Reklama

Niedziela w Warszawie

Uroczystość przekazania relikwii św. Jana Pawła II do parafii Matki Bożej Anielskiej w Warszawie

Marian Dziewoński

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Święci nie proszą, abyśmy ich chwalili, ale naśladowali” - mówił w homilii abp Mieczysław Mokrzycki metropolita lwowski, były sekretarz św. Jana Pawła II, który wieczorem 29 sierpnia przewodniczył uroczystościom przekazania relikwii św. Jana Pawła II do franciszkańskiej parafii pw. Matki Bożej Anielskiej na Wierzbnie w Warszawie.

Przed Mszą św. abp Mieczysław Mokrzycki poprowadził modlitwę różańcową.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Mszę św. z abp. Mieczysławem Mokrzyckim koncelebrowali m. in. ks. Andrzej Legowicz - sekretarz arcybiskupa metropolity lwowskiego, o. Eryk Hoppe - gwardian, o. Cezary Chustecki, proboszcz parafii, o. Stanisław Mazgaj - wikariusz prowincjalny oraz ks. Mariusz Frukacz z redakcji tygodnika katolickiego „Niedziela” z Częstochowy.

W homilii abp Mokrzycki pytał czego uczy nas św. Jan Paweł II, ten uczeń Jezusowy z XX wieku? - Św. Jan Paweł II promieniował i oddziaływał na innych. Miał szczególny charyzmat. To był człowiek wiary. Jego myśli nieustannie zwracały się do Boga. - mówił abp Mokrzycki.

„Prawdy głoszone były przez niego wewnętrznie przeżyte” - kontynuował abp Mokrzycki.

Metropolita lwowski podkreślił, że św. Jan Paweł II był człowiekiem modlitwy. - Czas modlitwy był dla niego najważniejszy. Modlił się w sposób prosty odmawiając pacierz katechizmowy. Jego życie modlitwy charakteryzowała ewangeliczna prostota. - mówił Metropolita lwowski i dodał: „Św. Jan Paweł II modlił się w intencji tych, z którymi miał się spotkać i po spotkaniu z nimi”.

Były sekretarz św. Jana Pawła II podkreślił, że Święty „był na kolanach przez Jezusem Eucharystycznym”. - Msza św. była najważniejszym momentem dnia. Jan Paweł II nigdy nie opuścił Godziny Świętej i Drogi Krzyżowej. Pobożność eucharystyczna złączyła się w jego życiu z umiłowaniem Jezusa Ukrzyżowanego. Trwał na kolanach przed Bogiem, żył Bogiem i z Nim był zjednoczony - podkreślił abp Mokrzycki.

Reklama

„Proste formy pobożności, takie jak pielgrzymowanie do sanktuariów maryjnych, były obecne w jego życiu”. - zauważył arcybiskup i dodał, że „cierpienie umacniało go w oddaniu się Bogu”.

„ Był przede wszystkim człowiekiem, który myślał o drugim człowieku, był o niego zatroskany” - kontynuował abp Mokrzycki.

„Jan Paweł II nadal żyje w nas. Niech ta świętość zachwyca nas do odnowy życia”. - wołał abp Mokrzycki i zakończył modlitwą, którą powtarzał św. Jan Paweł II: „Panie przyjmij mnie takim jakim jestem z moimi słabościami i ułomnościami, ale uczyń mnie takim jakim pragniesz, abym był”.

„Przyjmujemy wielkie zobowiązanie w relikwiach św. Jana Pawła II. Szlachetność jest wyzwaniem i zadaniem dla nas”. - mówił na zakończenie uroczystości o. Eryk Hoppe - gwardian i zapowiedział, że każda środa w parafii będzie dniem kultu św. Jana Pawła II i dniem modlitwy o pokój na świecie.

Natomiast o. Cezary Chustecki - proboszcz parafii wskazał wiernym, aby „obecność relikwii św. Jana Pawła II była nieustanną lekcją i prowadziła do przemiany życia na lepsze” .

Podziel się:

Oceń:

2015-08-30 21:17

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Zmarł były prefekt Kongregacji Nauki Wiary, kard. William Joseph Levada

Kardynał William Joseph Levada

Archidiecezja San Francisco

Kardynał William Joseph Levada

Wieku 83 lat zmarł 26 września w Rzymie były prefekt Kongregacji Nauki Wiary, kard. William Joseph Levada. Był on pierwszym następcą kard. Jospeha Ratzingera na tym urzędzie, kierując tą dykasterią od 13 maja 2005 do 2 lipca 2012 roku.

Więcej ...

Rozpoczynają się egzaminy maturalne

2024-05-07 07:10

Adobe Stock

Sesja maturalnych egzaminów pisemnych potrwa od 7 do 24 maja. Ich terminy z poszczególnych przedmiotów wyznaczyła Centralna Komisja Egzaminacyjna. Sesja egzaminów ustnych potrwa do 11 do 25 maja. Ich terminy każda szkoła ustala we własnym zakresie.

Więcej ...

Matura: bunt i jego konsekwencje lub relacja z drugim człowiekiem - tematy rozprawki

2024-05-07 12:41

PAP/Lech Muszyński

"Bunt i jego konsekwencje dla człowieka" lub "Jak relacja z drugą osobą kształtuje człowieka?" - takie tematy rozprawki do wyboru były - według maturzystów - na egzaminie z języka polskiego na poziomie podstawowym w nowej formule.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

#PodcastUmajony (odcinek 7.): Jednostka GROM

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 7.): Jednostka GROM

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Jezu, ufam Twemu miłosierdziu. Jezu, ufam Tobie!

Wiara

Jezu, ufam Twemu miłosierdziu. Jezu, ufam Tobie!

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?