Reklama

Polska

Kard. Dziwisz: stypendyści Dzieła Nowego Tysiąclecia będą służyć społeczeństwu kompetencją i postawą

Stypendyści Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” będą w przyszłości służyć społeczeństwu swoją kompetencją i postawą. Dlatego wesprzyjmy to dzieło modlitwą i hojną ofiarą. To najlepsza inwestycja, jakiej możemy dokonać - powiedział kard. Stanisław Dziwisz podczas Mszy św. Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie, gdzie świętowano obchody XV Dnia Papieskiego. Tego dnia w całym kraju odbywa się m.in. zbiórka na rzecz uzdolnionej młodzieży z ubogich rodzin.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

We wstępie do Eucharystii kard. Dziwisz podkreślił, że wybór Karola Wojtyły na papieża 16 października 1978 r. był wydarzeniem, które „wpisało się głęboko w dzieje wiary na polskiej ziemi, w dzieje naszych zwycięstw i porażek, naszych rozczarowań i nadziei”.

„Co roku powracamy do październikowego wydarzenia, mając w pamięci cały pontyfikat Jana Pawła II. Dziś po raz piętnasty obchodzimy Dzień Papieski. Jest to wyraz naszej wdzięczności Bogu za dar życia, służby i świętości człowieka, którego przez dwadzieścia siedem lat nazywaliśmy Piotrem naszych czasów” – przypomniał metropolita krakowski.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W homilii zaznaczył, że już za młodu Karol Wojtyła poświęcił Bogu swoje życie, marzenia i nadzieje. „W centrum jego życia stanął Jezus Chrystus, i tak już było do końca. Wszyscy byliśmy tego świadkami. Miłość do Jezusa przyjęła w jego życiu kształt służby Kościołowi, w którym obarczany był coraz większą odpowiedzialnością, aż do tej największej, przyjętej po wyborze na Stolicę św. Piotra” – mówił hierarcha.

Dalej tłumaczył, że Karol Wojtyła „stawał się dla ludzi, bo taka jest logika chrześcijańskiego powołania”. Jezus posyła ludzi jako swoich uczniów i świadków, by głosili słowem i życiem Jego Ewangelię. - Taką wielką przygodę pójścia za Chrystusem przeżył Jan Paweł II. Bóg posłużył się jego nieprzeciętnymi zaletami umysłu i serca, by stał się pasterzem i przewodnikiem na drogach wiary dla milionów chrześcijan na całym świecie – powiedział kard. Dziwisz.

- Jan Paweł II znał słowa Jezusa o ziemskich bogactwach z dzisiejszej Ewangelii – wyjaśnił metropolita krakowski. - Żył ubogo, choć mógł mieć wiele, i był to jego świadomy wybór. Niewiele, a właściwie nic nie zostawił z dóbr materialnych. Ponieważ sam żył ubogo, był wiarygodny mówiąc i powtarzając, że ważniejsze jest być niż mieć. Takim ideałem żył i taki ideał proponował – dodał kard. Dziwisz.

Reklama

Następnie przypomniał, że papież Polak został obdarzony wieloma tytułami, związanymi z jego ogromnym wkładem w różne obszary życia i duszpasterstwa Kościoła.

„Jest nazywany papieżem Bożego Miłosierdzia, ponieważ podjął głoszone przez św. Siostrę Faustynę orędzie Miłosierdzia i przybliżył je całemu Kościołowi. Jest nazywany papieżem młodych, bo na szczeblu całego Kościoła ustanowił duszpasterstwo młodych, którego dojrzałym wyrazem są Światowe Dni Młodzieży.

„Wreszcie – przypomniał kardynał - Jan Paweł II jest papieżem rodziny. To również hasło tegorocznego Dnia Papieskiego”. Podkreślił, że znajduje się obecnie rodzina w centrum duszpasterskiej uwagi Kościoła. Jest niezastąpionym dobrem dla każdego człowieka. Dziecko przychodzi na świat w rodzinie i dzięki miłości swoich rodziców i bliskich ma zapewnione warunki do wzrastania nie tylko fizycznego, ale i psychicznego i duchowego. Rodzina jest pierwszą szkołą miłości i wiary – zaznaczył kard. Dziwisz.

Stwierdził, że obecnie bardzo wiele rodzin przeżywa poważny kryzys. Małżeństwo mężczyzny i kobiety próbuje się zastąpić związkami partnerskimi. Zacierana jest różnica między płciami.

„Ślubowana przy ołtarza miłość i dozgonna wierność nie wytrzymuje próby czasu. Człowiek z wyrafinowaną techniką wkroczył w święty obszar poczęcia nowego życia, nowego człowieka. Niejednokrotnie zagrożone jest życie najbardziej bezbronne, bo nienarodzone. Oto niektóre z problemów i wyzwań towarzyszących współczesnym rodzinom” – wyliczał kard. Dziwisz.

W tej sytuacji – zaapelował - potrzebna jest mobilizacja całego Kościoła i wszystkich ludzi dobrej woli, „abyśmy chronili wspólne dobro, któremu na imię zdrowa, normalna rodzina, abyśmy nie zagubili w naszej cywilizacji to, co najważniejsze”.

Nawiązując ponadto do obradującego w Rzymie synodu biskupów na temat rodziny dodał: „W epoce zamieszania, czasem spektakularnych parad i protestów, czekamy na jasny, mądry głos Kościoła”.

Reklama

Na zakończenie przypomniał, że Dzień Papieski wiąże się ze szlachetnym Dziełem Nowego Tysiąclecia, wspierającym edukację młodych Polek i Polaków, najczęściej wywodzących się z wielodzietnych rodzin i małych miejscowości. Z programu stypendialnego dla uzdolnionej młodzieży korzysta 2,5 tys. osób.

„W ten sposób przybywa naszej Ojczyźnie zastęp ludzi wykształconych, którzy będą w przyszłości służyć społeczeństwu swoją kompetencją i postawą. Dlatego wesprzyjmy dzisiaj to dzieło modlitwą i hojną ofiarą. To najlepsza inwestycja, jaką możemy dokonać – inwestycja w człowieka, w jego przyszłość” – zaapelował kard. Stanisław Dziwisz.

Podziel się:

Oceń:

2015-10-11 12:03

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Lubaczowskie Dni Papieskie

Koncert zespołu „Ruah Elohim” z Lubaczowa

Robert Kryla

Koncert zespołu „Ruah Elohim” z Lubaczowa

Więcej ...

Matko Boża Piaskowa, módl się za nami...

2024-05-16 20:50
Matka Boża Piaskowa

pl. wikipedia.org

Matka Boża Piaskowa

Jan Paweł II zatwierdził z kolei tytuł Matki Bożej Kodeńskiej jako Matki Jedności. Burzliwe losy obrazu Matki Bożej Kodeńskiej ilustrują, jak kręte i skomplikowane drogi prowadzić mogą do pojednania ludzi z Bogiem i pomiędzy sobą.

Więcej ...

Ksiądz Jan Długosz w różnych odsłonach

2024-05-17 15:27

Maciej Orman/Niedziela

W Miejskim Ośrodku Kultury im. Władysława Sebyły w Kłobucku odbyła się gala podsumowująca II Regionalny Konkurs Plastyczny „W kłobuckim kościele jest skarbów wiele”, zorganizowany przez miejscową parafię św. Marcina – sanktuarium Matki Bożej Kłobuckiej Niepokalanej Ucieczki Grzeszników.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Czy miłujesz Mnie?

Wiara

Czy miłujesz Mnie?

#PodcastUmajony (odcinek 17.):  Ale nudy!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 17.): Ale nudy!

Kard. Ryś: w Kościele nic nie dzieje się bez Ducha...

Niedziela Łódzka

Kard. Ryś: w Kościele nic nie dzieje się bez Ducha...

Warszawa: pokaz słynnego filmu Krzysztofa Żurowskiego...

Polska

Warszawa: pokaz słynnego filmu Krzysztofa Żurowskiego...

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli