Reklama

Niedziela plus

Tarnów

Bardzo dobry klimat

Niedziela Plus 29/2023, str. VI

Krzysztof Witowski

Ponad dziewięćdziesięcioro młodych wokalistów walczyło o Grand Prix XX Międzynarodowego Festiwalu Piosenki Dziecięcej „Skowroneczek”.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wzrasta prestiż wydarzenia, w którym uczestniczy coraz więcej utalentowanych muzycznie dzieci. Ich przesłuchania trwały 2 dni. W pierwszym dniu swoje umiejętności zaprezentowali artyści do lat 8 (kategoria I) i w wieku 9-11 lat (kategoria II). Następnego dnia wystąpiły dzieci w wieku 12-13 lat (kategoria III) i 14-16 lat (kategoria IV). Prezentacje wokalne oceniali znakomici jurorzy, którym przewodniczyła prof. dr hab. Lidia Matynian – wykładowca Akademii Muzycznej w Krakowie. W komisji, obok autorytetów reprezentujących polskie środowiska muzyczne, byli przedstawiciele Ukrainy, Słowacji i Włoch (Rzymu). Festiwal ma także swoje jury dziecięce.

Rosnące zainteresowanie

– W tym roku przybyło osób zainteresowanych udziałem w tym wydarzeniu – informuje ks. Andrzej Mulka, pomysłodawca i dyrektor festiwalu. Zauważa, że swych przedstawicieli zgłosiło ponad dwadzieścia pięć ośrodków kultury z różnych stron Polski. – Cieszy nas to zainteresowanie – przyznaje ks. Mulka i podkreśla obecność dzieci także ze Słowacji i z Ukrainy, co potwierdza międzynarodową rangę festiwalu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Na pozycję festiwalu pracują organizatorzy: Pałac Młodzieży w Nowym Sączu z jego dyrektorem Milenią Małecką-Rogal, która jest również dyrektorem artystycznym festiwalu, Wydawnictwo Diecezji Tarnowskiej PROMYCZEK, Urząd Miasta Nowy Sącz z prezydentem Ludomirem Handzlem i parafia św. Małgorzaty w Nowym Sączu z proboszczem ks. dr. Jerzym Jurkiewiczem. – To duża satysfakcja, że festiwal tak się rozrasta – mówi ks. Mulka i dodaje: – Warto podkreślić zaangażowanie wielu osób, ale też bardzo dobry klimat ze strony władz miasta. Kapłan zauważa, że Nowy Sącz szczyci się tym cyklicznym wydarzeniem. Cenne jest także wsparcie finansowe ze strony Marszałka Małopolski oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Gdy zapytałam, czym nowosądecki festiwal różni się od innych przeglądów, ks. Mulka odpowiedział: – „Skowroneczek” ma jury, które z wielkim zatroskaniem przygląda się dzieciom. Jurorzy nie zwracają uwagi np. na efekciarstwo, na show. Tu liczą się piękno głosu, dobór repertuaru. Warto też dodać, a zwrócił na to uwagę dyr. Benedykt Polański z Miejskiego Ośrodka Kultury, że wśród uczestników nie widać zaciętości, jakiejś dzikiej rywalizacji.

Reklama

Atmosfera

W niedzielę 2 lipca w amfiteatrze Parku Strzeleckiego w Nowym Sączu odbył się koncert laureatów. Kilka godzin wcześniej, podczas spotkania z władzami miasta w sądeckim ratuszu, zostały ogłoszone wyniki tegorocznych festiwalowych zmagań. Zdobywczynią Grand Prix została Karolina Jasińska z Paszyna. (Lista nagrodzonych i wyróżnionych znajduje się na stronie: festiwalskowroneczek.pl). – Staramy się, żeby nagrody sprawiały dzieciom radość – zaznacza ks. Mulka i dodaje, że w tym roku były to m.in. gry planszowe, które produkuje nowosądecka firma. Podkreśla, że najlepsi otrzymali vouchery na pielgrzymkę do Rzymu, a zdobywczyni Grand Prix jedzie do Włoch za darmo!

Trwający cały tydzień festiwal to nie tylko konkursowe zmagania. Jego uczestnicy wracają na kolejne edycje także po to, aby ten czas i atmosferę przeżyć ponownie. Gdy pytam, czy są wśród nich tacy, którzy dopiero za którymś razem zdobywają nagrody, ks. Mulka przyznaje: – Zdarzają się sytuacje, że uczestnik w jednym roku znalazł się wśród najlepszych, a w następnym – nie, bo jurorzy nie zauważyli postępu, bo poziom był wyższy... Ale jest i tak, że ktoś trafia na szczyt dopiero po kilku latach.

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2023-07-11 14:12

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Popłynęły życzenia

Niedziela Plus 2/2024, str. VI

W oczekiwaniu na Nowy Rok zebrani na Bocheńcu kolędują

MFS/Niedziela

W oczekiwaniu na Nowy Rok zebrani na Bocheńcu kolędują

Stajemy tutaj, na Bocheńcu, u św. Anny, aby dziękować za kolejny rok, ale także aby witać nowy – powiedział ks. Roman Majoch.

Więcej ...

Ks. Jan Schneider – obrońca kobiet

2024-06-25 09:31
K. Jan Schneider

Zgromadzenie Sióstr Maryi Niepokalanej

K. Jan Schneider

Chcesz poznać niezwykłego Sługę Bożego, który spalał się w służbie innym? Przyjdź 30 czerwca do wrocławskiej katedry!

Więcej ...

Rozpoczyna się szkoła letnia Akademii Liderów

2024-06-26 09:34

Mat. prasowy

Wyjątkowo zaangażowana społecznie młodzież rozpoczyna właśnie 10-dniowe szkolenie w ramach Akademii Liderów Fundacji Świętego Mikołaja. 31 wyjątkowych młodych społeczników (w wieku 16-20 lat) wyłonionych w ogólnopolskiej rekrutacji będzie uczyć się jak prowadzić własne projekty społeczne i stawać się prawdziwymi liderami zmian w swoich miejscowościach. I choć wielu badaczy mówi o pokoleniu Z jako o pokoleniu „nowych nihilistów”, są w Polsce młode osoby chcące brać odpowiedzialność za wspólne sprawy i pomagać osobom potrzebującym. I te osoby właśnie spotkały się na szkole letniej Akademii Liderów.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kościół

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Jak wygląda moja modlitwa?

Wiara

Jak wygląda moja modlitwa?

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?

Kościół

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?