Reklama

Kultura

Nowa energia dla kultury

Grzegorz Nosorowski

Tylko co trzeci młody Polak interesuje się kulturą i sztuką. Ten stan rzeczy może jednak ulec zmianie dzięki wsparciu, którego PGE udziela instytucjom kulturalnym.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Polska kultura może liczyć na wymierną pomoc. W tym roku w gronie muzeów wspieranych przez PGE znalazło się Muzeum Narodowe w Gdańsku. Jest to już piąte muzeum narodowe, które dołączyło do PGE Kulturalnej Grupy Energetycznej. Muzea, będące skarbnicami materialnych śladów naszej kultury, mogą liczyć na realną pomoc, dzięki której będą miały większe szanse rozwoju i działalności, choćby w zakresie prowadzenia edukacji kulturalnej. Pracy jest wiele, bo zaledwie jedna trzecia młodych ludzi odwiedza kina, muzea, wystawy i teatry – tak wynika z badania przeprowadzonego przez firmę Brainlab na zlecenie PGE.

Pomoc godna podziwu

Jak rozwijać wśród dzieci i młodzieży zainteresowanie kulturą i sztuką? Odpowiedzią na to pytanie są działania PGE zmierzające do wsparcia instytucji kultury, takie jak niedawne rozpoczęcie współpracy z Muzeum w Gdańsku. – PGE stale zwiększa swoje zaangażowanie w promocję polskiej kultury i dziedzictwa narodowego, obejmując mecenatem kolejne placówki i wydarzenia kulturalne w całej Polsce. Dzisiaj rozpoczynamy współpracę z Muzeum Narodowym w Gdańsku – jedną z najstarszych instytucji muzealniczych w Polsce i największą instytucją kultury na Pomorzu. W ten sposób chcemy rozwijać jego ponad 150-letnią tradycję. W ramach współpracy PGE będzie nie tylko patronować wystawom i wydarzeniom muzealnym, ale przede wszystkim będzie prowadzić projekty edukacyjne, otwierające bramy muzeum na wszystkie grupy odbiorców – mówi Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej. Wsparcie udzielone przez energetycznego giganta jest bardzo istotne, dostrzegane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. – Dziękuję PGE za wsparcie, dzięki któremu Muzeum Narodowe w Gdańsku będzie mogło rozwijać wiele nowych inicjatyw – powiedział prof. dr hab. Piotr Gliński, minister kultury i dziedzictwa narodowego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Miliony w muzeach

PGE jest jednym z największych mecenasów kultury. Ze wsparcia PGE korzystają już 22 instytucje kultury w kraju, m.in. Muzeum Narodowe w Krakowie, Muzeum Narodowe w Warszawie, Zamek Królewski na Wawelu, Muzeum Narodowe w Lublinie, Muzeum Narodowe w Kielcach, Muzeum Narodowe w Gdańsku oraz 16 filharmonii i instytucji muzycznych. W minionym roku w instytucjach kultury, objętych mecenatem PGE, zorganizowano ponad 6 tys. wydarzeń, a wzięło w nich udział blisko 6 mln osób. Prokulturalna aktywność, prowadzona przez energetycznego giganta, ma na celu przede wszystkim zachęcenie Polaków – zarówno starszych, jak i młodszych – do kontaktu ze sztuką i obcowania z kulturą. Zapewnieniu powszechnego dostępu do sztuki służą działania realizowane przez program „PGE Kulturalna Grupa Energetyczna”. Efekty już widać w 2022 r. – w programach edukacyjnych realizowanych przez muzea wspierane przez PGE wzięło udział ponad 960 tys. dzieci. Oznacza to, że co czwarty uczeń w Polsce uczestniczył w zajęciach z dziedziny kultury, które zostały zrealizowane ze wsparciem PGE. Jest to dobry krok w kierunku promowania kultury i sztuki wśród młodego pokolenia.

Czas odwiedzić muzeum

PGE zaprasza do bywania w muzeach. We współpracy z nimi realizuje wiele projektów edukacyjnych i kulturalnych, które mają na celu zachęcenie różnych grup społecznych – dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów – do udziału i korzystania z bogatej oferty wydarzeń muzealnych i do budowania dobrego wizerunku poszczególnych muzeów, które dołączyły do „PGE Kulturalna Grupa Energetyczna”.

Podziel się:

Oceń:

+3 0
2023-08-22 12:40

Wybrane dla Ciebie

Częstochowa: Spotkanie z Raymondem Naderem - mistykiem szerzącym kult św. Charbela

2024-05-06 11:47
Raymond Nader

Ks. Piotr Bączek

Raymond Nader

W czwartek po Mszy św. zapraszamy na spotkanie z Raymondem Naderem, który przeżył niezwykłe doświadczenie mistyczne w pustelni, w której ostatnie lata spędził św. Charbel. Po nocy pełnej niewytłumaczalnych wydarzeń na jego ramieniu pojawił się znak pięciu palców. Warto przyjść i posłuchać tego niesamowitego świadectwa.

Więcej ...

Tragiczny stan mentalności Polaków w odniesieniu do alkoholu - komentarz bp. Tadeusza Bronakowskiego

2024-05-06 14:26

Adobe Stock

Stan mentalności Polaków w odniesieniu do alkoholu jest tragiczny - stwierdza bp Tadeusz Bronakowski. W komentarzu dla KAI przewodniczący Zespołu ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych krytykuje samorządy za nie korzystanie z narzędzi umożliwiających ograniczenia w nocnym handlu alkoholem. Odnosi się też do policyjnego bilansu majówki na polskich drogach. - Obudźmy się wreszcie jako naród i popatrzmy na sprawę trzeźwości jako na polską rację stanu - apeluje biskup.

Więcej ...

Watykan: Zaprzysiężenie 34 nowych rekrutów Gwardii Szwajcarskiej

2024-05-06 18:57

PAP/EPA/FABIO FRUSTACI

W Watykanie odbyło się w poniedziałek zaprzysiężenie 34 nowych rekrutów Gwardii Szwajcarskiej. Wydarzenie to odbywa się w rocznicę jedynej bitwy, jaką stoczyli jej żołnierze 6 maja 1527 r. podczas najazdu wojsk cesarza Karola V na Rzym. Szwajcarzy obronili wtedy papieża Klemensa VII.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 6.): Nie uciekaj, mały!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 6.): Nie uciekaj, mały!

Czy zauważam Boga wokół siebie?

Wiara

Czy zauważam Boga wokół siebie?

Pojechała pożegnać się z Matką Bożą... wróciła...

Wiara

Pojechała pożegnać się z Matką Bożą... wróciła...

Abp Jędraszewski: tylko budowanie na Chrystusie pozwoli...

Kościół

Abp Jędraszewski: tylko budowanie na Chrystusie pozwoli...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?