Reklama

Zdrowie

Nasze zdrowie

Gdy swędzą oczy

Adoba Stock

Uporczywe swędzenie oczu powoduje duży dyskomfort, a ich odruchowe pocieranie lub drapanie pogarsza sytuację.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Swędzenie może dotyczyć obszaru całego oka albo tylko powiek lub kącików oczu. Mogą mu towarzyszyć: zaczerwienienie, łzawienie, obrzęk, łuszczenie skóry na powiekach, wydzielina ropna, przekrwienie spojówek, bolesność, światłowstręt i inne. Swędzenie, bez dodatkowych objawów, może mieć błahą przyczynę – chwilowe podrażnienie przez dym, przez rzęsę lub drobinki kurzu, które dostały się do oka; przyczyną może być też źle przespana noc. Ale świąd oka może mieć również podłoże alergiczne, może być związany z miejscową infekcją bakteryjną lub wirusową lub być objawem procesu chorobowego toczącego się w innej części ciała.

Pierwsza pomoc

Oka i jego okolic nie wolno pocierać ani tym bardziej drapać. W ten sposób można łatwo doprowadzić do podrażnienia tych bardzo delikatnych obszarów ciała lub zainfekowania oka i wywołania stanu zapalnego. Pierwszą zasadą jest, by zawsze przed dotknięciem okolicy oka dokładnie umyć ręce. Następnie możemy spróbować sobie pomóc, przemywając oko roztworem soli fizjologicznej z jednorazowej ampułki albo przykładając chłodny kompres na sterylnym gaziku.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Może to alergia?

Reklama

Coraz więcej osób cierpi na alergie, stąd w wielu przypadkach można podejrzewać, że świąd oka ma podłoże alergiczne. W takim przypadku ważna jest próba zaobserwowania okoliczności, w których występuje swędzenie – czy są to dni intensywnego pylenia drzew lub traw, czy też swędzenie występuje po kontakcie ze zwierzęciem domowym (kotem, świnką morską). Ważną podpowiedzią dla pań jest to, że objawy alergiczne w rejonie oczu są często wywoływane przez kosmetyki, np. tusz do rzęs, krem lub inny preparat zastosowany na skórę twarzy. Winowajcą mogą być również szkła kontaktowe. W przypadku alergii swędzeniu oczu mogą towarzyszyć takie objawy, jak: obrzęk powiek, kichanie i obfity katar, drapanie w gardle, swędzenie uszu i in. Leczenie alergii przebiega dwutorowo: przez eliminację lub ograniczenie wpływu czynników alergizujących oraz zastosowanie środków farmakologicznych.

Cyfrowe zmęczenie

Rozwój nowoczesnych technologii ma wpływ na nasze zdrowie, dlatego jeśli korzystamy ze smartfona i komputera, musimy pamiętać o ochronie wzroku. Chodzi m.in. o zachowanie prawidłowej odległości ekranu od oczu, tj. 40-70 cm, robienie przerw w korzystaniu z tych urządzeń, częste mruganie, stosowanie okularów z filtrem ochronnym, włączenie w urządzeniu trybu ochrony wzroku i in. Jeżeli jednak dojdzie do cyfrowego zmęczenia oczu, które przejawia się m.in. uczuciem swędzenia i pieczenia, konieczne są: zrobienie dłuższej przerwy w korzystaniu z urządzeń elektronicznych, zastosowanie kropli nawilżających do oczu, nawodnienie organizmu i ewentualnie gimnastyka oczu, polegająca na kierowaniu wzroku w różne punkty.

Co jeszcze?

Swędzenie często jest związane ze stanem zapalnym w obrębie oka wywołanym przez bakterie (najczęściej paciorkowce i gronkowce, czasem bakterie Gram-ujemne), wirusy lub nużeńce. Stan zapalny powinien być zdiagnozowany i leczony wyłącznie pod kontrolą lekarza. Pacjenci zawsze powinni pamiętać o podwyższonym reżimie higieny, jeżeli chodzi o mycie rąk, czystość okularów i szkieł kontaktowych, ręczników i pościeli. Jeżeli nie jest to konieczne, nie powinno się dotykać oczu, a do ich przemywania można stosować dostępne w aptece specjalne chusteczki.

Artykuł ma charakter informacyjny i nie stanowi porady medycznej.

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2025-03-04 13:58

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Jagody poprawiają wzrok

elizadean/pixabay.com

Więcej ...

Wielkopostne zasłony w Orawce – do podziwiania tylko przez dziewięć dni w roku

2025-04-07 19:56

Parafia św. Jana Chrzciciela w Orawce

Kurtyny wielkopostne. To nimi od V Niedzieli Wielkiego Postu aż do Triduum Paschalnego w niektórych kościołach zasłaniane są ołtarze. W całej Polsce jest ich zaledwie kilkanaście. Cztery z nich zobaczyć można w Orawce.

Więcej ...

Gorzkie Żale - 300 lat polskiej tradycji. Co warto wiedzieć o tym nabożeństwie?

2025-04-08 20:45

Karol Porwich/Niedziela

Gorzkie Żale to nabożeństwo pasyjne z początku XVIII wieku. Powstały w kościele św. Krzyża w Warszawie. Ksiądz Wawrzyniec Benik, ze zgromadzenia księży misjonarzy Wincentego a Paulo, napisał tekst nowego nabożeństwa oraz opracował jego strukturę na podstawie Godziny Czytań. Gorzkie żale to wyłącznie polska tradycja. Od przeszło 300 lat ożywia pobożność i gromadzi wiernych na rozważaniu Męki Pańskiej.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Małopolskie: Podczas Mszy św. wszedł na ołtarz,...

Wiadomości

Małopolskie: Podczas Mszy św. wszedł na ołtarz,...

Co ma zrobić para, która nie może mieć dzieci?

Wiara

Co ma zrobić para, która nie może mieć dzieci?

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

Wiadomości

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

Oświadczenie Mocnych w Duchu ws. wezwania Ministerstwa...

Kościół

Oświadczenie Mocnych w Duchu ws. wezwania Ministerstwa...

Masowa likwidacja szkół wiejskich

Felietony

Masowa likwidacja szkół wiejskich

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

Kościół

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Kościół

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Krzyże ścięte metalowymi narzędziami

Kościół

Krzyże ścięte metalowymi narzędziami

Co się dzieje z nami, kiedy umieramy?

Kościół

Co się dzieje z nami, kiedy umieramy?