Reklama

Niedziela plus

Tarnów

Kustosze pamięci

Niedziela Plus 20/2023, str. IV

Uczniowie przygotowali program poświęcony śp. ks. Andrzejowi Niwie

MFS/Niedziela

Uczniowie przygotowali program poświęcony śp. ks. Andrzejowi Niwie

To postać, od której możemy się wiele nauczyć – przekonywał ks. płk Zbigniew Kępa.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W tym roku Szkoła Podstawowa im. Stanisława i Jana Potoczków w Rdziostowie, miejscowości położonej niedaleko Nowego Sącza, świętuje 100 lat służby lokalnej społeczności. Częścią obchodów była uroczystość poświęcona upamiętnieniu ks. ppłk. Andrzeja Niwy, który w latach 1923-27 uczył w Rdziostowie religii. To dla szkolnej i lokalnej społeczności było ważne wydarzenie.

Zobowiązanie

Dyrektor szkoły Urszula Labuda, która przywitała zebranych, przypomniała genezę uroczystości: – Wszystko zaczęło się od zaproszenia, które szkoła otrzymała na odsłonięcie w bazylice św. Małgorzaty w Nowym Sączu tablicy poświęconej upamiętnieniu ks. Andrzeja Niwy, który był wikariuszem w parafii św. Małgorzaty i uczył religii w naszej miejscowości. Powiedziała, że zapewniła bp. Wiesława Lechowicza, iż w szkole w Rdziostowie pamięć o księdzu katechecie nie zaginie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Kwietniowa uroczystość była wypełnieniem tego zobowiązania. Uczestniczyli w niej uczniowie, ale też zaproszeni goście, w tym m.in.: ks. płk Straży Granicznej Zbigniew Kępa – rzecznik ordynariatu polowego WP, ks. Jerzy Jurkiewicz – proboszcz parafii św. Małgorzaty w Nowym Sączu, ks. Tadeusz Celusta – proboszcz parafii Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Marcinkowicach, Marian Szpunar, reprezentujący rodzinę kapelana i Stowarzyszenie Pamięć Kapelanów Katyńskich, Aleksandra Potoczek – najmłodsza sądecka sybiraczka, Jadwiga Marciniak z miejscowego Koła Gospodyń Wiejskich im. Marii Sopaty oraz sołtys Grzegorz Mróz.

Losy katechety

Zebrani obejrzeli montaż poetycko-muzyczny przygotowany przez uczniów pod kierunkiem Marty Gródek-Piotrowskiej i Agnieszki Gałdy. Młodzi artyści upamiętnili pochodzące z terenu gminy Chełmiec osoby pomordowane w sowieckich obozach kaźni. Szczególną uwagę poświęcili ks. Niwie, przypominając jego życie i służbę ojczyźnie. Poinformowali, że był m.in. kapelanem batalionu KOP „Sienkiewicze”, administratorem parafii wojskowych w Prużanie oraz Ostrowie Wielkopolskim i proboszczem parafii tarnowskiej. Przed wojną awansował na majora, a po 17 września 1939 r. trafił do niewoli sowieckiej. Był więziony w Złoczowie i Starobielsku. Został zamordowany przez funkcjonariuszy NKWD w Charkowie, spoczywa na tamtejszym Polskim Cmentarzu Wojennym. Przybliżając tragiczne losy kapłana, uczniowie przytoczyli m.in. fragmenty korespondencji księdza, który napisał do rodziny: „Kiedy wrócę, nie wiem. Jak Pan Bóg pozwoli, to napiszę więcej. Proszę być o mnie spokojnym, modlić się, by Bóg pozwolił mi przetrwać i zdrowo do was powrócić...”.

Reklama

Wiedzą na temat tragedii kapelanów, którzy zginęli w czasie II wojny światowej na Wschodzie, podzielił się z uczniami ks. Zbigniew Kępa. Zaznaczył, że Stowarzyszenie Pamięć Kapelanów Katyńskich upamiętnia pomordowanych duchownych. Dzięki temu także historia ks. Niwy jest coraz bardziej znana. – Chcę wam podziękować za to, że pamiętacie o ks. Andrzeju – zaznaczył ks. Kępa. I przekonywał: – Jest to postać, od której możemy się wiele nauczyć, jeżeli chodzi o umiłowanie Boga, Kościoła i ojczyzny.

– W niewoli w Starobielsku ks. Andrzej potajemnie spowiadał, odprawiał Msze św. dla polskich oficerów – opowiadał z kolei o krewnym Marian Szpunar. Zaznaczył: – Do końca wierny słowom przysięgi wojskowej służył ojczyźnie. Wartości, które mu wpojono w procesie wychowawczym – pracowitość, posłuszeństwo, patriotyzm i wiara w Boga – były dla niego drogowskazami na trudnej drodze obozowej egzystencji. Zwracając się do uczniów, pan Marian powiedział: – Życzę wam, drodzy młodzi kustosze pamięci, aby wasza przyszłość była szczęśliwa, wolna od wojen i nieszczęść, których doświadczył ks. ppłk Andrzej Niwa.

Apel

Za przygotowanie uroczystości przybliżającej tragiczną historię księdza kapelana podziękował także ks. Jerzy Jurkiewicz. Zaapelował: – Potrzeba wielkiego zaangażowania, również takich spotkań przypominających o ks. Andrzeju Niwie. Pamiętajmy o nim w rozmowach, przekazujmy prawdę o kapelanie, który oddał życie za ojczyznę.

Reklama

– Cieszę się, że uczestniczyłam w tej uroczystości, że mogłam bliżej poznać ks. Andrzeja Niwę, a także wiele faktów związanych z historią – przyznała Klaudia Michalik, uczennica szkoły w Rdziostowie. – Powinniśmy pamiętać o tych żołnierzach i powinniśmy się za nich modlić – podkreśliła.

Z kolei Marta Gródek-Piotrowska zauważyła, że pamięć o ludziach, którzy zasłużyli się dla ojczyzny, także tej małej, jest bardzo ważna. – To do żyjących należy kultywowanie tej pamięci, dbanie o to, aby przetrwała – stwierdziła nauczycielka i podkreśliła: – Dzisiejsza uroczystość jest żywą lekcją historii. Nasi uczniowie poznali tragiczne losy księdza, który uczył ich przodków. Dziś można takie historie przypominać i na pewno należy to czynić.

Dyrektor Urszula Łabuda przyznała, że początkowo nazwisko ks. Andrzeja, odnalezione w szkolnej kronice, nic nie mówiło. – Dzisiaj wiemy, że jest z nim związana piękna i tragiczna historia – zaznaczyła. Równocześnie stwierdziła, że nie można mówić o przyszłości bez pamiętania o tym, co było. I stwierdziła: – Prawdę historyczną musimy przekazywać z pokolenia na pokolenie, a szkoła jest dobrym miejscem, żeby młodzi ludzie ją usłyszeli, żeby o niej rozmawiali także w swych domach. Mam nadzieję, że po tej lekcji historii, która miała tu miejsce, uczniowie zaczną pytać, dociekać.

Podziel się:

Oceń:

+2 0
2023-05-10 08:06

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Niesie konkretne treści

Niedziela Plus 8/2024, str. VI

Romuald Rzeszutek

Romuald Rzeszutek

Romuald Rzeszutek

Nie można szarpać bohaterów, zwłaszcza tych, którzy już nie mogą się bronić – przekonuje w rozmowie z "Niedzielą" Romuald Rzeszutek.

Więcej ...

Św. Ireneusz przypomina o naszych początkach

Witraż przedstawiający św. Ireneusza autorstwa Luciena Bégule (1901), Kościół Świętego Ireneusza w Lyonie

pl.wikipedia.org

Witraż przedstawiający św. Ireneusza autorstwa Luciena Bégule (1901), Kościół Świętego Ireneusza w Lyonie

Nadanie św. Ireneuszowi tytułu doktora Kościoła przypomina nam o początkach chrześcijaństwa, o tym, że nasz Kościół rodził się pośród prześladowań. Wskazuje na to abp Olivier de Germay, odnosząc się do niedawnej decyzji Papieża o uhonorowaniu tego starożytnego biskupa.

Więcej ...

Żyd zafascynowany Całunem - zmarł Barrie Schwortz, wybitny znawca Całunu Turyńskiego

2024-06-28 22:23

Włodzimierz Rędzioch

21 czerwca w wieku 77 lat zmarł Barrie Schwortz, amerykański Żyd o polskich korzeniach, fotograf a jednocześnie wybitny specjalista od Całunu Turyńskiego. Wyniki jego badań nad Całunem, jak również sporo zdjęć Schwortza możemy znaleźć z książce „Świadkowie Tajemnicy” opublikowanej przez wydawnictwo Rosikon Press.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wiara

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Co skłania mnie do podążania za Jezusem?

Wiara

Co skłania mnie do podążania za Jezusem?

Św. Ireneusz, biskup i męczennik

Święci i błogosławieni

Św. Ireneusz, biskup i męczennik

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Oświadczenie rzecznika KEP: ks. Marcin Iżycki zawieszony...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP: ks. Marcin Iżycki zawieszony...

Trzecia tajemnica fatimska

Wiara

Trzecia tajemnica fatimska

Matka Boża Nieustającej Pomocy – skąd Jej fenomen?

Wiara

Matka Boża Nieustającej Pomocy – skąd Jej fenomen?

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024