Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Pamiętają o Papieżu

Obchody Dnia Papieskiego były bardzo uroczyste

Adam Łazar

Obchody Dnia Papieskiego były bardzo uroczyste

Obchody XXIII Dnia Papieskiego odbyły się w Lubaczowie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Starsi mieszkańcy Lubaczowa pamiętają, że ulica od stadionu sportowego do kościoła nosiła imię Karola Świerczewskiego. Nią 21 września 1958 r. biskup-nominat Karol Wojtyła przyjechał na uroczystość 25-lecia sakry biskupiej abp. Eugeniusza Baziaka. Były kolejne wizyty. Gdy zapadła decyzja, że w Lubaczowie będzie papież Jan Paweł II, radni zmienili nazwę tej ulicy na kard. Stefana Wyszyńskiego. Nowo zbudowanej ulicy nadali imię abp. Eugeniusza Baziaka. Tymi ulicami wraz z metropolitą lwowskim abp. Marianem Jaworskim przyjeżdżał Ojciec Święty Jan Paweł II podczas wizyty w tym mieście 2-3 czerwca 1991 r. Tę trasę co roku z modlitwą przebywają wierni lubaczowianie w Dniu Papieskim.

Wdzięczność i pamięć

Tegoroczny, już dwudziesty trzeci odbył się w niedzielę, 15 października i przebiegał pod hasłem „Święty Jan Paweł II. Cywilizacja życia”. Rozpoczął się Mszą św. o godz. 11 w konkatedrze sprawowaną pod przewodnictwem dziekana lubaczowskiego ks. kan. Andrzeja Stopyry, przy udziale dzieci pierwszokomunijnych, harcerzy, stowarzyszeń i organizacji katolickich. W homilii proboszcz przypomniał, że tę nowo zbudowaną wówczas prokatedrę poświęcił papież Jan Paweł II wieczorem 2 czerwca 1991 r. i wygłosił w niej homilię. Wiele uwagi poświęcił hasłu tegorocznego Dnia Papieskiego „Święty Jan Paweł II. Cywilizacja życia”. – Życie jest wielkim darem Pana Boga, który każdy z nas otrzymał. Powinniśmy go dobrze wykorzystać. Święty Jan Paweł II dziś każdego z nas o pyta o nasze podejście do życia. O cywilizację miłości. Czy jesteśmy za poszanowaniem życia na każdym jego etapie, by w świecie była cywilizacja miłości. Nasi rodzice mieli szacunek do życia, dlatego istniejesz ty i ja – mówił w homilii.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Przy dźwiękach muzyki

W kościele wzniesionym jako wotum wdzięczności za pobyt w Lubaczowie św. Jana Pawła II pod wezwaniem jego patrona św. Karola Boromeusza, o godz. 18 odbył się recital organowy w wykonaniu Jarosława Tarnawskiego z Akademii Muzycznej im. Ignacego Paderewskiego w Poznaniu. To kolejny koncert w ramach VI Lubaczowskiego Festiwalu Muzyki Kameralnej i Organowej 2023, pod honorowym patronatem bp. dr. Mariana Rojka.

Reklama

Wsłuchać się w Papieża

O godz. 20 przy obelisku i krzyżu przed wejściem na stadion, na którym lądował helikopter z Janem Pawłem II i odbyło się powitanie, a w dniu następnym na błoniach odprawił Eucharystię i wygłosił homilię, lubaczowianie zgromadzili się, by pomodlić się i wysłuchać odczytanych wybranych fragmentów z encykliki Jana Pawła II Evangelium Vitae, przygotowanych przez prezesa Klubu Inteligencji Katolickiej w Lubaczowie. Pod obeliskiem złożone zostały wiązanki kwiatów i zapalono znicze przez delegacje władz samorządowych, Klubu Inteligencji Katolickiej i mieszkańców. Następnie wyruszyła różańcowa procesja z portretem św. Jana Pawła II i zapalonymi lampionami ulicą bł. kard. Stefana Wyszyńskiego do Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w którym o godz. 21 odbył się Apel Jasnogórski. Po Apelu przemaszerowano pod pomnik św. Jana Pawła II przy kościele św. Karola Boromeusza na modlitwę do św. Jana Pawła II, a o godz. 21.37, w godzinę śmierci Jan Pawła II, uczestnicy pogrążyli się w modlitewnej ciszy.

W poniedziałek, 16 października o godz. 17.30 w lubaczowskiej konkatedrze członkowie Klubu Inteligencji Katolickiej poprowadzili Różaniec św. w 45. rocznicę wyboru kardynała Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową.

Podziel się:

Oceń:

2023-10-24 14:46

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Pielgrzymka środkami ubogimi

Jan Paweł II w Lubaczowie

Archiwum autora

Jan Paweł II w Lubaczowie

W obecnym roku minie 30.rocznica wizyty Jana Pawła II w Lubaczowie. O przygotowaniach do niej z bp. Marianem Buczkiem rozmawia Adam Łazar.

Więcej ...

Jako jedna wielka polska rodzina. Ulicami Wilna przeszła wielotysięczna Parada Polskości

2024-05-06 13:11

fot.M.Paszkowska/l24.lt

W sobotę Wilno rozkwitło biało-czerwonymi sztandarami – ulicami litewskiej stolicy przeszła tradycyjna majowa Parada Polskości. Była to wyjątkowa okazja, aby jak co roku Polacy ze wszystkich zakątków Litwy oraz rodacy z Polski i z dalszych stron mogli spotkać się razem jako jedna wielka polska rodzina.

Więcej ...

Portugalia: do Fatimy zmierzają największe od wybuchu pandemii grupy pielgrzymów

2024-05-06 19:15

Graziako

Do Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Fatimie udają się tysiące pielgrzymów, największe od czasu wybuchu w 2020 r. pandemii Covid-19 grupy pątników z całego kraju, podają portugalskie media na bazie informacji służb policyjnych. Według szacunków funkcjonariuszy portugalskiej drogówki, większość zmierzających do Fatimy pielgrzymów dotrze do sanktuarium w sobotę.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

#PodcastUmajony (odcinek 6.): Nie uciekaj, mały!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 6.): Nie uciekaj, mały!

Czy zauważam Boga wokół siebie?

Wiara

Czy zauważam Boga wokół siebie?

Pojechała pożegnać się z Matką Bożą... wróciła...

Wiara

Pojechała pożegnać się z Matką Bożą... wróciła...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?