Reklama

Turystyka

Warto zobaczyć

Brama na Wschód

Adobe Stock

Cerkwie, synagogi, drewniane kościółki i chaty z malowanymi okiennicami, majestatyczny żubr wychodzący z białowieskiej kniei, smaki pierekaczewnika i sękacza. Podlasie to jeden z piękniejszych zakątków Polski, bogaty w historię i wielokulturowość.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Stolicą województwa jest Białystok – miasto o bogatej historii i architekturze z przepięknym parkiem i ogrodem Pałacu Branickich. Drugim co do wielkości miastem w województwie są Suwałki, przez które przepływa Czarna Hańcza. Znajduje się tu również słynna wigierska kolejka, która oferuje podróż w przeszłość koleją wąskotorową na odcinku 10 km. Nad rzeką Nettą i słynnym stukilometrowym Kanałem Augustowskim z licznymi śluzami i pochylniami położony jest Augustów. To także strefa unikalnej przyrody z licznymi szlakami pieszymi i rowerowymi, m.in. słynnym Green Velo. Wigierski pokamedulski klasztor to ikona Wigierskiego Parku Narodowego i kolebka życia kulturalnego Suwalszczyzny. Wszystkim, którzy pragną się wyciszyć lub uciec od współczesnego zgiełku, zakonnicy oferują wewnętrzną medytację, dni skupienia, warsztaty oraz nocleg z wyżywieniem w jednym z eremów.

Podlasie ze względu na swoje bogactwo kulturowe i historyczne ma wiele miejsc religijnych różnych wyznań. Na Świętej Górze Grabarce bije serce polskiego prawosławia. Miejsce to zwane jest również wzgórzem pokutników, a nazwa pochodzi od krzyży pokutnych pozostawianych przez pielgrzymów. Znajduje się tu kopia cudownej iwerskiej ikony Matki Bożej. Jej oryginał mieści się w monastyrze na górze Athos. Świątynia w Puchłach jest jednym z najpiękniejszych obiektów sakralnych doliny Narwi i słynie z objawień cudownej ikony Matki Bożej Opiekuńczej. Wizytówką wsi Kruszyniany jest najstarszy zielony, drewniany meczet tatarski. Król Jan III Sobieski nadał wieś Tatarom – muzułmanom, których kolejne pokolenia mieszkają tu nadal, obok katolików i prawosławnych.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W otoczonym przez Puszczę Knyszyńską uzdrowiskowym Supraślu znajduje się gotycko-bizantyjski obronny monaster Zwiastowania Przenajświętszej Bogurodzicy i św. Apostoła Jana Teologa, na terenie którego siedzibę ma interaktywne muzeum sztuki sakralnej wschodniego chrześcijaństwa, prezentujące głównie prawosławne ikony. W Supraślu znajduje się również synagoga Chasydów z przełomu XVIII i XIX wieku.

Reklama

Ważnym miejscem dla polskiego judaizmu jest Kodeń. W Tykocinie, który przed II wojną światową był jednym z największych skupisk ludności żydowskiej, pamięć o niej przechowywana jest w murach barokowej synagogi, drugiej co do wielkości w Polsce po krakowskiej.

Najbardziej znaną podlaską atrakcją turystyczną jest Białowieski Park Narodowy. Jest to najstarszy park narodowy w Polsce i jednocześnie jedno z najcenniejszych miejsc w Europie pod względem przyrodniczym, dom wielu gatunków zwierząt, w tym żubrów. Nie mniej ciekawy jest Biebrzański Park Narodowy – największy w kraju, którego nazwa pochodzi od płynącej tu Biebrzy, a zarazem od litewskiego słowa określającego bobra (babras, bebrus). Ciekawostką militarną są ruiny nigdy niezdobytej carskiej Twierdzy Osowiec. Nie sposób nie wspomnieć tu jeszcze o ciekawej atrakcji zbudowanej w Narwiańskim Parku Narodowym, którą jest kładka Śliwno-Waniewo, czyli drewniany pomost poprowadzony nad rzeką Narew i jej rozlewiskami wraz z przeprawą przez rzekę pływającą platformą. W Suwalskim Parku Krajobrazowym koniecznie trzeba zobaczyć najgłębsze w kraju jezioro Hańcza, złożyć wizytę staroobrzędowcom we wsi Wodziłki, a tam wykąpać się w czarnej bani. Czarnej, bo popiół z kamiennego pieca opalanego tradycyjnie drewnem osmala wnętrze łaźni. Obszar Podlasia to nie tylko parki, lecz także liczne rezerwaty przyrody. Jednym z nich jest Rezerwat Przyrody Jata. To unikalne torfowisko, które jest domem dla wielu rzadkich gatunków roślin i zwierząt, w tym roślin owadożernych i żurawi.

Jeśli chcemy przenieść się w przeszłość, poznać bogactwo kultury, tradycji i codziennego życia ludności tego regionu, najlepiej jest wybrać się z wizytą np. do Muzeum Wsi Podlaskiej w Ciechanowcu. To jeden z największych skansenów w Polsce, gdzie prezentowane są: tradycyjne budownictwo – w tym drewniane chaty, cerkwie, kuźnie i młyny – rzemiosło, obrzędy i zwyczaje ludności Podlasia. /A.C.

Reklama

Kulturalnie

Sabantuj – tatarskie i baszkirskie święto ludowe, obchodzone po zakończeniu wiosennych prac polowych, ma charakter rodzinno-sportowego pikniku.

Halfway Festival/ W Połowie Drogi – festiwal muzyki odbywający się w Białymstoku co roku w ostatni weekend czerwca. Jego głównym organizatorem jest Opera i Filharmonia Podlaska – Europejskie Centrum Sztuki w Białymstoku.

Suwałki Blues Festival – suwalski festiwal bluesowy, organizowany od 2008 r., tradycyjnie odbywa się w drugi weekend lipca. Festiwal znany jest również na arenie międzynarodowej.

Podlaskie Święto Chleba jest obchodzone w sierpniu i każdego roku przyciąga ponad 20 tys. turystów, którzy przez cały dzień mogą kupić wypieki kilkudziesięciu piekarni z regionu, skosztować wyrobów ze stoisk z regionalnymi potrawami oraz uczestniczyć w atrakcyjnych pokazach tradycji ludowej.

Podziel się:

Oceń:

+2 0

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Dostała swoją szansę

Archiwum Sylwii Piotrowskiej

Historia Sylwii Piotrowskiej pokazuje, że dla Boga nie ma rzeczy niemożliwych.

Więcej ...

Generał Zakonu Paulinów: aby troska o życie i jego poszanowanie zwyciężyła nad obleczonym w nowoczesność zachwytem śmiercią

2024-05-03 12:11

Jasna Góra/Facebook

O wielkiej duchowej spuściźnie Polaków naznaczonej aktami zawierzenia Maryi, które wciąż powinny być codziennym rachunkiem sumienia, tak poszczególnego człowieka jak i całego narodu - przypomniał na rozpoczęcie głównych uroczystości odpustowych ku czci Królowej Polski na Jasnej Górze przełożony generalny Zakonu Paulinów. O. Arnold Chrapkowski apelował, aby troska o życie i jego poszanowanie zwyciężyła nad obleczonym w nowoczesność zachwytem śmiercią. Sumę odpustową z udziałem przedstawicieli Episkopatu Polski i tysięcy wiernych celebruje abp Tadeusz Wojda, przewodniczący KEP.

Więcej ...

Biskup nominat Krzysztof Nykiel: pragnę z ojcowskim sercem służyć Chrystusowi w Kościele

2024-05-03 14:57
bp Krzysztof Józef Nykiel

@VaticanNewsPL

bp Krzysztof Józef Nykiel

Pragnę z ojcowskim sercem służyć Chrystusowi w Kościele. Serce Ojca, to serce w którym jest miejsce dla każdego, dlatego pragnieniem jest to, aby moja posługa, jako następcy Apostołów, była właśnie w ten sposób przeżywana i realizowana - powiedział Vatican News - Radiu Watykańskiemu regens Penitencjarii Apostolskiej, biskup nominat Krzysztof Józef Nykiel, którego 1 maja Papież Franciszek mianował biskupem.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Jasna Góra

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Kościół

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady