Reklama

Niedziela Lubelska

LUBLIN

Młodzi jak płatki śniegu

W konferencji licznie uczestniczyła młodzież akademicka

Tomasz Koryszko/KUL

W konferencji licznie uczestniczyła młodzież akademicka

Na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II odbyła się konferencja „Rozumieć młodzież: współczesne wyzwania i ich konteksty w perspektywie interdyscyplinarnej”.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Podczas całodniowej sesji przygotowanej przez Instytut Nauk Socjologicznych KUL oraz lubelski oddział Polskiego Towarzystwa Socjologicznego, rozmawiano o kondycji pokolenia „Z”, wrażliwego, ale też podatnego na krytykę i w razie trudności skłonnego do rezygnacji, stąd coraz częściej nazywanego pokoleniem „płatków śniegu”. Szczególną częścią spotkania była prezentacja raportu „Młodzież w kontekstach współczesnych. Rodzina. Czas. Szkoła. Kościół i katecheza”, przygotowanego przez prof. Wiolettę Szymczak i ks. dr. Tomasza Adamczyka. Naukowcy z Katedry Socjologii Kultury, Religii i Partycypacji Społecznej KUL przebadali 1003 maturzystów archidiecezji lubelskiej z ponad 35 losowo wybranych liceów i techników. Ankiety zawierające ponad 30 pytań dotyczyły m.in. sensu życia i hierarchii wartości, postrzegania rodziny i rówieśników, szeroko pojętej komunikacji, codziennych problemów i trosk, a także wiary i praktyk religijnych oraz udziału w lekcjach religii i zaangażowania w życie Kościoła. Raport zaprezentowali prof. Grzegorz Adamczyk (perspektywa socjologiczna) oraz ks. prof. Wiesław Przygoda (perspektywa pastoralna).

Profesor Adamczyk użył metafory barometru i podkreślił, że „młodzież stanowi barometr zmian ludzi dorosłych”. W wystąpieniu zwrócił uwagę na cztery obszary przeprowadzonych badań: sens życia, wiarę, grupy oddziaływania i Kościół. Przywołując dane, zauważył, że dla ponad 50% ankietowanych kluczową wartością jest miłość, a tuż za nią przyjaźń i rodzina. Wartości materialne, ale też wykształcenie i dobra praca, znalazły się na końcu piramidy wartości. Wśród problemów większość młodych wskazała na samotność, poczucie braku nadziei i liczne uzależnienia. Jeśli chodzi o wiarę, to 21% badanych określiło się jako głęboko wierzący, 46% jako wierzący i 28% jako niewierzący. Aż 58% ankietowanych odpowiedziało, że źródłem ich wiary jest rodzina. W grupach odniesienia młodzi wskazywali na rówieśników i przyjaciół, ale ponad 80% z nich przyznało, że najbardziej zależy im na relacji z matką i u niej właśnie będą szukać pomocy w trudniej sytuacji. Więź młodzieży z Kościołem określa przede wszystkim tradycja rodzinna (45%), w znacznie mniejszym stopniu przynależność osobista (22%).

Podejmując problem wyzwań pastoralnych, ks. prof. Przygoda zwrócił uwagę, że współczesne czasy naznaczone są wielkimi zmianami i rewolucją kulturową. Ważne, by budować w nich światopogląd młodzieży w oparciu o pełen zaufania dialog, przez roztropne towarzyszenie jej także na drogach wiary. Bezcennym jest tu tworzenie rówieśniczych środowisk żywej wiary, w których akcent kładzie się na parametr przeżyciowy, ale też na działania charytatywne, które stanowią element preewangelizacji. /buk

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2023-03-21 06:52

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Medal 100-lecia KUL dla o. Wacława Hryniewicza OMI

Z okazji 100. rocznicy powstania Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II w Lublinie, Rada Wydziału Teologii uhonorowała zasłużonych pracowników uczelni pamiątkowymi medalami.

Więcej ...

Komunikat Rady Stałej KEP po obradach o bieżących sprawach Kościoła w Polsce

2024-05-02 20:07

Episkopat Flickr

Lekcje religii w szkołach, aktualny stan przygotowań do wdrożenia standardów ochrony małoletnich przed przemocą w placówkach kościelnych, ochrona życia ludzkiego oraz eskalacja działań wojennych za wschodnią granicą i w Ziemi Świętej były głównymi tematami spotkania Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski. Biskupi obradowali 2 maja, w wigilię uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, na Jasnej Górze.

Więcej ...

Papież: bł. Rajmund Llull uczył, jak służyć Panu i być szczęśliwym

2024-05-03 16:49

PAP/EPA/ALESSANDRO DI MEO

Również i ten, kto zostaje papieżem, musi nadal dążyć do spotkania z Panem, do pełnego oddania się służbie Bożej - przyznał Franciszek na audiencji dla członków Fundacji Blanquerna z Uniwersytetu Rajmunda Llulla. Papież odniósł do postaci patrona tego barcelońskiego uniwersytetu. Bł. Rajmund Llull żył na przełomie XIII i XIV w. Był katolickim filozofem, matematykiem i pisarzem.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Jasna Góra

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady