Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Wielkie dzieła małej drogi

Msza św. dziękczynna 31 grudnia

Piotr Lorenc

Msza św. dziękczynna 31 grudnia

Ufność w wierze powinna być podstawą naszych duchowych starań – powiedział abp Adrian Galbas.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Istnieją od 102 lat, głosząc Chrystusa w Polsce i na świecie, niosąc pomoc potrzebującym, prowadząc liczne działa ewangelizacyjne i wychowawcze. 31 grudnia, w święto Świętej Rodziny, siostry ze Zgromadzenia Karmelitanek Dzieciątka Jezus świętowały we wszystkich placówkach w różnych zakątkach świata swoją rocznicę. W Sosnowcu, w znajdującym się przy Domu Macierzystym kościele zakonnym, Mszę św. dziękczynną sprawował abp Adrian Galbas.

– Kościół daje nam dzisiaj przed oczy obraz Świętej Rodziny po to, byśmy naśladowali jej cnoty. W pewnym sensie dotyczy to także rodziny zakonnej. Odnosi się to również do rodziny okołozakonnej, bo są przecież tutaj także członkowie bractw szkaplerza – powiązani z tą rodziną. Słowo Boże podkreśla szczególnie jedną cnotę Świętej Rodziny, jaką jest ufna wiara lub inaczej – ufność w wierze. Ufność w wierze powinna być podstawą naszych duchowych starań – powiedział abp Adrian Galbas.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Zgromadzenie Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus zostało założone w 1921 r. w Sosnowcu przez Sługę Bożego o. Anzelma Gądka OCD i Czcigodną Służebnicę Bożą m. Teresę Kierocińską; agregowane do Zakonu Karmelitów Bosych w 1936 r., na prawie papieskim od 1954 r. Zgromadzenie żyje charyzmatem Bożego dziecięctwa, inspirując się regułą i duchowością karmelitańską. Siostry wzorują swoje życie na Najświętszej Osobie Dzieciątka Jezus według praktyki „małej drogi” św. Teresy od Dzieciątka Jezus, patronki zgromadzenia. Jej słowa: „Niebem moim będzie czynić dobrze na ziemi” – są hasłem zgromadzenia. – Łączymy życie modlitwy z apostolstwem czynnym, pomagając w pracy duszpasterskiej jako katechetki, organistki, zakrystianki, prowadząc przedszkola, domy rekolekcyjne, podejmując posługę charytatywną oraz pracę na misjach w Afryce – podkreśla s. Wiktoria Szczepańczyk.

Reklama

A tak o założeniu zgromadzenia pisał jego twórca o. Anzelm Gądek, karmelita: „Idea założenia zgromadzenia trzeciego zakonu regularnego była u mnie żywa od mojego powrotu z Rzymu w 1908 r. Widziałem tam, za granicą, kwitnące zgromadzenia tego typu i przykro mi było, że w naszej Polsce nie było gałęzi żeńskiej takiego zgromadzenia. Ta idea dojrzała w 1920 r., kiedy zostałem prowincjałem. Drogę i sposób wyznaczyła Opatrzność Boża”. W połowie 1921 r. do o. Anzelma Gądka przyjechał ks. Franciszek Raczyński, prezes Towarzystwa Dobroczynności w Sosnowcu z prośbą o przysłanie mu sióstr do pracy wśród ubogich. Prośbę ks. Raczyńskiego poparł abp Władysław Krynicki, ówczesny wizytator zakonów w Polsce. Z potrzeby chwili zrodziła się myśl założenia zgromadzenia, które byłoby zdolne prowadzić działalność nakreśloną przez prezesa Towarzystwa Dobroczynności. Objęcie przełożeństwa w nowym zgromadzeniu o. Anzelm zaproponował s. Janinie Kierocińskiej. Ona uznała w tym wolę Bożą i przystała na propozycję stając się, wraz z pięcioma wybranymi siostrami, fundamentem powstającego zgromadzenia. Ojciec Anzelm ustalił termin obłóczyn na 31 grudnia 1921 r., a na miejsce uroczystości wybrał klasztor Karmelitanek Bosych w Krakowie.

Aktualnie Zgromadzenie Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus prowadzi życie modlitwy i działalności apostolskiej w 11 krajach, w 51 wspólnotach, liczących łącznie 449 sióstr, pochodzących z 13 krajów świata (dane z 2020 r.). W diecezji sosnowieckiej zgromadzenie ma domy zakonne w Sosnowcu, Czeladzi i Wolbromiu. Na terenie Polski znajduje się 31 wspólnot. W Europie, poza Polską, wspólnoty zgromadzenia żyją i pracują w 7 krajach. Są to: Białoruś, Czechy, Francja, Łotwa, Słowacja, Ukraina, Włochy, zaś w Afryce – Rwanda, Kamerun i Burundi.

Podziel się:

Oceń:

2024-01-09 11:43

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Komunikat administratora apostolskiego diecezji sosnowieckiej

Diecezja sosnowiecka

Więcej ...

Odbyło się spotkanie Zespołu Roboczego KEP ds. kontaktów z Rządem RP w sprawie lekcji religii z przedstawicielami MEN

2024-05-16 11:54

KEP

15 maja br. Zespół Roboczy Konferencji Episkopatu Polski ds. kontaktów z Rządem RP w sprawie lekcji religii spotkał się z przedstawicielami Ministerstwa Edukacji Narodowej. Strona kościelna przedstawiła wątpliwości odnoszące się do projektu zmian w Rozporządzeniu o nauczaniu religii.

Więcej ...

Kard. Ryś: w Kościele nic nie dzieje się bez Ducha Świętego!

2024-05-16 21:20

Julia Saganiak

- Lubię przypominać, że Duch Święty jest jak woda - jest pokorny. Z wodą jest tak, że niczego bez niej nie ma, ale nikt jej nie zauważa – mówił kard. Grzegorz Ryś podczas spotkania autorskiego.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Były rugi pruskie, są …rugi warszawskie. Stołeczny...

Niedziela w Warszawie

Były rugi pruskie, są …rugi warszawskie. Stołeczny...

Świadectwo: św. Andrzej Bobola przemienia serca

Kościół

Świadectwo: św. Andrzej Bobola przemienia serca

#PodcastUmajony (odcinek 17.):  Ale nudy!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 17.): Ale nudy!

Św. Andrzej Bobola, prezbiter i męczennik

Wiara

Św. Andrzej Bobola, prezbiter i męczennik

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli