród nich to przybysze z zewnątrz, głównie z Czadu. I to właśnie oni stanowili główną siłę Seleki – dodał hierarcha.

Mówiąc o wpływach zewnętrznych na ten konflikt, przewodniczący episkopatu RŚA wyjaśnił, że wydobywane w republice diamenty są eksportowane przez Sudan do Arabii Saudyjskiej i co najmniej te dwa kraje nie są zainteresowane zakończeniem konfliktu w jego ojczyźnie.

Abp Dieudonné Nzapalainga urodził się 14 marca 1967 w miejscowości Mbomou na terenie diecezji Bangassou (płd.-wsch. część RŚA). Studiował w swoim kraju oraz w Kamerunie i Gabonie. W 1997 złożył śluby zakonne w Zgromadzeniu Ducha Świętego (duchaczy), w którym 9 sierpnia 1998 przyjął święcenia kapłańskie. Był m.in. przełożonym regionalnym swego zgromadzenia w swoim kraju.

26 maja 2009 Benedykt XVI mianował go administratorem apostolskim stolicy kraju – Bangi, a w 3 lata później – 14 maja 2012 czwartym z kolei arcybiskupem tego miasta (sakrę biskup-nominat przyjął 22 lipca tegoż roku). 29 czerwca 2013 otrzymał w Rzymie paliusz z rąk papieża Franciszka. Wtedy też został przewodniczącym episkopatu swego kraju.

Podziel się:

Oceń:

2015-11-25 19:18

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Franciszek do młodzieży Mozambiku: wierzcie w miłość Boga i przemierzajcie drogi pokoju

"Wiem, że wierzycie w tę miłość, która umożliwia pojednanie” – powiedział Franciszek podczas spotkania międzyreligijnego z młodzieżą na stadionie Maxaquene w stolicy Mozambiku – Maputo.

Więcej ...

Mecenas Wąsowski: ks. Olszewski prosił, abym Wam to przekazał

2024-05-24 09:48
Ks. Michał Olszewski SCJ

Robert Krawczyk

Ks. Michał Olszewski SCJ

Właśnie przed chwilą zakończyłem "widzenie adwokackie" z aresztowanym ks. Michałem, który dzisiaj obchodzi 15. rocznicę swoich święceń kapłańskich (akurat w Kościele dzisiaj wspominamy Jezusa Chrystusa Najwyższego Kapłana) - pisze na swoim profilu na portalu X mec. Krzysztof Wąsowski, obrońca ks. Michała Olszewskiego.

Więcej ...

Preludium do srebrnego jubileuszu UKSW

2024-05-28 17:14

UKSW

Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego obchodził dzisiaj swoje doroczne święto. W 43. rocznicę śmierci Patrona uniwersytetu zostały wręczone odznaczenia państwowe oraz nagrody rektora UKSW za osiągnięcia naukowe.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Dekrety rozdane

Aspekty

Dekrety rozdane

Czy pamiętam o trosce o swojego ducha?

Wiara

Czy pamiętam o trosce o swojego ducha?

#PodcastUmajony (odcinek 28.): Halo, tu ziemia

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 28.): Halo, tu ziemia

Oddał Wszystko Maryi! – prawdziwa historia Prymasa...

Kościół

Oddał Wszystko Maryi! – prawdziwa historia Prymasa...

Mecenas Wąsowski: ks. Olszewski prosił, abym Wam to...

Kościół

Mecenas Wąsowski: ks. Olszewski prosił, abym Wam to...

Ida Nowakowska: Chcę być jak moja Mama!

Wiara

Ida Nowakowska: Chcę być jak moja Mama!

Niesamowita święta Rita

Kościół

Niesamowita święta Rita

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

Polska

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania