Reklama

Niedziela Częstochowska

Częstochowa: uroczystości pogrzebowe ks. prał. Franciszka Ksawerego Sokołowskiego

Bożena Sztajner/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Zmarły kapłan wszedł w problemy Polaków i Polonii. Jego życie to była posługa miłości Kościoła” - mówił w homilii abp senior Stanisław Nowak, który 21 sierpnia przewodniczył w kościele pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Częstochowie Mszy św. pogrzebowej w intencji zmarłego 17 sierpnia ks. prał. Franciszka Ksawerego Sokołowskiego, wieloletniego duszpasterza Polonii, kapelana trzeciego biskupa częstochowskiego Stefana Bareły i współpracownika Tygodnika Katolickiego „Niedziela”.

Mszę św. koncelebrowało blisko 60 kapłanów na czele z ks. inf. Ireneuszem Skubisiem, honorowym redaktorem naczelnym „Niedzieli”, ks. inf. Marianem Mikołajczykiem, o. Konradem Hejmo z Rzymu, o. Janem Poteralskim - podprzeorem Jasnej Góry, ks. prał. Teofilem Siudym - prepozytem kapituły bazyliki archikatedralnej w Częstochowie. Na uroczystości pogrzebowe przybyły siostry zakonne, członkinie Instytutu Prymasa Stefana Wyszyńskiego na czele z Anną Rastawicką, przedstawiciele władz samorządowych, instytucji społecznych i kultury, redaktorzy i pracownicy „Niedzieli”, na czele z Lidią Dudkiewicz, redaktor naczelną Tygodnika.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Na uroczystości okolicznościowe listy przesłali: kard. Stanisław Dziwisz, abp Józef Michalik, abp Wacław Depo i bp Ryszard Karpiński.

W homilii abp Nowak podkreślił, że „śmierć zasmuca, ale zarazem pociesza nas nadzieja zmartwychwstania”. - Chrystus tak dalece przenika człowieka, kocha i zbawia, że z nim jest na zawsze w życiu i w śmierci - mówił abp Nowak.

„Patrzymy na Jezusa. Bóg-Człowiek umarł i miał grób. Człowiek powinien uchwycić się tej błogosławionej śmierci, godnie ją przeżywać, bo za śmiercią jest zmartwychwstanie” - kontynuował abp Nowak.

Arcybiskup przypomniał, że „jesteśmy powołani do życia, śmierci i zmartwychwstania w Chrystusie, ale sukcesy i pogoń za sprawami tego świata nie pozwalają nam tego dostrzec”.

Reklama

Wskazując na śmierć kapłana arcybiskup senior przypomniał, że „każdy kapłan szczególnie łączy się z Chrystusem, przeżywa w czasie Eucharystii śmierć i przelanie krwi”. - Kapłan jest przeniknięty Chrystusem. Winien żyć na sposób Chrystusowy - podkreślił arcybiskup i dodał, że „śmierć kapłana jest jakby Eucharystią i ofiarą”.

„Bóg jest Sędzią i patrzy na serce, a człowiek widzi to co na zewnątrz. Bóg ma serce, jest Miłością. Przy śmierci kapłana trzeba widzieć świat wiary, ofiary, poświęcenia, dobroci i dobrych czynów”- kontynuował abp Nowak.

Arcybiskup, przybliżając osobę ks. prał. Franciszka Ksawerego Sokołowskiego, podkreślił, że „zmarły kapłan wszedł w problemy Polaków i Polonii i służył im gorliwie w Rzymie, Francji i Szwajcarii”.

Abp Nowak przypomniał służbę zmarłego kapłana dla Kościoła, diecezji i młodzieży. - Jego życie to była posługa miłości Kościoła. Ks. Sokołowski czuł Kościół, kochał Ojca Świętego, miał sensus Ecclesiae, zmysł Kościoła. Jako dyrektor Caritas diecezjalnej miał wielko zmysł społeczny - mówił abp Nowak.

Zmarłego w okolicznościowych przemówieniach pożegnali: ks. prał. Franciszek Dylus, ks. prał. Teofil Siudy, ks. prał. Eugeniusz Wieczorek, ks. Andrzej Stępień, wieloletni współpracownik zmarłego kapłana na Misji Polskiej w Szwajcarii, Anna Rastawicka.

Po Mszy św. ciało zmarłego kapłana zostało złożone na cmentarzu parafialnym na Lisińcu. Natomiast już 20 sierpnia przy trumnie zmarłego kapłana odbyło się modlitewne czuwanie, połącznoe z Nieszporami i modlitwą różańcową.

Ks. prał. Franciszek Ksawery Sokołowski urodził się w rodzinie Ludwika i Marianny z Kwiatkowskich 3 grudnia 1939 r. w Osjakowie, gdzie również w latach 1945-52 uczęszczał do szkoły podstawowej. Dalszą naukę podjął w Niższym Seminarium Duchownym w Wieluniu (1952-54) i Częstochowie (1954-56). Częstochowskie Wyższe Seminarium Duchowne w Krakowie ukończył w 1961 r. Święcenia kapłańskie otrzymał 29 czerwca 1962 r.

Reklama

Ks. Sokołowski studia z teologii fundamentalnej kontynuował na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. W 1965 r. został mianowany kapelanem bp. Stefana Bareły i pełnił tę funkcję do 1968 r., kiedy skierowano go na dalsze studia na Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie. Po powrocie do Częstochowy w 1972 r. mianowany został dyrektorem Wydziału Duszpasterstwa Kurii Diecezjalnej.

W roku 1979 został oddelegowany do Rzymu, gdzie przy via P. Pfeiffer najpierw współorganizował, a później administrował Ośrodkiem dla Pielgrzymów Polskich „Corda Cordi", a następnie Domem Polskim Jana Pawła II przy via Cassia 1200. Założył przy nim Ośrodek Dokumentacji Pontyfikatu Jana Pawła II, zainicjował działalność tzw. Uniwersytetu Letniego dla studentów polonijnych, rozpoczął wydawanie miesięcznika Kronika Rzymska i był jego redaktorem.

Ks. Sokołowski będąc w Rzymie przyczynił się także do wydania licznych publikacji o charakterze kulturalnym i publicystycznym, drukował artykuły w prasie krajowej i polonijnej.

W 1981 r. mianowany został kapelanem Jego Świątobliwości. W 1982 r. prezydent Włoch nadał mu odznaczenie „Cavaliere della Republica". Następnie w latach 1985-92 ks. prał. Sokołowski pracował w Alzacji (Mulhouse), we Francji jako duszpasterz Polaków. Mianowany rektorem Polskiej Misji Katolickiej w Szwajcarii, posługiwał tamtejszej Polonii do roku 1998.

Po powrocie do Polski abp Stanisław Nowak powierzył mu kierowanie archidiecezjalną „Caritas". W 1999 r. został włączony do grona kanoników gremialnych Kapituły Bazyliki Archikatedralnej w Częstochowie. Już w 1981 r. ks. Sokołowski został współpracownikiem tygodnika katolickiego „Niedziela”. Zaangażowany w dzieło „Niedzieli” podejmował wiele cennych inicjatyw duszpasterskich m.in. inicjatywę „Niedzieli” - Kręgi Pomocników Mater Verbi.

Reklama

Za służbę w dziele ewangelizacji przez media otrzymał Nagrodę Redaktora Naczelnego „Niedzieli”, Medal „Mater Verbi” (2003 r., 2007 r.).

Ks. prał. Franciszek Ksawery Sokołowski zmarł po długiej i ciężkiej chorobie 17 sierpnia 2015 r. w Częstochowie.

Podziel się:

Oceń:

2015-08-21 20:59

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Podano szczegóły śmierci i datę pogrzebu Józefa Wesołowskiego

Włodzimierz Rędzioch

Pogrzeb zmarłego wczoraj, byłego nuncjusza apostolskiego, Józefa Wesołowskiego będzie miał miejsce 31 sierpnia w Watykanie – podała francuskojęzyczna agencja I - Media.

Więcej ...

Biskup polowy WP: decyzja władz Muzeum II Wojny Światowej jest niezrozumiała

2024-06-28 08:43

E. Bartkiewicz/www.episkopat.pl/photo

„Apeluję do władz Muzeum o przywrócenie należnego miejsca wizerunkom św. Maksymiliana, bł. rodziny Ulmów i rotmistrza Pileckiego”, napisał bp Wiesław Lechowicz w oświadczeniu przekazanym KAI. Ordynariusz wojskowy zwraca uwagę, że „w czasach głębokiej polaryzacji naszego społeczeństwa i zagrożenia pokoju ze Wschodu obowiązkiem patriotycznym powinna być między innymi promocja postaw, które chlubnie zapisały się dziejach naszej Ojczyzny, stanowiąc wzór do naśladowania”.

Więcej ...

Pielgrzymka Rowerowa Diecezji Bydgoskiej

2024-06-28 20:40

BPJG

„Bydgoski Józef rowerem na Jasną Górę”, czyli pielgrzymka z diecezji bydgoskiej, dotarła do celu. Uczestnicy przywożą swoje prośby i dziękczynienie za 20. lat istnienia diecezji bydgoskiej. – Trud jest, ale intencje sprawiają, że staje się on lżejszy - mówili cykliści.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wiara

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Co skłania mnie do podążania za Jezusem?

Wiara

Co skłania mnie do podążania za Jezusem?

Św. Ireneusz, biskup i męczennik

Święci i błogosławieni

Św. Ireneusz, biskup i męczennik

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Oświadczenie rzecznika KEP: ks. Marcin Iżycki zawieszony...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP: ks. Marcin Iżycki zawieszony...

Trzecia tajemnica fatimska

Wiara

Trzecia tajemnica fatimska

Matka Boża Nieustającej Pomocy – skąd Jej fenomen?

Wiara

Matka Boża Nieustającej Pomocy – skąd Jej fenomen?

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024