Reklama

Niedziela Częstochowska

97. rocznica Polski niepodległej w Wieluniu

Zofia Białas

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

"Po opuszczeniu miasta przez żołnierzy niemieckich Wieluń przybrał odświętny wygląd, domy przystrojono spontanicznie flagami o barwach narodowych polskich. W mieście zapanował entuzjazm z odzyskanej po przeszło stu latach niepodległości. Aby nie dopuścić do nieporządków, powołano natychmiast Obywatelski Komitet Bezpieczeństwa Publicznego. Już 11 listopada zaczęło się przejmowanie władzy w polskie ręce (…) Wieluń wkraczał w nowy okres swego rozwoju w niepodległej już Polsce" ( T. Olejnik, Dzieje miasta 1793-1945).

Jan Paweł II w dniu 8 VI 1987 roku na Okęciu mówił: „O ziemio polska! Ziemio trudna i doświadczona! Ziemio piękna! Ziemio moja! Bądź pozdrowiona …” W roku 2002, przed odjazdem do Watykanu, na lotnisku w Balicach mówił: „Żal odjeżdżać”. Jedne i drugie słowa, to słowa człowieka, który szczerze kochał swój kraj, znał jego historię i poplątane losy Polaków, słowa podsumowujące trudne i pełne zawiłości losy Ojczyzny i narodu na przestrzeni dziejów, dziejów, w które wpisane były 123 lata życia pod zaborami, po nich dzień 11 listopada 1918 r., dzień, kiedy zabłysła jutrzenka wolności. Na pamiątkę tego dnia, ustawą z dnia 23 kwietnia 1937 roku, w II Rzeczpospolitej, ustanowiono Święto Niepodległości. W okresie międzywojennym obchodzono je w roku 1937 i 1938. Potem przyszła II wojna światowa, po niej rządy komunistyczne, w czasie, których programowo o tym święcie zapomniano. Święto Niepodległości przywrócono w roku 1989. Od tego czasu, to najważniejsze polskie święto, obchodzimy z radością i nadzieją.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ

Zobacz zdjęcia: Święto Niepodległości - Wieluń

97. rocznicę odzyskania niepodległości w Wieluniu rozpoczęła Msza św. koncelebrowana w kolegiacie wieluńskiej. Przewodniczył jej ks. kan. Jacek Zieliński. W koncelebrze ks. kan. Jarosław Boral i ks. Rafał Omyła. Tak jak każe tradycja, na Mszę św. przybyli kapłani wieluńscy, siostry antoninki, przybyły liczne poczty sztandarowe szkół wieluńskich, organizacji społecznych, poczty Urzędu Miasta i Starostwa, przedstawiciele władz samorządowych i wielunianie, by wspólnie modlić się w intencji Ojczyzny i poległych w walce o niepodległość oraz by prosić o błogosławieństwo Boże na dalsze lata. Liturgię ubogacał śpiewem chór kolegiacki.

Reklama

Homilię, która była wołaniem o pojednanie, refleksją na temat listopadowego święta niepodległości, na temat przemijania i polskiego patriotyzmu, wygłosił ks. Mariusz Janik. Każdy z nas winien uczynić swój rachunek sumienia, mówił, i odpowiedzieć sobie na pytanie, jaki jest mój patriotyzm i co jestem w stanie uczynić, by w mojej ojczyźnie żyło się dobrze. Jedno jest pewne, że patriotyzm, to wielka i rzetelna praca każdego dnia, wykonywana z myślą o dobru wspólnym, jakim jest Ojczyzna…

Po uroczystym błogosławieństwie i modlitwie „ Pod Twoją obronę”, przez którą ks. Jacek zawierzył sprawy Ojczyzny Matce Bożej Pocieszenia, uczestniczący w Eucharystii, udali się najpierw pod pomnik Świętego Jana Pawła II, potem pod Tablicę Pamięci Marszałka Józefa Piłsudskiego i wielunian, poległych w walce o wolność ojczyzny w czasie I wojny światowej, gdzie wysłuchano kilku okolicznościowych przemówień i złożono wiązanki kwiatów.

Epilogiem wieluńskich uroczystości było „ognisko patriotyzmu” pod pomnikiem Rotmistrza Witolda Pileckiego.

Podziel się:

Oceń:

2015-11-12 09:43

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

V Przystanek Niepodległość

Msza św. sprawowana w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny
pod przewodnictwem bp. Ignacego Deca

Marek Zygmunt

Msza św. sprawowana w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny pod przewodnictwem bp. Ignacego Deca

Już po raz piąty zorganizowano cykl spotkań, prelekcji, dyskusji pod hasłem „Przystanek Niepodległość”. Tym razem znani przedstawiciele duchowieństwa, parlamentu, środowiska naukowego spotkali się w Polanicy-Zdroju

Więcej ...

Ks. prof. Tomasik: Pierwszą Komunię św. można przyjąć wcześniej niż w wieku 9 lat

2024-05-05 08:31

Karol Porwich/Niedziela

W Kościele katolickim istnieje możliwość wcześniejszej Komunii św. niż w wieku 9 lat, jeżeli rodzice tego pragną, a dziecko jest odpowiednio przygotowane - powiedział PAP konsultor Komisji Wychowania Katolickiego KEP ks. prof. Piotr Tomasik. Wyjaśnił, że decyzja należy do proboszcza parafii.

Więcej ...

Zapraszamy na Skałkę - Oktawa św. Stanisława 8-15 maja 2024 r.

2024-05-05 22:06
Święty Stanisław Biskup Męczennik

Mazur/episkopat.pl

Święty Stanisław Biskup Męczennik

W środę, 8 maja, Uroczystość patronalna św. Stanisława, biskupa i męczennika, głównego Patrona Polski i Archidiecezji Krakowskiej. W naszej bazylice jest to dzień odpustowy. Msze Święte o godz. 7.00; 8.00; 11.00; 16.00 i 19.00.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

To święty również na dzisiaj

To święty również na dzisiaj

Ks. prof. Tomasik: Pierwszą Komunię św. można przyjąć...

Kościół

Ks. prof. Tomasik: Pierwszą Komunię św. można przyjąć...

Apostoł ubogich i cierpiących

Święci i błogosławieni

Apostoł ubogich i cierpiących

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...