Reklama

Niedziela plus

Tarnów

Przywrócić poczucie wartości

Niedziela Plus 20/2023, str. VI

Przedstawiciele 35 oddziałów SRK świętowali jubileusz

Ks. Marian Kostrzewa

Przedstawiciele 35 oddziałów SRK świętowali jubileusz

Nie ma lepszego pomysłu jak rodzina, jak małżeństwo – przekonywał bp Artur Ważny.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Stowarzyszenie Rodzin Katolickich (SRK) w diecezji tarnowskiej świętowało 30 lat działalności. Jubileusz zgromadził przedstawicieli trzydziestu pięciu oddziałów stowarzyszenia w kościele bł. Karoliny w Tarnowie na Eucharystii, której przewodniczył bp Artur Ważny. Nawiązując do czytań z Ewangelii, do słów Pana Jezusa: „Wysławiam Cię, Ojcze, Panie nieba i ziemi”, hierarcha przekonywał do wyrażania wdzięczności Bogu, do uwielbienia Go za tych, którzy zainaugurowali działalność SRK w diecezji tarnowskiej, za wszystkich zaangażowanych w posługę w tej organizacji.

Zadania

– Wydaje się, że małżeństwo, rodzina chrześcijańska, katolicka są dzisiaj jakby trochę zawstydzone, niepewne siebie, jakby niektórzy szukali lepszych pomysłów na to, aby budować lepsze społeczeństwo – zauważył bp Ważny. I przekonywał: – Nie ma lepszego pomysłu jak rodzina, jak małżeństwo. Chodzi o to, żeby przyjść do Jezusa, żeby pozwolić spojrzeć na rodzinę w kontekście tego świata Jego oczami, żeby przywrócić swoistą dumę, poczucie wartości rodzinom, małżeństwom, by same w siebie uwierzyły, odkryły własną tożsamość w tym porządku natury i łaski, w posłannictwie, które mają wobec tego świata...

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Powołując się na Ewangelię oraz nauczanie św. Jana Pawła II, bp Ważny wskazał konkretne zadania, które są wyznaczone do realizacji także w stowarzyszeniu (nagranie homilii bp. Ważnego na stronie: diecezja.tarnow.pl). Na zakończenie, zauważył: – Dzisiaj Kościół zaprasza nas do tego, abyśmy dziękowali Bogu za Stowarzyszenie Rodzin Katolickich, za tę 30-letnią wierność, za osoby, które tworzyły poszczególne oddziały. Zaprasza nas także do tego, żeby podjąć dalej ewangelizację, żeby przyjąć zadania, które są nam wyznaczone. I na koniec powierzmy to wszystko Świętej Rodzinie, której przyszłość zawierzył właśnie św. Jan Paweł II.

Wyróżnienia

Reklama

Jak informuje ks. Marian Kostrzewa, jubileusz SRK był okazją do uhonorowania osób szczególnie zasłużonych w rozwój i promocję organizacji i dzieł podejmowanych w posługę rodzinom. Kapituła Medalu „W służbie Rodzinie” w składzie: prezes Stanisław Klimek – przewodniczący, ks. dr Piotr Cebula – asystent SRK DT, Janina Stachura, Czesława Łuszcz, Jacek Snopkowski, Sławomir Kurzydym przyznała medale. W czasie uroczystości zostały nimi wyróżnione następujące osoby: ks. prof. Władysław Szewczyk, ks. prał. Jan Zając, ks. prał. Zygmunt Warzecha, ks. prał. Władysław Pachota, Małgorzata i Józef Ogorzelcowie, Krystyna Nikiel, Ewa i Stanisław Wielgutowie oraz Krystyna i Kazimierz Szczebakowie.

Na stronie: drtarnow.pl/srk , w rozdziale poświęconym historii SRK Diecezji Tarnowskiej, czytamy, że organizacja powstała w 1993 r. z inicjatywy bp. Józefa Życińskiego, bp. Józefa Gucwy oraz ks. prof. Władysława Szewczyka – dyrektora Duszpasterstwa Rodzin DT. Zebranie założycielskie odbyło się 23 stycznia 1993 r., a osobowość prawną stowarzyszenie uzyskało 30 marca 1993 r. wpisem do rejestru Sądu Wojewódzkiego w Tarnowie. Pierwszym prezesem zarządu była Maria Lechowicz. Aktualnie prezesem zarządu SRK DT jest Stanisław Klimek. Za formację duchową członków organizacji odpowiedzialni są, powoływani przez biskupa ordynariusza, diecezjalni asystenci SRK DT. Obecnie tę funkcję pełni ks. dr Piotr Cebula.

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2023-05-10 08:06

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Mali ewangelizatorzy

Nawet najmłodsi wspierają misje

Archiwum parafii

Nawet najmłodsi wspierają misje

Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci obchodzi 100-lecie istnienia. Również najmłodsi mieszkańcy diecezji tarnowskiej współpracują na rzecz ewangelizacji świata!

Więcej ...

Św. Ireneusz przypomina o naszych początkach

Witraż przedstawiający św. Ireneusza autorstwa Luciena Bégule (1901), Kościół Świętego Ireneusza w Lyonie

pl.wikipedia.org

Witraż przedstawiający św. Ireneusza autorstwa Luciena Bégule (1901), Kościół Świętego Ireneusza w Lyonie

Nadanie św. Ireneuszowi tytułu doktora Kościoła przypomina nam o początkach chrześcijaństwa, o tym, że nasz Kościół rodził się pośród prześladowań. Wskazuje na to abp Olivier de Germay, odnosząc się do niedawnej decyzji Papieża o uhonorowaniu tego starożytnego biskupa.

Więcej ...

Kościoły zaniepokojone planami ministerstwa odnośnie do lekcji religii

2024-06-28 19:01

Karol Porwich/Niedziela

Zapowiedzi minister edukacji narodowej o ograniczeniu lekcji religii do jednej godziny tygodniowo wzbudziły sprzeciw i zaniepokojenie Kościołów i związków wyznaniowych w Polsce. Podobnie jak zamiar organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach w grupach międzyklasowych oraz niewliczanie oceny z lekcji religii do średniej ocen na świadectwie. “Poza wartością katechetyczną związaną z wiarą podkreślamy, że nauczanie religii katolickiej i innych wyznań wspiera wychowawczą rolę szkoły” - zwraca uwagę bp Wojciech Osial, przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego KEP.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wiara

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Co skłania mnie do podążania za Jezusem?

Wiara

Co skłania mnie do podążania za Jezusem?

Św. Ireneusz, biskup i męczennik

Święci i błogosławieni

Św. Ireneusz, biskup i męczennik

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Oświadczenie rzecznika KEP: ks. Marcin Iżycki zawieszony...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP: ks. Marcin Iżycki zawieszony...

Trzecia tajemnica fatimska

Wiara

Trzecia tajemnica fatimska

Matka Boża Nieustającej Pomocy – skąd Jej fenomen?

Wiara

Matka Boża Nieustającej Pomocy – skąd Jej fenomen?

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024