Reklama

Porady

Nasze zdrowie

Naprzód marsz!

Adobe Stock

Argumentów za uprawianiem nordic walkingu jest wiele i z każdym rokiem ich przybywa.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Z kijkami można chodzić o każdej porze roku i w każdych warunkach terenowych: w górach, na plaży, w lesie i miejskim parku. Ta forma aktywności nie wymaga dużych nakładów finansowych i można ją uprawiać nawet w zaawansowanym wieku. Marsz z kijkami jest korzystny dla naszego zdrowia – angażuje ok. 90% mięśni, zwiększa stabilność całego ciała, pozwala spalić więcej kalorii niż zwykły marsz na takim samym dystansie.

Ekwipunek

Podstawowe wyposażenie to oczywiście kijki, które są dostępne w sklepach sportowych, buty z elastyczną podeszwą i wygodny strój. Latem przydadzą się okulary słoneczne. Kijki powinny mieć gładkie, wykonane z korka rękojeści, regulację wysokości i dwa rodzaje wymiennych nakładek: do marszu w terenie i po chodniku. Jeżeli jest możliwość wyboru, lepiej jest wybrać model lżejszy. Do rękojeści powinny być przymocowane rękawiczki. Początkujący „kijkowicze” często pytają o wysokość kijka. Zasadą jest, by uregulować go tak, aby po uchwyceniu rękojeści i postawieniu kijka pionowo na podłożu, nasza ręka była zgięta pod kątem 90o. Drugi sposób wymaga prostego działania arytmetycznego – mnożymy nasz, wyrażony w centymetrach, wzrost przez wskaźnik 0,68 i otrzymujemy optymalną wysokość kijka – również w centymetrach.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Pierwsze kroki

Treningi nordic walkingu mają kilka poziomów intensywności. Każdy trening na każdym poziomie intensywności powinna poprzedzić rozgrzewka, czyli 5-10 min prostych ćwiczeń, takich jak: skręty, skłony, wymachy, krążenie barków itp., które przygotują organizm do zwiększonego wysiłku.

Na początku trzeba przyswoić sobie kilka podstawowych zasad techniki marszu. Kijki nie służą do podpierania się, lecz do odpychania się od podłoża. Krok powinien być dłuższy od normalnego, a ruchy dynamiczne, aby pobudzić jak największe partie mięśni. Kiedy wraz z kolejnym krokiem przenosimy kijek do przodu, nie ciągniemy go po podłożu, tylko unosimy – na co warto zwrócić uwagę, bo jest to często spotykany błąd.

Reklama

Chociaż technika marszu nie jest skomplikowana, na początku warto wziąć udział w kilku zajęciach z instruktorem, aby poznać istotne szczegóły: prawidłowy sposób stawiania stopy, technikę chwytania i miejsce wbicia kijka. Oferty takich zajęć, często prowadzonych gratis, można znaleźć na stronach rozmaitych stowarzyszeń, klubów sportowych, domów kultury. Obecnie trwa też kolejna edycja ogólnopolskiej akcji ChodzęBoLubię – jej szczegóły i lista miast, w których można do niej dołączyć, są dostępne w internecie.

Samo zdrowie

Regularne spacery z kijkami, dające sporą dawkę aktywności fizycznej na świeżym powietrzu, są polecane przez lekarzy i fizjoterapeutów. Treningi wspomagają pracę układu krążenia i układu limfatycznego, usprawniają układ oddechowy, pomagają w walce z otyłością, wzmacniają układ ruchu i zapobiegają osteoporozie, są zalecane osobom z nadciśnieniem oraz z cukrzycą. Poza korzyściami profilaktycznymi i wspomaganiem terapii chorób nordic walking pomaga rozładować stres i poprawia samopoczucie psychiczne.

Osoby chorujące przewlekle, po przebytych zawałach serca, udarach i in. powinny przed rozpoczęciem treningów zasięgnąć rady lekarza. Przeciwwskazaniami do wyruszenia „na kijki” są także m.in.: choroby wirusowe i bakteryjne, sytuacje, gdy ten rodzaj ruchu powoduje bóle, świeże złamania kości, skręcenia i zwichnięcia kończyn.

Podziel się:

Oceń:

2023-08-14 14:22

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Jesteś VIP-em

Archiwum rodziny Mirochnów

Pierwszy raz spotkałam go podczas Ekumenicznego Maratonu Biblijnego w Krakowie. Trudno było uwierzyć, że ten pełen energii mężczyzna 8 lat temu przeżył... czołowe zderzenie z tirem. Lekarze robili, co mogli, ale był moment, gdy spodziewali się tylko jednego: śmierci pacjenta. Pan Bóg miał jednak inne plany...

Więcej ...

Warszawa: pokaz słynnego filmu Krzysztofa Żurowskiego "Duszochwat" o św. Andrzeju Boboli

2024-05-16 19:24
św. Andrzej Bobola

Karol Porwich/Niedziela

św. Andrzej Bobola

Pokaz znanego filmu "Duszochwat", w reżyserii Krzysztofa Żurowskiego, ukazującego niezwykłe dzieje i męczeństwo św. Andrzeja Boboli SJ, odbędzie się 19 maja o godz. 19.00 w Kinie Duchowym Carmelitanum w klasztorze karmelitów bosych przy ul. Solec 51 w Warszawie. Po projekcji filmu odbędzie się spotkanie z reżyserem.

Więcej ...

Dni poświęcone rodzinom

2024-05-17 10:47

Maciej Orman/Niedziela

„Maryjo! Ocal miłość i życie naszych rodzin” - pod takim hasłem w Radomsku odbędą się w dniach od 26 maja do 9 czerwca XXIII Radomszczańskie Dni Rodziny.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 17.):  Ale nudy!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 17.): Ale nudy!

Świadectwo: św. Andrzej Bobola przemienia serca

Kościół

Świadectwo: św. Andrzej Bobola przemienia serca

Były rugi pruskie, są …rugi warszawskie. Stołeczny...

Niedziela w Warszawie

Były rugi pruskie, są …rugi warszawskie. Stołeczny...

Czy miłujesz Mnie?

Wiara

Czy miłujesz Mnie?

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Rozpoczął się proces beatyfikacyjny Sługi Bożej Heleny...

Kościół

Rozpoczął się proces beatyfikacyjny Sługi Bożej Heleny...