Reklama

Sztuka

Nasze rady

Pisanie może być sztuką

2025-04-29 08:01

Niedziela Ogólnopolska 18/2025, str. 75

Adobe Stock

Piszemy SMS-y, wysyłamy maile, nawet notatki studenci coraz częściej robią na laptopach. Czyżby ręczne pisanie odchodziło do przeszłości? Raczej jeszcze nie – a dowodem na to może być coraz większe zainteresowanie kaligrafią.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W tej dziedzinie nie chodzi tylko o ręczne pisanie, nawet takie staranne. Ważne jest, by pismo wyglądało pięknie. Już od czasów starożytnych kaligrafia jest formą sztuki, wykorzystywano ją przy tworzeniu ważnych dokumentów albo ksiąg liturgicznych (znane są historie o mnichach, którzy całe życie poświęcali temu zajęciu). Wiele takich dzieł możemy podziwiać w kolekcjach muzealnych. Jeszcze nie tak dawno temu lekcje kaligrafii odbywały się w szkołach. Dziś jest ona coraz popularniejszym hobby.

W zależności od naszych preferencji możemy zdecydować się na kaligrafię klasyczną lub nowoczesną – ta druga łączy tradycję z dużo większą niż kiedyś swobodą w wyborze wielkości i kształtu liter. Choć jest to zajęcie pomagające się wyciszyć i poprawić koncentrację, dużo osób rezygnuje nawet z pierwszej próby, twierdząc, że to nie dla nich, bo od zawsze bazgrały jak kura pazurem. To dość powszechny mit, tymczasem nauka kaligrafii ma niewiele wspólnego z naszym charakterem pisma. Kaligrafując, skupiamy się przede wszystkim na formie, wykonujemy przemyślane, precyzyjne i spokojne ruchy – a tak przecież nie wygląda nasze codzienne pisanie. Nie trzeba też być utalentowanym artystycznie ani inwestować w drogie przybory. Na początku wystarczy bardzo podstawowy zestaw (stalówka, obsadka, tusz i papier), który skompletujesz za kilkadziesiąt złotych.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Kaligrafii można uczyć się na warsztatach, kursach i prywatnych lekcjach, ale też z filmików w internecie czy z książek z wzorami pisma. Jeśli chcesz tylko spróbować, wybierz tańszą opcję. Pamiętaj jednak, że nauka na własną rękę będzie wymagać znacznie więcej samozaparcia. Za to przynajmniej kilka spotkań z profesjonalnym instruktorem pozwoli wyłapać i zlikwidować w zalążku pierwsze błędy. Możesz spróbować poszukać krótkich warsztatów z kaligrafii w swojej okolicy. Takie zajęcia odbywają się czasem w domach seniora, na Uniwersytetach Trzeciego Wieku, w osiedlowych klubach, szkolnych kołach itd. Często są prowadzone w ramach większego projektu, więc weźmiesz w nich udział bezpłatnie lub za symboliczną opłatą.

Fakt, że kiedyś wszystkie dzieci uczyły się kaligrafii, nie znaczy, że wszystkie ją pokochały i chętnie poświęcały czas na ćwiczenia. Na pewno może stać się pasją dla osób, które lubią tworzyć coś ręcznie, którym sprawia przyjemność dopracowywanie szczegółów, które chętnie pracują w ciszy.

Podziel się:

Oceń:

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Nowe polonicum w historycznej kawiarni „Caffè Greco”

Włodzimierz Redzioch

Rzym słynie z swoich kawiarni a jedną z najstarszych jest „Caffè Greco”. Znajduje się ona w samym sercu Rzymu przy słynnej ulicy via dei Condotti prowadzącej na plac i schody Hiszpańskie. Założył ją w 1760 r. niejaki Nicola di Maddalena, Lewantyńczyk.

Więcej ...

Kuria Metropolitalna w Lublinie reaguje na artykuł "GW" ws. ks. Mieczysława P.

2025-05-20 16:53

Karol Porwich/Niedziela

W ramach wstępnego dochodzenia wysłuchaliśmy osób mających wiedzę na ten temat i oskarżanego księdza, jesteśmy w kontakcie z osobami zgłaszającymi swoją krzywdę. Sprawa została zgłoszona Dykasterii Nauki Wiary, czekamy na dalsze instrukcje - poinformował KAI kanclerz Kurii Metropolitalnej w Lublinie w odpowiedzi na artykuł "Gazety Wyborczej" opisujący przypadki molestowania seksualnego, jakiego wobec nastoletnich kobiet miał się dopuścić znany duszpasterz ks. Mieczysław P. z Lublina.

Więcej ...

Przełożony Augustianów: w ciągu tygodnia ponad 150 zapytań o przyjęcie do zakonu

2025-05-22 11:35

Vatican Media

W ciągu zaledwie jednego tygodnia otrzymaliśmy ponad 150 zapytań dotyczących naszego charyzmatu - ujawnia o. Alejandro Moral Antón, przełożony generalny Zakonu św. Augustyna, odnosząc się do efektu, jaki wywołał wybór kard. Roberta Prevosta na papieża.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Watykan: kard. Parolin ujawnia motywy wyboru Leona XIV

Kościół

Watykan: kard. Parolin ujawnia motywy wyboru Leona XIV

Pierwsze słowa Leona XIV do Polaków!

Leon XIV

Pierwsze słowa Leona XIV do Polaków!

Post i modlitwy za Polskę przed II turą wyborów

Kościół

Post i modlitwy za Polskę przed II turą wyborów

Aktor, który zaatakował posłów PiS, usłyszał zarzuty

Wiadomości

Aktor, który zaatakował posłów PiS, usłyszał zarzuty

Nowenna do św. Rity

Wiara

Nowenna do św. Rity

Papież odszedł od protokołu i przytulił starszego brata

Kościół

Papież odszedł od protokołu i przytulił starszego brata

Indie: cud eucharystyczny w Vilakkannur

Kościół

Indie: cud eucharystyczny w Vilakkannur

PKW podała wyniki z 99 proc. komisji

Wiadomości

PKW podała wyniki z 99 proc. komisji

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.