Reklama

Kościół

Rodzina Rodzinie - pomoc, która daje nadzieję

Caritas Polska

W marcu 2011 r. światem wstrząsnęła wiadomość o wybuchu zamieszek w Syrii. Czas mijał, ale nic nie wskazywało na bliski koniec wojny, dlatego w 2016 r. Caritas Polska zadecydowała o uruchomieniu stałej pomocy dla Syryjczyków – programu Rodzina Rodzinie. Dziś wspiera rodziny z pięciu krajów.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Program Rodzina Rodzinie to największy program pomocy humanitarnej w historii Caritas Polska, którym dziś objęte są potrzebujące rodziny nie tylko w Syrii, ale także w Strefie Gazy, Iraku, Libanie, a od ubiegłego roku – także na Ukrainie. Jego siłą jest sprawdzona forma. Comiesięczne wsparcie finansowe daje najuboższym możliwość odbicia się od dna, np. przez uregulowanie czynszu lub rachunków za prąd, a dzięki swojej powtarzalności – także poczucie stabilizacji. Ponadto program pozwala beneficjentom na samodzielne decydowanie o tym, którą z najpilniejszych potrzeb chcą zrealizować.

– W ramach programu Rodzina Rodzinie darczyńcy przekazują potrzebującym rodzinom pomoc gotówkową – mówi Sylwia Hazboun z Caritas Polska. – Rodziny odbierają ją podczas comiesięcznych dystrybucji i przeznaczają na zaspokojenie swoich podstawowych potrzeb. Mogą to być zakup żywności, zapłacenie rachunków, zakup odzieży czy leków. Jest to pomoc, która ratuje życie, przywraca godność osobom potrzebującym, sprawia, że mogą one spokojnie zasnąć, nie martwiąc się o jutro.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Dobre partnerstwo

Programy zagraniczne, takie jak Rodzina Rodzinie, wymagają sprawnej realizacji na miejscu, dlatego też Caritas Polska współpracuje z organizacjami działającymi na stałe w danym kraju. – W Syrii jest to prężna lokalna organizacja Hope Center, a w Libanie naszym partnerem jest siostrzana organizacja z międzynarodowej sieci Caritas – Caritas Liban. To właśnie te organizacje są odpowiedzialne za wybór rodzin, we współpracy z lokalnymi kościołami chrześcijańskimi, w Aleppo w przypadku Syrii – mówi Dominik Derlicki, szef misji Caritas Polska w Syrii i w Libanie. Podobnie jest w przypadku pozostałych krajów włączonych do programu Rodzina Rodzinie. W Strefie Gazy pomoc niesie Caritas Jerozolima, należąca do sieci Caritas Internationalis, w Iraku wsparcia udziela polska fundacja Orla Straż, z kolei na Ukrainie – siostrzana organizacja Caritas-Spes.

Reklama

Pomoc dla najsłabszych

Jednym z wyzwań w przypadku programu Rodzina Rodzinie jest wybór rodzin, które są w najtrudniejszej sytuacji, dlatego też dla każdego kraju określone zostały kryteria przyjęcia. – Rodziny kwalifikowane są do wsparcia gotówkowego na podstawie kryteriów, takich jak: wysokość lub brak źródeł dochodu, liczba członków rodziny, warunki mieszkaniowe, czy są małe dzieci, czy są osoby starsze, niepełnosprawne lub przewlekle chore, czy głowa rodziny jest samotnym rodzicem itp. – mówi Dominik Derlicki. – W przypadku każdego kraju uwzględniamy również lokalny kontekst. W Syrii bierzemy pod uwagę to, czy rodzina była zmuszona opuścić swój dom w trakcie trwającego tam konfliktu. Z kolei w przypadku Libanu istotne jest, czy rodzina ucierpiała w wyniku wybuchu w bejruckim porcie 4 sierpnia 2020 r. – wyjaśnia szef misji.

W ramach programu Rodzina Rodzinie funkcjonuje również komponent w postaci wsparcia dla małych rodzinnych firm. Jest to jednorazowa pomoc na zakup np. wyposażenia sklepu, warsztatu samochodowego czy maszyny do szycia, aby przedsiębiorca mógł rozpocząć własną działalność i w ten sposób uniezależnić się od comiesięcznych zapomóg finansowych. Komponent funkcjonuje w Syrii i Iraku.

W minionym roku pomoc w ramach programu Rodzina Rodzinie otrzymało 6355 rodzin z czterech krajów na Bliskim Wschodzie oraz 620 rodzin z diecezji kijowsko-żytomierskiej na Ukrainie. Ponadto ze wsparcia skorzystało 141 rodzinnych biznesów w Syrii oraz dwadzieścia pięć w irackim Kurdystanie. Program Rodzina Rodzinie jest cały czas rozwijany i w bieżącym roku zapewnił spokojną przyszłość kolejnym rodzinom – m.in. 1120 rodzinom na Ukrainie.

Za treść artykułu odpowiada wyłącznie Caritas Polska.

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2023-06-13 13:17

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Z dedykacją dla mam i dzieciaków

Archiwum Domu Matki i Dziecka w Sosnowcu

Więcej ...

Katedralne organy to skarb Wrocławia

2024-06-25 15:20
Konferencja prasowa poświęcona katedralnym organom

Marzena Cyfert

Konferencja prasowa poświęcona katedralnym organom

W święto Jana Chrzciciela, patrona katedry wrocławskiej, Wrocławia i archidiecezji odbyła się konferencja prasowa poświęcona katedralnym organom. O budowie instrumentu, jego remoncie i znaczeniu mówili: ks. Paweł Cembrowicz, proboszcz parafii katedralnej, Włodzimierz Patalas, sekretarz miasta oraz organmistrz Dariusz Zych.

Więcej ...

Watykański dyplomata: prostytucja nigdy nie powinna być postrzegana jako "godna" praca

2024-06-25 11:40

Karol Porwich/Niedziela

Stały obserwator Stolicy Apostolskiej przy Biurze Narodów Zjednoczonych i Instytucji Specjalistycznych w Genewie podczas 56. regularnego spotkania Rady Praw Człowieka ONZ zdecydowanie potępił wykorzystywanie kobiet i dziewcząt poprzez prostytucję. „Prostytucja jest poważnym naruszeniem ludzkiej godności i podstawowych praw człowieka” - powiedział w arcybiskup Ettore Balestrero.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kościół

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Co chciałbym zmienić w moim dawaniu świadectwa o Jezusie?

Wiara

Co chciałbym zmienić w moim dawaniu świadectwa o Jezusie?

Pustelnik z Góry Maryi

Święci i błogosławieni

Pustelnik z Góry Maryi

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024