Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Pamiętamy o bohaterach

W uroczystości udział wzięli harcerze

Joanna Ferens

W uroczystości udział wzięli harcerze

Dziękujemy za tych, którzy Armię Krajową tworzyli, wspierali, za tych, którzy za wolną Polskę przelewali krew – ks. Jerzy Kołtun zainaugurował uroczystości obchodów kolejnej rocznicy powstania AK.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W kościele Trójcy Przenajświętszej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Biłgoraju odbyły się uroczystości religijno-patriotyczne upamiętniające 81. rocznicę powstania Armii Krajowej.

Uroczystości rozpoczęły się od Eucharystii sprawowanej w intencji Ojczyzny. – Spotykamy się, aby upamiętnić wszystkich tych, którzy nawet za cenę własnego życia walczyli za naszą wolność – mówił podczas Mszy św. proboszcz, ks. Jerzy Kołtun. – Dziś w murach tej świątyni gromadzi nas 81. rocznica powstania Armii Krajowej. Chcemy dziękować Panu Bogu za tę myśl i te działania, które doprowadziły do powstania w Polsce podziemnej armii walczącej o suwerenność, o godność i honor Polek i Polaków – powiedział.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ucząc się historii

Tomasz Książek, prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Rejonu Biłgorajskiego mówił w okolicznościowym przemówieniu o niezłomności Armii Krajowej. – Droga do jej powstania była konsekwencją zdarzeń wojennych z września 1939 r. i była kontynuacją walki z najeźdźcą niemieckim i sowieckim. Na Zamojszczyźnie powstał II Inspektorat AK. W okresie okupacji Armia Krajowa stała się główną realną siłą wojskową i moralną, która z sukcesami przeciwstawiała się okupantowi hitlerowskich Niemiec i sowieckiej Rosji, będąc największa armią podziemną okupowanej Europy. Na terenie okupowanej przez Niemców i Rosjan Polski, w szczytowym okresie Armia Krajowa liczyła około 400 tys. żołnierzy, stanowiąc czwartą siłę zbrojną w koalicji antyhitlerowskiej, większą niż regularna armia francuska. Bądźmy dziś prawdziwymi i odważnymi świadkami naszej polskiej historii przypominającymi zawsze i wszędzie o prawdziwym kacie i prawdziwej ofierze II wojny światowej – wyjaśniał.

Przekazać pamięć

Dziś obowiązkiem nas wszystkich jest przekazywanie prawdziwej historii młodemu pokoleniu – tłumaczyła poseł Beata Strzałka. – Trzeba nam mówić o bohaterach naszej trudnej historii, szczególnie historii II wojny światowej. Pokazywać, jak nasi przodkowie nie ulękli się terroru niemieckiego i sowieckiego okupanta, jak walczyli o wolność, honor, suwerenność naszej Ojczyzny. Naszym obowiązkiem, historyków, polityków, nauczycieli, rodziców i dziadków jest przekazywanie wiedzy o drodze do wolności. Szczególnie winno to dotyczyć historii lokalnej i lokalnych bohaterów. A jako Ziemia Biłgorajska mamy się czym szczycić, chociażby warto wspomnieć bitwę pod Osuchami, Rzeczpospolitą Józefowską czy działania partyzanckie wymierzone w okupanta – zaznaczała.

Reklama

– Uważam, że młodzi ludzie powinni jak najczęściej brać udział w takich wydarzeniach, gdyż uczymy się historii, uczymy się patriotyzmu i miłości do Ojczyzny. Kim byśmy byli, gdybyśmy nie oddali czci i hołdu tym wszystkim, którzy polegli w obronie naszego kraju, którzy oddawali swoje życie za to, aby Polska znowu mogła być wielka, silna i samodzielna? My, jako Katolickie Liceum, pragniemy rozpowszechniać najważniejsze wartości, takie jak patriotyzm, honor i pobożność. Nie możemy zapominać o naszym pochodzeniu i o tych, co zginęli za to, byśmy dziś żyli w wolnym kraju – podkreślał uczeń Katolickiego Liceum w Biłgoraju, Karol Łuczyn.

Dopełnieniem uroczystości był montaż słowo-muzyczny w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Biłgoraju przybliżający wydarzenia z 1942 r. Na zakończenie uroczystości złożono kwiaty przy tablicy upamiętniającej żołnierzy AK oraz przy pomniku poświęconym oddziałom 9. Pułku Piechoty Legionów Armii Krajowej Ziemi Zamojskiej Obwodu Biłgorajskiego.

Podziel się:

Oceń:

2023-03-07 14:37

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Rycerz, jakich mało

Jan Musiał ze sztandarem Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej

Archiwum Jana Musiała

Jan Musiał ze sztandarem Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej

Patriota, społecznik, historyk, Rycerz Kolumba, wiceprezes Światowego Związku Żołnierzy AK Okręgu Śląskiego – po prostu człowiek wielkiego serca, otwarty na bliźniego.

Więcej ...

Abp Tadeusz Wojda podczas Apelu Jasnogórskiego - byśmy z pomocą Maryi pragnęli odnawiać naszą wiarę

2024-05-03 08:16

Jasna Góra/Facebook

- Maryjo Królowo Polski! Jest naszą niepojętą radością, że dzisiaj, w przededniu Twojego święta, możemy się znowu zgromadzić przed Twoim obliczem w tym naszym narodowym sanktuarium, które od wieków jest mocno bijącym sercem wierzącej Polski - mówił na Jasnej Górze abp Tadeusz Wojda. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski poprowadził modlitwę Apelu Jasnogórskiego w wigilię uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski.

Więcej ...

By uczcić Maryję jako naszą Królową

2024-05-02 21:01

BPJG

Kiedy myślimy o Królowej, to raczej przychodzi nam na myśl zmarła niedawno królowa Elżbieta, ewentualnie królowa Belgii, Hiszpanii, Szwecji, może jeszcze Norwegii. Tylko wprawnie śledzący politykę światową potrafią wymienić więcej państw, które są monarchiami. Aż trudno uwierzyć, że Kościół zaprasza nas, byśmy 3 maja świętowali Uroczystość Królowej Polski.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Kościół

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Jasna Góra

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...