Reklama

Porady

Nasze zdrowie

Jak źrenicy oka

Adobe Stock

Wielu seniorów uważa, że pogorszenie widzenia jest związane z wiekiem i nie da się z tym problemem nic zrobić.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Tymczasem prawdziwa jest tylko pierwsza połowa tego stwierdzenia. Niektóre choroby oczu, jak zaćma lub jaskra, mogą co prawda wystąpić w każdym wieku, ale u osób starszych są znacznie częstsze. Dobra wiadomość jest taka, że współczesna okulistyka dysponuje skutecznymi metodami ich leczenia.

Zaćma

Potocznie nazywana jest kataraktą. To najczęstsza choroba oczu występująca u seniorów. Szacuje się, że dotyczy ok. 70% osób po 75. roku życia. Objawy to: pogorszenie widzenia zarówno na bliższą, jak i dalszą odległość, postrzeganie otoczenia jak przez brudną szybę, zmętnienie soczewki oka, źrenica może zmienić kolor z czarnego na szarobiały. Na wczesnym etapie choroby okuliści zalecają pacjentom m.in. krople do oczu i dietę bogatą w witaminy, zwłaszcza B2. W miarę upływu czasu zaćma postępuje, chociaż tempo zmian jest indywidualne. Czasem gwałtowne pogorszenie stanu pacjenta następuje w ciągu kilku tygodni, czasem zauważalne zaostrzenie choroby trwa latami. Zaćma jest związana z wiekiem, ale może być też powikłaniem innych chorób, np. cukrzycy lub chorób tarczycy, może też być związana z długotrwałym leczeniem sterydami.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Optymalną metodą leczenia jest zabieg operacyjny. Kiedyś uważano, że zaćma musi „dojrzeć” do operacji, ale przy współczesnych technikach jest odwrotnie. Okuliści przekonują, że nie warto czekać – im wcześniej zdecydujemy się na zabieg, tym lepiej. Operacja jest wykonywana w znieczuleniu miejscowym, trwa kilkanaście minut i nie stanowi dużego obciążenia dla organizmu pacjenta. Dzięki temu usunięciu zmętniałej soczewki i wszczepieniu w jej miejsce syntetycznej poddają się nawet osoby w wieku 90+. W czasie rekonwalescencji pacjent musi przestrzegać reżimu sanitarnego, stosować zalecane preparaty i przez kilka miesięcy unikać wysiłku fizycznego.

Jaskra

Reklama

To również choroba, która najczęściej dotyczy seniorów. Ze statystyki wynika, że w grupie wiekowej 70-80 lat choruje na nią ok. 10% osób. Jaskra rozwija się powoli, dlatego wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że są chore. Objawy to m.in.: zawężenie pola widzenia, tzw. efekt halo, czyli widzenie tęczowych pierścieni wokół źródeł światła, zamglone widzenie połączone z bólem głowy, nieustępujący silny ból oka towarzyszący bólowi głowy. Jej sygnałem jest też często wysokie ciśnienie wewnątrzgałkowe, chociaż u części pacjentów zdarza się, że ciśnienie pozostaje w normie mimo istniejących zmian chorobowych. Jaskrę leczy się przede wszystkim farmakologicznie, a przestrzeganie zaleceń zwykle hamuje postęp choroby. W części przypadków konieczny może być jednak zabieg – laserowy lub chirurgiczny.

Profilaktyka

Gdy mówimy, że czegoś trzeba strzec jak źrenicy oka, oznacza to najwyższą staranność i troskę. Ta zasada dotyczy również samych oczu. Aby chronić swój wzrok, seniorzy powinni stosować okulary korekcyjne i zmieniać je w miarę potrzeby. W słoneczne dni trzeba używać szkieł przyciemnionych. W diecie powinny być uwzględnione produkty zawierające luteinę, kwasy omega-3, cynk i witaminy. Warto pamiętać, że palenie papierosów szkodzi wielu narządom, także oczom. Zalecenie, by w trosce o wzrok więcej się ruszać, może się wydawać zaskakujące. Wynika ono z faktu, że aktywność fizyczna usprawnia krążenie krwi, które z kolei jest ważne dla prawidłowego funkcjonowania oczu. Na liście zaleceń są również regularne wizyty u okulisty, by m.in. sprawdzić ostrość widzenia, a także zmierzyć ciśnienie wewnątrzgałkowe.

Tekst ma charakter informacyjny i nie stanowi porady w sensie medycznym.

Podziel się:

Oceń:

2024-02-13 13:57

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Co nam powie pulsoksymetr?

Niedziela Ogólnopolska 20/2021, str. 58

Adobe Stock

Saturacja to jedno z pojęć, które w czasie pandemii stało się popularne.

Więcej ...

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny, Królowej Polski - plan obchodów na Jasnej Górze

2024-05-03 09:01

Karol Porwich/Niedziela

Dziś na Jasnej Górze, 3-go maja, uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Suma odpustowa odprawiona zostanie na Szczycie o godz. 11.00, poprzedzi ją program słowno-muzyczny: „W oczekiwaniu na beatyfikację sługi Bożej Stanisławy Leszczyńskiej” o godz. 10.00. W czasie Sumy ponowiony zostanie Milenijny Akt Oddania Polski w Macierzyńską Niewolę Maryi, Matce Kościoła za Wolność Kościoła Chrystusowego. O godz. 19.00 Mszę św. odprawi metropolita częstochowski, abp Wacław Depo. Uroczystości zakończy Apel Jasnogórski.

Więcej ...

Biskup nominat Krzysztof Nykiel: pragnę z ojcowskim sercem służyć Chrystusowi w Kościele

2024-05-03 14:57
bp Krzysztof Józef Nykiel

@VaticanNewsPL

bp Krzysztof Józef Nykiel

Pragnę z ojcowskim sercem służyć Chrystusowi w Kościele. Serce Ojca, to serce w którym jest miejsce dla każdego, dlatego pragnieniem jest to, aby moja posługa, jako następcy Apostołów, była właśnie w ten sposób przeżywana i realizowana - powiedział Vatican News - Radiu Watykańskiemu regens Penitencjarii Apostolskiej, biskup nominat Krzysztof Józef Nykiel, którego 1 maja Papież Franciszek mianował biskupem.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Jasna Góra

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady