Reklama

Niedziela plus

Czy wiecie, że…

...szopka bożonarodzeniowa w bazylice w Panewnikach (arch. katowicka) powstaje każdego roku w grudniu od 115 lat?

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Początkowo była to skromna stajenka, ustawiana w prawej części bazyliki św. Ludwika Króla i Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny po jej konsekracji przez kard. Georga Koppa, w miejscu, w którym dzisiaj znajduje się kaplica św. Antoniego Padewskiego. W 1926 r. szopce dodano tło przedstawiające Jerozolimę, a w 1933 r. – scenerię gwieździstego nieba. Od 1947 r. szopka powstaje w ołtarzu głównym. W 1981 r. do panewnickiego żłóbka przywieziono figurkę Dzieciątka z Betlejem. Od 1995 r. aranżerem i kierownikiem prac przy budowie jest rzeźbiarz i artysta ludowy Paweł Jałowiczor, a pieczę nad budową sprawuje franciszkanin o. Alan Rusek, proboszcz parafii w Panewnikach. Od lat 90. XX wieku do rekwizytów dodawane są systematycznie instalacje wodne i urządzenia produkujące efekty świetlne i dymne.

W 2006 r. stajenka została poszerzona i obecnie tworzy piękny tryptyk o imponujących wymiarach. Wysokość to 18 m, a szerokość – 32 m, łącznie to 600 m2 powierzchni. Do budowy szopki wykorzystuje się ok. 120 figur o wysokości do 150 cm, drewnianych, gipsowych i z masy żywicznej, również wypchane zwierzęta oraz: wiatraki, młyny, studnie, szyby górnicze, domki, drewniane ogrodzenia itp. Najstarsze z nich liczą już ponad 100 lat. Scenerię żłóbka oświetlają setki żarówek. Tematyka tradycyjnie obejmuje motywy z życia św. Franciszka z Asyżu i nawiązuje do duchowości franciszkańskiej, a także do aktualnych wydarzeń z danego roku liturgicznego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Panewnicka szopka ołtarzowa każdego roku przyciąga wielu pielgrzymów i obserwatorów. Odsłaniana jest w Wigilię Bożego Narodzenia podczas Pasterki i można ją oglądać do pierwszych dni lutego. W okresie bożonarodzeniowym organizowane są również adoracje stanowe oraz dla różnych grup, np. chórów i zespołów śpiewaczych, w których biorą udział katowiccy biskupi.

Obok tradycyjnego żłóbka w bazylice można również zwiedzać żłóbek ruchomy, skąd można przejść na teren ogrodu klasztornego do żłóbka, w którym atrakcją są żywe zwierzęta: kucyk, oślica, alpaki, bażanty, kaczki, kury, gołębie i świnki wietnamskie. /i.c.

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2023-12-22 09:26

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Abp Adrian Galbas SAC nowym arcybiskupem metropolitą katowickim

Bp Adrian Galbas

flickr.com/episkopatnews

Bp Adrian Galbas

Ojciec Święty Franciszek przyjął rezygnację abp. Wiktora Skworca z posługi arcybiskupa metropolity katowickiego i mianował następcą na tymże urzędzie abp. Adriana Galbasa SAC, dotychczasowego koadiutora archidiecezji – ogłosiła w południe Nuncjatura Apostolska w Polsce.

Więcej ...

Jasna Góra: „Perły od królów, złoto od rycerzy” - królewskie atrybuty Patronki Polski

2024-05-02 09:59

Karol Porwich/Niedziela

„Perły od królów, złoto od rycerzy”, tysiące brylantów i innych kamieni szlachetnych, a nawet meteoryty znalezione w różnych częściach świata czy ślubne obrączki, w tym ta wyrzucona z transportu do Auschwitz, to od wieków darami wyrażany hołd, Tej, która w naszej Ojczyźnie sławiona jest jako Królowa Polski i Polaków. Już w XV w. Jan Długosz nazwał Matkę Chrystusa czczoną w jasnogórskim obrazie cudami słynącym „najdostojniejszą Królową świata i naszą”. Wizerunek Jasnogórskiej Bogurodzicy od początku powstania częstochowskiego klasztoru uznany za niezwykły, otoczony został powszechnym kultem przez wiernych, ale i przez polskich królów. Wyrazem tego były także korony i niezwykłe szaty nakładane na obraz.

Więcej ...

By uczcić Maryję jako naszą Królową

2024-05-02 21:01

BPJG

Kiedy myślimy o Królowej, to raczej przychodzi nam na myśl zmarła niedawno królowa Elżbieta, ewentualnie królowa Belgii, Hiszpanii, Szwecji, może jeszcze Norwegii. Tylko wprawnie śledzący politykę światową potrafią wymienić więcej państw, które są monarchiami. Aż trudno uwierzyć, że Kościół zaprasza nas, byśmy 3 maja świętowali Uroczystość Królowej Polski.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Kościół

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...