Reklama

Niedziela plus

Tarnów

Pomaga żyć

Jedna z nagrodzonych grup uczniów – uczestników konkursu, tu m.in.
z bp. Stanisławem Salaterskim

Ewa Biedroń

Jedna z nagrodzonych grup uczniów – uczestników konkursu, tu m.in. z bp. Stanisławem Salaterskim

Na 20. edycję konkursu napłynęło prawie 1,2 tys. prac, nagrodzono 120 autorów!

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ta młodziutka, bo zaledwie 16-letnia dziewczyna przykładem swojego życia przemawia do tysięcy uczestników organizowanego od 20 lat Konkursu Poetycko-Plastycznego „Błogosławiona Karolino, świeć nam przykładem” – mówi reprezentująca organizatorów Jadwiga Bieś, dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Woli Radłowskiej.

Jest potrzebna

W Zabawie, gdzie znajduje się sanktuarium bł. Karoliny, odbył się finał kolejnej edycji konkursu. Laureaci przyjechali z różnych zakątków Polski. Na 20. edycję napłynęło prawie 1,2 tys. prac. Na przestrzeni 20 lat było ich ponad 17 tys.! Niektórzy uczestnicy są związani z konkursem od wielu lat – wraz z kolejnymi edycjami dojrzewali artystycznie. Teresa Tracz, emerytowana nauczycielka z Tarnowa, uczestniczyła w konkursie po raz osiemnasty. Tak wspomina początki: – Pierwszy raz byłam jako opiekun młodzieży z Zespołu Szkół Budowlanych. Moja uczennica zdobyła wtedy pierwsze miejsce. Rok później razem wzięłyśmy udział i zostałyśmy laureatkami. Od tego czasu już zostałam z bł. Karoliną. Jest nam ona wszystkim bardzo potrzebna, a zwłaszcza młodzieży – mówi jako jedna z laureatek, która na konkurs napisała kolejne wiersze.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

„Nieść świadectwo pokoju” – taki był temat 20. edycji konkursu. Czcicielka bł. Karoliny i jedna z organizatorek dyrektor Jadwiga Bieś podsumowuje tegoroczną edycję: – Cieszę się, że w konkursie uczestniczą dzieci ze szkół podstawowych, a także młodzi i coraz więcej osób dorosłych. Autorzy zazwyczaj nawiązywali w swoich pracach do wojny na Ukrainie, ale jest w nich również światełko nadziei, że ten pokój nadejdzie. Młodzież często słowo „pokój” odnosi do swojego środowiska, pokazując w pracach, że pokój to mama, tata, brat i siostra – dodaje.

Autorką jednej z nagrodzonych prac jest Natalia Wiekierak z Bursy Międzyszkolnej w Tarnowie. Tak opisuje to, co narysowała: – Błogosławiona Karolina i dziewczyna z Ukrainy trzymają się za ręce w ramach zjednoczenia się w tych trudnych czasach. Chodzi tutaj o podanie pomocnej dłoni osobom z Ukrainy, które ucierpiały w tym konflikcie. Laureatka przyznaje, że bł. Karolina jest dla niej wzorem, że zna jej życiorys, który stał się inspiracją do wzięcia udziału w tym konkursie po raz pierwszy.

Reklama

Inspiruje

Nauczycielka Agnieszka Sienkiewicz przyjechała na finał z okolic Wadowic razem ze swoimi uczniami. Sama też wzięła udział w konkursie. – Mój wiersz mówi o tym, że dziś żyjemy w pośpiechu, nie mamy czasu, żeby się zastanowić nad tym, co ważne. Tak naprawdę gubimy swoje człowieczeństwo. Ważne, żeby znaleźć w swoim sercu takie pomieszczenie – „pokój” dla Jezusa, tak jak to zrobiła bł. Karolina, żeby móc prawdziwie żyć – zauważa autorka wiersza.

W Zabawie nagrodzonych i wyróżnionych zostało ponad 120 osób. Nagrody wręczał m.in. bp Stanisław Salaterski. Jak powiedział, bł. Karolina inspiruje dzieci, młodzież i dorosłych. – Ten konkurs jest zasiewem dobra i dobrego przykładu dla młodego pokolenia. Widzę popularność bł. Karoliny, bo młodzi wybierają ją na patronkę swojego bierzmowania. Biskup podkreślił, że bł. Karolina jest także wzorem dla dorosłych, i zaznaczył: – Medytowanie o losie dziecka na drodze krzyżowej szlakiem męczeństwa dziewicy i męczennicy jest bardzo ubogacające.

Konkurs zorganizowały Wydział Katechetyczny Kurii Diecezjalnej w Tarnowie i Zespół Szkolno-Przedszkolny w Woli Radłowskiej.

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2023-06-14 08:42

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Tarnów: dzieci utracone spoczęły we wspólnej mogile

UMB-O/pl.fotolia.com

W Tarnowie odbył się pierwszy pochówek dzieci utraconych, pozostawionych w miejscowych szpitalach. Spoczęły one we wspólnej mogile na cmentarzu w Mościcach. Data nie jest przypadkowa – dziś, 15 października, przypada Światowy Dzień Dziecka Utraconego.

Więcej ...

147 lat temu rozpoczęły się objawienia gietrzwałdzkie, jedyne w Polsce zatwierdzone przez Kościół

2024-06-27 07:09
Matka Boża Gietrzwałdzka

TZ

Matka Boża Gietrzwałdzka

Wieczorem 27 czerwca 1877 roku rozpoczęły się trwające do 16 września tego roku objawienia Matki Bożej w Gietrzwałdzie. Głównymi wizjonerkami były: trzynastoletnia Justyna Szafryńska i dwunastoletnia Barbara Samulowska. Są to jedyne w Polsce objawienia, które uznał Kościół katolicki.

Więcej ...

Po prostu człowiek…

2024-06-28 22:12

Adobe Stock

Wiele osób dziś zarzuca wierzącym, że ich wiara powinna być sprawą prywatną. Spotykam się z opiniami, że katolickość trąci tandetą, a chrześcijańskie obrazy, muzyka, filmy, książki i gazety są miałkie i powinny pozostać w niszy, a nie pchać się na salony.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wiara

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Co skłania mnie do podążania za Jezusem?

Wiara

Co skłania mnie do podążania za Jezusem?

Św. Ireneusz, biskup i męczennik

Święci i błogosławieni

Św. Ireneusz, biskup i męczennik

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Oświadczenie rzecznika KEP: ks. Marcin Iżycki zawieszony...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP: ks. Marcin Iżycki zawieszony...

Trzecia tajemnica fatimska

Wiara

Trzecia tajemnica fatimska

Matka Boża Nieustającej Pomocy – skąd Jej fenomen?

Wiara

Matka Boża Nieustającej Pomocy – skąd Jej fenomen?

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024