Reklama

Niedziela plus

Tarnów

Poezja w kopalni

Laureaci, wyróżnieni i przedstawiciele jury oraz organizatorów konkursu

Archiwum Pałacu Młodzieży w Nowym Sączu

Laureaci, wyróżnieni i przedstawiciele jury oraz organizatorów konkursu

Zapamiętywanie wartościowych wierszy to jest coś niezwykle pięknego – przekonywał aktor Tadeusz Chudecki.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Popularny aktor teatralny i filmowy przewodniczył jury finału XXVII Ogólnopolskiego Konkursu Polskiej Poezji Religijnej „Pierścień św. Kingi”. Razem z nim ponad dziewięćdziecięciorga uczestników tegorocznego finału wysłuchali: Milenia Małecka-Rogal, dyrektor Pałacu Młodzieży w Nowym Sączu, Maria Fortuna-Sudor, dziennikarka Niedzieli, i Wacław Jagielski, artysta malarz i poeta.

Idea

W ramach konkursu jego organizatorzy realizują następujące cele: propagowanie piękna mowy ojczystej, budzenie zainteresowania polską poezją religijną, rozwijanie w uczniach poczucia przynależności narodowej i przywiązania do tradycji oraz doskonalenie umiejętności recytatorskich. To już tradycja, że finał jest organizowany w Kopalni Soli Bochnia. Dzięki temu przez kilka godzin wszyscy przebywają w wyjątkowym mikroklimacie. Warto dodać, że organizatorzy zadbali także o to, aby finaliści konkursu zwiedzili najstarszą kopalnię soli w Polsce.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Zebranych powitał pomysłodawca cyklicznego projektu – dyrektor Wydawnictwa Diecezji Tarnowskiej „Promyczek” ks. Andrzej Mulka, który podkreślił, że razem z wydawnictwem od lat konkurs organizuje Pałac Młodzieży w Nowym Sączu, a finał współorganizuje, użyczając miejsca, Kopalnia Soli Bochnia. Zaznaczył także udział pałaców młodzieży i domów kultury oraz szkół z różnych stron Polski zaangażowanych w propagowanie idei konkursu i organizowanie rejonowych eliminacji. – Proszę Państwa, jesteśmy bardzo wdzięczni także za to, że dzięki wam poezja religijna ciągle cieszy się popularnością – powiedział ks. Mulka. Z kolei dyr. Milenia Małecka-Rogal zauważyła: – Kochani, bardzo się cieszę, że wciąż nas jest dużo, i za to wam dziękuję. I czekam na te wasze przepiękne prezentacje!

Uczestnicy finału, uczniowie klas: I-III, IV-VI i VII-VIII, prezentowali bardzo różne wiersze o charakterze religijnym. Młodsi recytowali z przejęciem utwory m.in. Małgorzaty Nawrockiej, Władysława Bełzy, Wandy Chotomskiej, starsi sięgali także po klasykę i prezentowali wiersze Romana Brandstaettera, Juliusza Słowackiego, Leopolda Staffa, Bolesława Leśmiana, Anny Kamieńskiej czy Karola Wojtyły.

Reklama

Laureaci

W każdej kategorii wiekowej jurorzy przyznali trzy pierwsze miejsca oraz wyróżnienia. Wśród najmłodszych laureatką I miejsca została recytująca wiersz Czego Pan Bóg nie może (Małgorzaty Nawrockiej) Lilianna Mirocha, reprezentująca Dom Kultury w Kętach. W drugiej kategorii I miejsce zdobył, przedstawiając fragment Tryptyku rzymskiego (Jana Pawła II), Nikodem Mruk z Miejskiego Zespołu Szkół nr 6 im. Bohaterów Ziemi Gorlickiej w Gorlicach. Laureat nie krył radości, a odbierając nagrodę i gratulacje jurorów, z satysfakcją stwierdził: – Do trzech razy sztuka! Z kolei wśród najstarszych na I lokatę zasłużył recytujący wiersz Szymon z Cyreny (Karola Wojtyły) Kamil Rokiciński ze SP w Laskowej. (Na stronie: www.palacmlodziezy.pl/2023/12/13/za-nami-final-ogolnopolskiego-konkursu-pierscien-sw-kingi/ znajduje się lista nagrodzonych i wyróżnionych).

Atuty

Warto podkreślić, że wszyscy finaliści wrócili do swych domów z upominkami i dyplomami. – Chciałbym w imieniu jurorów i organizatorów bardzo serdecznie wam podziękować za to, że poświęcacie swój czas na realizację pasji i uczycie się pięknych utworów religijnych – powiedział do uczestników finału Tadeusz Chudecki i przekonywał: – Zapamiętywanie wartościowych wierszy to jest coś niezwykle pięknego!

Aktor zapewniał, że doświadczenie, które uczniowie zdobywają, ucząc się wierszy i prezentując je na konkursach, będą w ich życiu bardzo przydatne, nawet jeżeli nie zostaną ludźmi związanymi ze sceną. Zapewniał: – To są umiejętności, które wam się przydadzą praktycznie w każdym zawodzie, bo w ten sposób rozwijacie swoją pamięć, uczycie się panować nad tremą, prezentować się na scenie, do czego potrzebna jest odwaga.

Przewodniczący jury podziękował także rodzicom uczestników konkursu i nauczycielom, którzy ich przygotowali do udziału i doprowadzili do finału. Do podziękowań dołączyli organizatorzy konkursu, a ks. Mulka już zachęcał do zainteresowania się kolejną edycją projektu.

Podziel się:

Oceń:

2023-12-22 09:26

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Z Bogiem w Kamerunie

Niedziela małopolska 43/2019

– Kameruńczyków wyróżnia otwartość na innych, także białych – mówi 
ks. Zdzisław Pławecki; tu z grupą wychowanków

Archiwum

– Kameruńczyków wyróżnia otwartość na innych, także białych – mówi ks. Zdzisław Pławecki; tu z grupą wychowanków

– Dopóki nie wyjechałem z Polski, miałem takie wyobrażenie, że rzeczywiście nasz kraj jest jakby jedyną ostoją wiary. My tak myślimy, takie mamy mniemanie... – stwierdza w rozmowie z „Niedzielą” ks. Zdzisław Pławecki, sercanin, który przez 8 lat służył na misjach w kameruńskich Ngoya i Bafoussam.

Więcej ...

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z udziałem katolickego księdza

2024-05-20 11:25

Fot. You Tube / Parafia Ewangelicko-Reformowana w Warszawie

W warszawskiej parafii ewangelicko-reformowanej „pobłogosławiono” 10 par LGBT+. W wydarzeniu, oprócz duchownych ewangelickich (w tym ewangelicko-augsburskiej pastor Haliny Radacz) uczestniczył… katolicki kapłan, ks. dr hab. Adam Świerżyński, były prorektor Gdańskiego Seminarium Duchownego, profesor UKSW. W parafii ewangelicko-reformowanej „nabożeństwo” odbyło się z okazji Międzynarodowego Dnia Przeciwko Homofobii, Bifobii i Transfobii (IDAHOBIT). Na ołtarzu leżała tęczowa flaga, było kazanie, czytania, pieśni. Oprócz warszawskiego kościoła kalwińskiego, organizatorem była… Fundacja Wiara i Tęcza - ta sama, która chciała „edukować” Kościół na Światowych Dniach Młodzieży w 2016 r. w Krakowie. Mamy więc do czynienia z pewnym zawłaszczaniem przestrzeni sacrum i znaczną nadinterpretacją „Fiducia supplicans” - co podaje portal wpolityce.pl.

Więcej ...

Kardynał Kurt Koch: negocjacje tylko na rzecz sprawiedliwego pokoju w Ukrainie

2024-05-24 16:46
Kard. Kurt Koch

Włodzimierz Rędzioch

Kard. Kurt Koch

Czy negocjacje mogą doprowadzić do pokoju między Ukrainą a Rosją? Zdaniem kardynała Kurta Kocha jest to możliwe tylko pod pewnymi warunkami. Krytykuje on również wpływ wojny na ekumenizm.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Mecenas Wąsowski: ks. Olszewski prosił, abym Wam to...

Kościół

Mecenas Wąsowski: ks. Olszewski prosił, abym Wam to...

Wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych

Wiara

Wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych

Jezu, pomóż mi nieść mój krzyż

Wiara

Jezu, pomóż mi nieść mój krzyż

Zmarł biskup senior Janusz Zimniak

Kościół

Zmarł biskup senior Janusz Zimniak

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Kościół

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe

Kościół

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z...

Niesamowita święta Rita

Kościół

Niesamowita święta Rita

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

Polska

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania