Reklama

Niedziela Małopolska

Trwają kwesty na Cmentarzu Rakowickim

Zygmunt Put/wikipedia.org

W okresie Wszystkich Świętych na Cmentarzu Rakowickim trwa szereg zbiórek – kwestują harcerze, Hospicjum św. Łazarza czy Caritas, zbierane są środki na odnowienie Cmentarza Łyczakowskiego we Lwowie oraz na Krucyfiks Golgoty Katyńskiej. Odbywa się także już 35. zbiórka na odnowę nagrobków krakowskich nekropolii, organizowana tradycyjnie przez Obywatelski Komitet Ratowania Krakowa.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jak co roku na odnowę zabytkowych pomników i nagrobków cmentarza kwestują aktorzy, muzycy i samorządowcy. W tym roku udział w zbiórce zapowiedzieli m.in. Anna Dymna, Jerzy Federowicz czy Dorota Segda.

Podsumowując 35 lat kwesty Mikołaj Kornecki, przewodniczący Obywatelskiego Komitetu Ratowania Krakowa, powiedział, że łącznie udało się wyremontować ponad 500 grobów. „Cmentarz Rakowicki jest kamienną księgą upamiętniającą Kraków – osoby bardziej zasłużone, mniej zasłużone czy całkowicie anonimowe. Oni wszyscy jednak budowali zamożność tego miasta – dlatego my musimy dbać o pamięć o nich” – podkreślił wielką rolę nekropolii w historii stolicy Małopolski.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Oprócz zbiórki na rzecz odnowy pomników i nagrobków odbywają się także inne kwesty. Zwyczajem stała się zbiórka ofiar na odnowienie Cmentarza Łyczakowskiego we Lwowie oraz na cele statutowe ZHP w ramach akcji „Chorągiewka”. „Zbieramy środki na zadania, które realizujemy przez cały rok. Na dofinansowanie obozu letniego dla naszych harcerzy czy na zakup sprzętu. Dzięki wrażliwości osób przybywających na groby bliskich możemy tworzyć zaplecze naszej działalności” – przyznał Jędrek z 13. Szczepu Swarożyca.

Ponadto w dniu dzisiejszym na Cmentarzu Rakowickim można spotkać osoby z Fundacji „Niezłomni”, zbierające datki na ekshumację i identyfikację bezimiennych Żołnierzy Wyklętych, oraz przedstawicieli Społecznego Honorowego Komitetu na Rzecz Powstania Piety Smoleńskiej w Krakowie, którzy kwestują na przygotowanie Krucyfiksu Golgoty Katyńskiej.

„Przypominanie o zbrodni katyńskiej jest naszym narodowym obowiązkiem – będąc tutaj nie tylko zbieramy środki na poszczególne akcje, ale przede wszystkim przypominamy krakowianom właśnie o tym trudnym, ale niezwykle ważnym elemencie historii naszego kraju” – powiedział kwestujący prof. Janusz Skalski, znany krakowski kardiochirurg dziecięcy.

Reklama

Poza modlitwą za swoich bliskich oraz wsparciem kwest, krakowianie nawiedzają również groby wybitnych i znanych Polaków. W Alei Zasłużonych żywą pamięć o nich symbolizują dziesiątki zapalonych zniczy. Jak zwykle setki zniczy uczciły pamięć rodziców św. Jana Pawła II, Emilii i Karola, oraz jego brata Edmunda, którzy są pochowani na Cmentarzu Rakowickim.

Cmentarz Rakowicki otwarty został w 1803 r. i stanowi najstarszą nekropolię Krakowa. Spoczywa na nim wielu znanych Polaków, m.in. Jan Matejko, Marek Grechuta, Lucjan Rydel, Jerzy Bińczycki, Wisława Szymborska czy Helena Modrzejewska.

Podziel się:

Oceń:

2015-11-01 13:56

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: unikatowe krypty, miejsce pamięci o świętych i narodowych bohaterach

Jasnogórskie krypty

Biuro Prasowe Jasnej Góry

Jasnogórskie krypty

Jasna Góra od czasów swego powstania w 1382r. to wyjątkowy ośrodek kultu Maryjnego, z czasem główny klasztor – dom generalny Zakonu Paulinów, przez wieki twierdza wojskowa.

Więcej ...

Matko Boża Piaskowa, módl się za nami...

2024-05-16 20:50
Matka Boża Piaskowa

pl. wikipedia.org

Matka Boża Piaskowa

Jan Paweł II zatwierdził z kolei tytuł Matki Bożej Kodeńskiej jako Matki Jedności. Burzliwe losy obrazu Matki Bożej Kodeńskiej ilustrują, jak kręte i skomplikowane drogi prowadzić mogą do pojednania ludzi z Bogiem i pomiędzy sobą.

Więcej ...

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu każdego a nie wyzerowaniu przekonań

2024-05-17 15:54
Kard. Grzegorz Ryś

Karol Porwich/Niedziela

Kard. Grzegorz Ryś

Neutralność religijna polega na wspieraniu każdego a nie wyzerowaniu ludzi z przekonań i poglądów - powiedział w piątek kard. Grzegorz Ryś, odnosząc się do informacji, że Warszawa eliminuje symbole religijne w urzędach.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Czy miłujesz Mnie?

Wiara

Czy miłujesz Mnie?

#PodcastUmajony (odcinek 17.):  Ale nudy!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 17.): Ale nudy!

USA: rzucono wyzwanie odmówienia 50 tys. różańców w...

Świat

USA: rzucono wyzwanie odmówienia 50 tys. różańców w...

Kard. Ryś: w Kościele nic nie dzieje się bez Ducha...

Niedziela Łódzka

Kard. Ryś: w Kościele nic nie dzieje się bez Ducha...

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli